Opolscy kardiolodzy i onkolodzy razem poprowadzą kampanię edukacyjną

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Chorobom serca i nowotworom sprzyja palenie papierosów.
Chorobom serca i nowotworom sprzyja palenie papierosów. Tomasz Hołod
Zgubnym skutkom palenia tytoniu poświęcono pierwszą konferencję w ramach rozpoczętej w poniedziałek wspólnej akcji edukacyjnej opolskich kardiologów i onkologów. Palenie, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu to główne przyczyny chorób serca. Mają też ogromny wpływ na rozwój nowotworów.

“Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli” to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Spotkania w jej ramach odbyły się już w 11 miastach, ale Opole jest jedynym, gdzie działalność profilaktyczną postanowiono prowadzić wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym.

- Opolscy kardiolodzy chcą to robić razem z onkologami, bo czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych są w obu tych sferach medycyny takie same - mówił na konferencji prasowej Marek Kania, prezes opolskiego oddziału PTK, kardiolog pracujący w Opolskim Centrum Onkologii. - Razem możemy szerzej oddziaływać i więcej uzyskać - podkreślił.

Choroby sercowo-naczyniowe zabijają w Polsce rocznie 175 tysięcy osób i są przyczyną 46 procent wszystkich zgonów. To już prawdziwa epidemia, ale można zmniejszyć jej rozmiary. Do 80 procent udarów i zawałów nie musiałoby dojść, gdyby ludzie dbali o dietę, nie dopuszczali do otyłości, uprawiali sport. Problem rośnie wraz z młodym pokoleniem, bo w ostatnich latach trzykrotnie zwiększyła się liczba dzieci z nadwagą.

Chorobom serca i nowotworom sprzyja też palenie papierosów. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęcone było pierwsze wydarzenie wspólnej opolskiej kampanii edukacyjnej kardiologów i onkologów. Szkolenie dla lekarzy pod hasłem “Nikotynizm - palący problem” poprowadzili wykładowcy z Katedry Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów oraz Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.

- Wiele ostatnio mówi się o szkodliwości smogu, ale to nie pył w powietrzu, lecz palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc - podkreślił Krzysztof Przewoźniak, socjolog zdrowia i medycyny, który od 30 lat zajmuje się czynnikami determinującymi stan zdrowia społeczeństw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska