Opolscy Niemcy odnaleźli się w spisie

Archiwum
W 181 gminach w Polsce mniejszości stanowią co najmniej 10 procent mieszkańców. Aż 36 z nich znajduje się w naszym regionie.
W 181 gminach w Polsce mniejszości stanowią co najmniej 10 procent mieszkańców. Aż 36 z nich znajduje się w naszym regionie. Archiwum
Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne wyniki spisu ludności. No i okazało się, że Niemców bardzo przybyło.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze wyniki spisu ludności z roku 2011 dotyczące przynależności narodowo-etnicznej obywateli RP. Wynika z nich, że narodowość niemiecką zadeklarowało 148 tys. osób. Z tego 45 tysięcy jako jedyną, a 64 tys. obok narodowości polskiej.

Oznacza to, że - w świetle ustawy o mniejszościach - Niemcy są zdecydowanie największą mniejszością narodową w Polsce. (Większe są jedynie dwie mniejszości etniczne: śląska, licząca 847 tys. osób, w tym 431 tys. deklaruje równocześnie narodowość polską, oraz kaszubska - 233 tysiące, w tym 216 tys. deklaruje polskość).

Niemców w Polsce niemal nie ubyło od spisu z roku 2002. Było ich wówczas 150 tys. Co jest o tyle zaskakujące, iż w marcu 2012 GUS szacował liczbę Niemców w naszym kraju na zaledwie 109 tysięcy, a w lipcu na 126 tys.

- Od początku mówiłem, że mniejszości niemieckiej musi być więcej, niż wskazywały szacunkowe wyniki spisu - przypomina prof. Kazimierz Szczygielski, demograf z Politechniki Opolskiej. - Prowadzone od lat przez prof. Rauzińskiego badania urodzin, zgonów i migracji na Opolszczyźnie każą liczbę autochtonów tylko w naszym regionie szacować na ok. 200 tys. osób. Przy czym nie wszyscy autochtoni identyfikują się z mniejszością niemiecką.

Zdaniem prof. Szczygielskiego dokładna liczba członków poszczególnych mniejszości w Polsce może być na podstawie spisu niemożliwa do ustalenia.

- Ankieterzy spisowi pytali wprost o narodowość tylko w tych gminach, gdzie w poprzednim spisie mniejszość stanowiła przynajmniej 10 proc. mieszkańców - mówi prof. Szczygielski. - Inni obywatele mogli deklarować przynależność narodową w ramach komputerowego samospisu, a ten nie był popularny ani wśród większości, ani wśród mniejszości.

Nie ma też pewności, czy osoby, które przebywają poza regionem dłużej niż 12 miesięcy, odliczono czy doliczono do mieszkańców, a to mogło znacznie zmienić wynik.

Zdaniem profesora, jeśli chcemy w następnym spisie poznać precyzyjnie liczebność mniejszości narodowych - nie tylko niemieckiej, trzeba zachować możliwość deklarowania więcej niż jednej narodowości. A jednocześnie pytać wprost o narodowość mieszkańców wszystkich tych gmin, w których mniejszość stanowiła co najmniej 0,5 proc. mieszkańców.

W spisie 2011 kolejne miejsca na liście mniejszości narodowych w Polsce zajmują: Ukraińcy - 51 tys. osób, Białorusini - 47 tys., Romowie - 17 tys., Rosjanie 13 tys., Łemkowie 11 tys., Litwini i Żydzi po 8 tysięcy.

W 181 gminach w Polsce mniejszości stanowią co najmniej 10 procent mieszkańców. Aż 36 z nich znajduje się w naszym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska