Opole znów pierwszoligowe

Tadeusz Wyspiański
Jutro w rozgrywkach I ligi seniorów zadebiutuje drużyna Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Opole. Na pierwszy mecz opolanie pojadą do Nowego Targu, a w niedzielę zaprezentują się kibicom na "Toropolu".

Orlik będzie kontynuował bogate tradycje hokeja w Opolu. To właśnie hokeiści - Zdzisław Trojanowski i Rudolf Czech - byli pierwszymi opolskimi olimpijczykami w Oslo w 1952 roku. W latach 50. wielu hokeistów stanowiło również trzon drużyny futbolowej Budowlanych, znakomicie funkcje zawodnika oraz międzynarodowego sędziego hokejowego i piłkarskiego łączył Zbigniew Strociak. Opolscy hokeiści swoje ligowe spotkania najpierw rozgrywali na stawku przy ul. Barlickiego, później na kortach tenisowych stadionu Odry, a pod koniec lat 60. przenieśli się na odkryty wówczas "Toropol". Wtedy też w Opolu były aż cztery zespoły - Odra, Gwardia, Start i Opolanin. Po raz ostatni ligowe mecze opolska drużyna, już pod szyldem OTH, rozgrywała w sezonie 1988/1989. Później na długie lata ligowy hokej zniknął ze sportowej mapy miasta.

Nie oznacza to, że w Opolu nie grano w hokeja. "Bawiono" się w niego w OTH, Oldbojach, Marsjanach, Lancecie, jednak nie udawało się reaktywować drużyny ligowej. W 1996 roku założony został Uczniowski Klub Sportowy Orlik. W ciągu kilku lat w klubie powstało kilka grup młodzieżowych i działacze stanęli przed problemem: co zrobić z najstarszym rocznikiem, który zakończył wiek juniora. W tym roku pracę w klubie rozpoczął znakomity ongiś reprezentacyjny bramkarz Henryk Wojtynek z Janowa. On też podsunął działaczom Orlika pomysł zbudowania zespołu seniorów opartego na juniorach, byłych zawodnikach Odry i OTH oraz absolwentach Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Atutem Opola stał się Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, na którym wychowankowie SMS-u rozpoczęli studia.
W piątek opolanie wyjadą do Nowego Targu na pierwsze po 12 latach spotkanie ligowe z tamtejszym MMKS-em II. Rywale to drużyna grająca dotąd w Centralnej Lidze Juniorów, wzmocniona kilkoma starszymi, doświadczonymi zawodnikami Podhala. Natomiast w niedzielę o godz. 18.00 MUKS Orlik na "Toropolu" zmierzy się z Cracovią.
Na zapleczu ekstraklasy zagra siedem drużyn - SMS I PZHL i SMS II PZHL Sosnowiec (młodzieżowe kadry Polski w kat. lat 20 i 18), MMKS II Nowy Targ, TKH Toruń, SKH Sanok, Cracovia i Orlik. Do lutego rozegrają one cztery rundy systemem "każdy z każdym", a następnie cztery najlepsze (z wyjątkiem SMS-ów) zespoły przystąpią do play off. Do II rundy play off awansują drużyny, które wygrają trzy mecze, a w niej znów dwie najlepsze drużyny rywalizować będą do trzech zwycięstw - wygrany awansuje do Polskiej Ligi Hokejowej. W fazie zasadniczej w przypadku remisu drużyny przystąpią do 10-minutowej dogrywki (może w niej grać pięciu zawodników w polu), a jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, obie drużyny otrzymują po punkcie. Za wygranie spotkania zespół otrzymuje 3 pkt, jeśli wygra w dogrywce - 2 pkt, a przegrany - 1 pkt. W play off mecz musi przynieść rozstrzygnięcie. W dogrywce obowiązuje zasada "złotej bramki", jeśli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy, sędzia zarządzi wykonywanie rzutów karnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska