Opolscy logistycy włączają się do walki z koronawirusem. Transportują m.in. sprzęt medyczny i wspierają służbę zdrowia. Zobacz, jak to robią

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak opolscy logistycy walczą z epidemią koronawirusa.
Tak opolscy logistycy walczą z epidemią koronawirusa. 10. Opolska Brygada Logistyczna
96 procent żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przeszło już szkolenie medyczne potrzebne do walki z koronawirusem. Wojskowi transportują też potrzebny sprzęt medyczny i jeżdżą karetkami.

Kolejna grupa żołnierzy z Opola uzyskała właśnie uprawnienia do wsparcia medycznego służby zdrowia walczącej z epidemią koronawirusa.

W tym zakresie przeszkolonych jest już aktualnie ponad 96 procent stanu osobowego 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Są to zarówno żołnierze bez wykształcenia medycznego, jak i personel wykwalifikowany, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz osoby z tytułem ratownika - informuje kapitan Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Wojskowi, którzy przeszli już kurs medyczny, mogą wspierać cywilną służbę zdrowia w opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem, natomiast ratownicy medyczni zostali przygotowani do pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

Ale na tym nie kończy się zaangażowanie opolskich wojskowych w walkę z zarazą. Kierowcy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej realizują kolejne transporty środków ochronnych.

Z Agencji Rezerw Materiałowych do magazynów wojewody opolskiego dostarczyli właśnie 48 palet zawierających między innymi kombinezony, rękawiczki, maseczki i fartuchy chirurgiczne - dodaje Piotr Płuciennik.

Z kolei dwa zespoły medyczne w składzie: ratownik medyczny i kierowca – ratownik oraz dwie sanitarki z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, ponownie włączone zostały do sił Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Głównym zadaniem zespołów jest transport chorych pacjentów pomiędzy szpitalami oraz z domów pacjentów do szpitali i z powrotem - mówi Piotr Płuciennik.

Logistycy przewożą również pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie się koronawirusem do szpitali na terenie województwa opolskiego, gdzie znajdują się oddziały dla chorych na covid-19.

Takie zadania realizowane są z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, a każdego dnia ratownicy pracują po kilka, kilkanaście godzin w kombinezonach IZOB czyli w Indywidualnych Zestawach Ochrony Biologicznej oraz w specjalnych maseczkach z filtrem FFP3.

Oprócz żołnierzy oddelegowanych do działania w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej utrzymuje się w gotowości do natychmiastowego użycia kolejne zespoły, złożone z ratowników i kierowców z Grupy Zabezpieczenia Medycznego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska