Opolscy karatecy zaliczyli świetny start

Klubowe
Natalia Szponder z Nidanu Zawadzkie.
Natalia Szponder z Nidanu Zawadzkie. Klubowe
W mocno obsadzonym międzynarodowym turnieju w Bielsku-Białej udział wzięło około 600 zawodników z 62 klubów z kilku krajów.

Wśród nich byli Opolanie z aż czterech ośrodków. Najlepiej spisali się przedstawiciele Nidanu Zawadzkie, którzy zdobyli w sumie 16 medali, w tym cztery złote, pięć srebrnych i siedem brązowych. W swoich kategoriach wiekowych i poszczególnych konkurencjach złote medale zdobyli: Wiktoria Grejner (kumie dziewczynek 14-15 lat, kat. +54 kg) i Natalia Szponder (kumite seniorek kat. -55 kg).

Na najwyższym podium stanęła także drużyna kumite (16-17 lat) w składzie: Ewa Zajdel, Aleksandra Krawiec, Grejner i Elżbieta Zajdel oraz drużyna kumite seniorek (Karolina Trepka, Szponder, Ewa Zajdel). Na drugim stopniu podium stanęli z kolei: Alicja Guzdek, Mikołaj Padus , Natalia Ledwig i drużyna kata seniorek.

Z mistrzowskimi tytułami wrócili także do Głubczyc reprezentanci Karate-Do, a zdobyli je w kata Wiktoria Sawicka (do lat 18), Maciej Kowalczyk (do lat 11) i Szymon Cieślik (do lat 14). Poza tym zawodnicy z Głubczyc przywieźli dwa srebra (Tomasz Kolasa w kata 8-latków oraz Mateusz Stankiewicz wśród 9-latków) i trzy brązowe medale. Jedno srebro padło łupem Zdzisława Tupko z klubu Karate-Do Shotokan Krapkowice, a dwa stały się udziałem Łukasza Bartoszewskiego z Zarzewia Prudnik. Jego koledzy wygrali rywalizację drużynową w kategorii do lat 14 w kata, a prudniczanie dołożyli jeszcze osiem trzecich miejsc.
Oprócz sukcesu w Bielsku-Białej z bardzo dobrej strony w innej imprezie międzynarodowej pokazała się Natalia Szponder. Karateczka Nidanu w ostatnim czasie uczestniczyła w dwóch bardzo prestiżowych zawodach. Najpierw wzięła udział w turnieju Karate Banzai Cup w Berlinie. Na starcie stanęło ponad 1400 zawodników z kilkudziesięciu państw (w tym kilka narodowych reprezentacji), a Szponder wywalczyła 3. miejsce w konkurencji kumite indywidualne kobiet do lat 21 w wadze do 60 kg.

Następnie wystartowała w zawodach z cyklu Karate Premier League, które odbyły się w niemieckiej miejscowości Hanau. W stawce najlepszych karateków ze świata w swojej kategorii pierwszą walkę wygrała, a w drugiej nieznacznie przegrała i odpadła z dalszej rywalizacji. a