Opolscy Niemcy podsumowali ubiegły rok. Było też o planach na kolejne miesiące

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
- Ostatnie miesiące wymogły jednak na nas zmianę sposobu funkcjonowania, to nowe wyzwania, przed którymi stoi nasza organizacja - podkreśla Rafał Bartek, szef TSKN.
- Ostatnie miesiące wymogły jednak na nas zmianę sposobu funkcjonowania, to nowe wyzwania, przed którymi stoi nasza organizacja - podkreśla Rafał Bartek, szef TSKN. TSKN
22 sierpnia w Zakrzowie (pow. kędzierzyńsko-kozielski) odbyło się walne zebranie delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, na którym podsumowano ubiegły rok.

W 2019 roku w lokalnych kołach DFK zrealizowano ponad 600 projektów. Najwięcej, w ramach programu Ożywianie Domów Spotkań – 418. Do tego 150 projektów sfinansowanych przez Konsulat RFN oraz 35 dotowanych przez samorząd.

Nie zabrakło również wydarzeń cyklicznych, jak spotkań z okazji Dnia Matki I ojca, czy też spotkań bożonarodzeniowych.

Opolscy Niemcy pozwalają także wykazać się dzieciom, młodzieży i dorosłym w konkursach – m.in. związanym z językiem niemieckim czy recytacją poezji.

Rafał Bartek, szef TSKN, mówił, że „to był bardzo pracowity rok” dodając, że pandemia koronawirusa wymogła jednak na organizacji zmianę wielu planów na ten rok. - Podstawą naszej działalności są przede wszystkim wspólne spotkania, a te w 2020 roku musieliśmy niestety ograniczyć. Dlatego mając nadzieję, ze wszystko już niebawem wróci do normy, musimy jednocześnie zmienić nasze myślenie i proponować takie inicjatywy, z których niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, nasi członkowie będą mogli skorzystać. Z naszą ofertą musimy jeszcze mocniej docierać do naszych członków i sympatyków. Wierzę, że działając wspólnie, pomagając sobie nasza organizacja wyjdzie z tej sytuacji silniejsza - podsumował Bartek.

Koronawirus wpłynął też na organizację sobotniego wydarzenia. – Zazwyczaj to zebranie odbywało się w maju. Tym razem trzeba było je przesunąć, dbając też o środki bezpieczeństwa – maseczki, płyn dezynfekując i odpowiedni dystans delegatów. Nie było też mszy przed zebraniem – słyszymy.

TSKN na Śląsku Opolskim jest największą organizacją skupiającą mniejszość niemiecką w Polsce. Członkowie organizują się w 321 kołach terenowych, w tzw. Deutsche Freundschaftskreise (DFK), które funkcjonują głównie na obszarach wiejskich, a których działalność opiera się na organizacji regularnych spotkań i inicjatyw społecznych. Celem Towarzystwa jest podtrzymanie i pielęgnacja niemieckiej kultury, historii i języka niemieckiego. TSKN realizuje swoje cele poprzez organizację konkursów, przeglądów artystycznych, wyjazdów edukacyjnych, wydawanie publikacji, realizację projektów sportowych, społecznych i edukacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska