Opolscy jeźdzcy w czołówce rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego

W ostatnich trzech latach Piotr Morsztyn sześć razy stawał na podium Pucharu Polski i mistrzostw kraju. Archiwum
Doskonały sezon mają za sobą nasi specjaliści od skoków przez przeszkody: Piotr Morsztyn i Zuzanna Gowin. W rankingu PZJ są w czołówce.

Polski Związek Jeździecki podsumował poprzedni rok i ogłosił swoje listy rankingowe. Stworzono je po zliczeniu punktów za poszczególne starty i Opolanie w konkurencji skoków przez przeszkody okazali się czołową siłą w kraju.

W stawce wszystkich jeźdźców Piotrowi Morsztynowi z Osadkowskiego Jakubowice przypadło 3. miejsce, a Zuzanna Gowin z Metpolu Grodziec zajęła 4. lokatę.

Ta druga triumfowała jednocześnie w gronie kobiet i Młodych Jeźdźców, a oboje w głównej mierze przyczynili się do wysokich lokat klubów. Ten z Jakubowic wywalczył 4. pozycję (2133 pkt), a Metpol był "oczko" niżej (1922 pkt).

Dwa wyżej notowane nie miały dużej przewagi nad naszymi, ale już lider Agro-Handel Śrem zdeklasował wszystkie uzyskując 6763 pkt. W sumie w rankingu znalazło się ponad 110 ośrodków oraz 262 zawodników.

Najlepszy był Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel, 3122 pkt), wyprzedzając Michała Kaźmierczaka ( KJ Leśna Wola, 2630 pkt) oraz Morsztyna i Gowin. Indywidualnie punktowały też: Joanna Marciniak (Metpol, 50. lokata), Agnieszka Olszewska (Osadkowski, 78.) i Agnieszka Cecuga (Ostroga Opole, 84.).

Niespełna 43-letni Morsztyn dosiadający Osadkowski Van Halen tworzyli bardzo mocny duet, który od trzech sezonów jest podporą reprezentacji. W 2014 roku zdobył on brązowe medale w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski, stając na podium obu tych imprez po raz trzeci z rzędu.

Morsztyn był też najlepszym jeźdźcem polskiej ekipy, która była druga w Pucharze Narodów w Sopocie (indywidualnie czwarty), przyzwoicie spisał się podczas Mistrzostw Świata w Normandii, choć nie awansował do finału oraz zajął 3. pozycję na prestiżowych zawodach CSI3* w Poznaniu i Lesznie.

Dla ledwie 19-letniej Gowin to był pierwszy rok startów w kategorii Młodych Jeźdźców i od razu okazała się w tym gronie największą gwiazdą, gdyż drugiego Maksymiliana Wechtę wyprzedziła o blisko 500 pkt, a wśród pań miała dwa razy więcej punktów od drugiej zawodniczki.

Amazonka z Grodźca wygrała puchar i mistrzostwo kraju, była liderką kadry narodowej, która wywalczyła 6. lokatę w konkursie drużynowym Mistrzostw Europy. Nieco szczęścia zabrakło jej w indywidualnej rywalizacji, do której przystąpiła z 4. miejsca. 19-latka zadebiutowała też w Pucharze Narodów i z sukcesami rywalizowała w wielu zawodach seniorskich, zajmując 13 razy miejsca punktowane.