Opole zaczęło wydawać kartę Opolska Rodzina

Artur  Janowski
Artur Janowski
W sobotę na lodowisku Toropol spotkaliśmy Elżbietę i Leszka Szczęśników z wnukiem. Już od marca ślizgawka dla dzieci z kartą rodzinną będzie kosztować tylko złotówkę.
W sobotę na lodowisku Toropol spotkaliśmy Elżbietę i Leszka Szczęśników z wnukiem. Już od marca ślizgawka dla dzieci z kartą rodzinną będzie kosztować tylko złotówkę. Sławomir Mielnik
Ratusz zaczął wydawać karty, dzięki którym opolanie za bilety wstępu dla dzieci zapłacą złotówkę. W projekt włączyły się też pierwsze prywatne firmy.

Wprawdzie karty będą aktywne od 1 marca, ale od piątku ratusz zaczął ich wydawanie. Pierwsi swoje karty mogli odebrać rodzice, którzy wnioski złożyli 15,16 i 17 stycznia. Urząd dał sobie bowiem 30 dni na wydanie karty i przykładowo osoba, która złożyła wniosek 20 stycznia, może zgłosić się w Biurze Obsługi Obywatela 20 lutego.

Dokument, umożliwiający otrzymanie karty, musiał złożyć jeden z rodziców. We wniosku trzeba podać swoje dane osobowe oraz adres, a także imiona dzieci, które nie skończyły 18 lat. Karty są wydawane na dziecko - każde otrzymuje swoją.

Dzięki temu bilety dla dzieci na basenach Błękitna Fala, Akwarium i Wodnej Nucie będą kosztować opolan zaledwie złotówkę. Tańsze bilety dla dzieci wprowadzone zostaną też na lodowisku Toropol, w Galerii Sztuki Współczesnej oraz w ogrodzie zoologicznym.

- Nie ma terminu, w którym przyjmujemy wnioski o kartę. Można je składać przez cały rok - przypomina Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta Opola.

Ale tu zastrzeżenie. Karta Opolska Rodzina jest adresowana dla rodzin z dziećmi mieszkających w Opolu i płacących tu podatek dochodowy (tzn. składających deklarację podatkową w I Urzędzie Skarbowym w Opolu).

Ratusz podkreśla jednak, że o kartę mogą się starać także osoby spoza miasta, ale w Opolu płacące podatek dochodowy, który potem zasila budżet ratusza.

Opolanie nadal robią też błędy w składanych wnioskach. Zdarza się np. pomylenie daty urodzenia dziecka, czy peselu. Czasem rodzic występuje o kartę dla dziecka, które skończyło 18. rok życia. W sumie w urzędzie miasta złożono już ponad 4,5 tysiąca wniosków o przyznanie karty Opolska Rodzina, a ratusz przygotowany jest na wydanie ponad 5 tys. kart. Różnica bierze się stąd, że w jednym wniosku czasem wpisanych jest kilka dzieci.

Do projektu Opolska Rodzina - który jest elementem polityki prorodzinnej miasta - przyłączyły się także prywatne firmy. Pierwszym partnerem jest Royal School Centrum Języków Obcych, z którą ratusz już podpisał porozumienie. Firma oferuje 10 procent zniżki na kurs językowy dla dzieci i ich rodziców oraz na tłumaczenia.

Kolejnymi partnerami zostali firma usługowa Mobilo oraz Komandor Opole. Szczegóły ofert dla posiadaczy kart będą niebawem zamieszczane na stronie internetowej miasta.

Ratusz zapowiada także, że pod koniec tego roku do programu przyłączy się Teatr Lalki i Aktora, gdzie na razie trwa przebudowa budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska