Opolscy genealodzy będą indeksować dane o przodkach

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Na Opolszczyźnie mamy zaledwie 5 tysięcy indeksów, podczas gdy są województwa, gdzie są one liczone już w milionach - mówi Maciej Róg ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. Jak dodaje, dzięki indeksowania możemy odnaleźć przodka sprzed wieków.
Na Opolszczyźnie mamy zaledwie 5 tysięcy indeksów, podczas gdy są województwa, gdzie są one liczone już w milionach - mówi Maciej Róg ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. Jak dodaje, dzięki indeksowania możemy odnaleźć przodka sprzed wieków. Jarosław Staśkiewicz
Do projektu Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy zgłosiło się 16 wolontariuszy. Przed nimi mrówcza praca przy indeksowaniu milionów skanów.

W internecie jest mnóstwo zeskanowanych i udostępnionych dokumentów, dzięki którym możemy odnaleźć przodka sprzed wieków. Problem w tym, że tylko część z nich jest opatrzona indeksem, czyli cyfrową metryczką z nazwiskiem i imieniem.

A bez niego żadna wyszukiwarka internetowa, do której wpiszemy nazwisko, nie znajdzie skanu, np. metryki, bo to dla komputerowego programu tylko zwykły obrazek.

- Niestety, Opolszczyzna, podobnie jak inne regiony przed wojną należące do Niemiec, stanowi pod tym względem białą plamę - mówi Maciej Róg ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. - Mamy zaledwie 5 tysięcy indeksów, podczas gdy są województwa, gdzie są one liczone już w milionach.

Do nadrabiania zaległości wzięła się grupa 16 pasjonatów genealogii. Będą przeglądać znajdujące się w internecie skany metryk (z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu) i spisywać z nich imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia. Te dane trafią do arkuszy kalkulacyjnych, a potem razem z linkami do skanów do popularnego serwisu geneteka.genealodzy.pl.

- Cały projekt koordynuje Renata Messel, mieszkająca w Niemczech Polka, która pochodzi z Gorzowa Śląskiego - dodaje Maciej Róg. - Większość w naszej grupie to Niemcy i też miłośnicy genealogii z Niemiec najbardziej skorzystają na indeksowaniu. Ale będzie to także ułatwienie dla Polaków, których przodkowie mieszkali na Opolszczyźnie przed wojną, szczególnie na terenach przygranicznych.

Kiedy zobaczymy efekty działań tej grupy?

- Na pewno nie tak prędko, bo pracy jest bardzo dużo - mówi Maciej Róg. - Dlatego zachęcamy do dołączania do nas, kontaktując się przez stronę genealodzy. opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska