Opolscy niewidomi potrzebują więcej żółtych punktów orientacyjnych

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Opolu jest zdecydowanie za mało żółtych linii, które ułatwiają przechodzenie przez pasy osobom niewidomym.
W Opolu jest zdecydowanie za mało żółtych linii, które ułatwiają przechodzenie przez pasy osobom niewidomym. Sławomir Mielnik
Pasy w żółtym kolorze przed przejściami dla pieszych pomogłyby niewidomym poruszać się po mieście. Niestety, w Opolu prawie ich nie ma.

Punkty orientacyjne naklejane z obu stron przejścia dla pieszych mają formę żółtych pasów z wypukłymi guzami - mówi Włodzimierz Ożga, dyrektor Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Niewidomych.

- W Opolu taki punkt jest na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Reymonta. Chcielibyśmy, by było ich więcej w stolicy regionu i w mniejszych miastach.

Dyrektor podkreśla, że kolor żółty nie jest fanaberią środowiska osób niedowidzących.

- To jest potwierdzone badaniami okulistów – dodaje. - Oko ludzkie, które traci wzrok i widzi już tylko szczątkowo, jako ostatni dostrzega właśnie kolor żółty. Wypukłe guzy są dla niedowidzącego dodatkowym sygnałem: Uwaga, coś się zmienia na twojej drodze

Trudną barierą dla osób niewidomych są schody. Łatwiej po nich przejść, jeśli na pierwszym i na ostatnim stopniu zostaną przyklejone intensywnie żółte taśmy. Można też namalować na nich pasy farbą (jest taniej). Ale i takich miejsc jest w Opolu mało.

Jeszcze większą rzadkością są w budynkach publicznych specjalne rowki ułatwiające poruszanie się niewidomemu z laską.

Zdaniem dyrektora, w stolicy województwa są tylko dwa takie miejsca: dworzec PKP i Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Niewidomym łatwiej jeździć autobusem, jeśli numer linii świeci jasnym, ledowym światłem w kolorze jasnopomarańczowym. Numerów zielonych czy czerwonych wiele osób nie widzi.

- Ważne jest także udźwiękowienie autobusów – podkreśla Włodzimierz Ożga. To jest dla nas wielka pomoc. Byle tylko drzwi nie zamykały się zaraz po komunikacie. Niewidomy musi zdążyć go usłyszeć i jeszcze wejść lub wyjść przez drzwi.

O tych i innych problemach dyskutowano wczoraj w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej podczas seminarium „Przekroczyć próg”, poświęconego ada­ptacji przestrzeni publicznej dla osób niewidomych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska