Opolscy policjanci uciekają na emeryturę

  Opolscy policjanci uciekają na emeryturę

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzielnicowy z 30-letnim stażem bierze na rękę ok. 3 tys. zł. Jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę ZUS wypłaci mu co miesiąc ok. 2250 zł.

  Dzielnicowy z 30-letnim stażem bierze na rękę ok. 3 tys. zł. Jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę ZUS wypłaci mu co miesiąc ok. 2250 zł. ©Archiwum

  Odchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze. Czy ta sytuacja odbije się na bezpieczeństwie w regionie?
  Dzielnicowy z 30-letnim stażem bierze na rękę ok. 3 tys. zł. Jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę ZUS wypłaci mu co miesiąc ok. 2250 zł.

  Dzielnicowy z 30-letnim stażem bierze na rękę ok. 3 tys. zł. Jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę ZUS wypłaci mu co miesiąc ok. 2250 zł. ©Archiwum

  Zdaniem aspiranta sztabowego Benedykta Nowaka, przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji na Opolszczyźnie odpływ starej kadry to zła wiadomość dla Opolan: - Przecież policjant z wydziału kryminalnego musi wypracować sobie sieć informatorów, dotrzeć do środowiska przestępczego, wiedzieć, jak się tam poruszać. Tego z książek się nie dowie. Taką wiedzę zdobywa się wraz z doświadczeniem.


  - Mam za sobą 20 lat służby, dostanę więc prawie 2 tysiące złotych emerytury, drugie tyle dorobię sobie w firmie szwagra - mówi anonimowo policjant odchodzący właśnie ze służby. - Na lewo, bo na emeryturze nie potrzebuję umowy o pracę. Będę sporo do przodu w stosunku do tego, co teraz mam. A do tego święty spokój.


  Od stycznia 2012 do wczoraj w opolskiej policji emeryturę wybrało 150 policjantów. W analogicznym okresie 2011 - 103. Różnica wynosi więc aż 47 osób.

  Dla porównania w znacznie większym od opolskiego garnizonie śląskim w 2012 mundury zrzuciło 611 policjantów, w zeszłym - 603.

  Na Opolszczyźnie z roku na rok zwiększa się też ilość policyjnych wakatów. Według danych z 8 listopada 2011 było ich 169. Najwięcej w komendzie miejskiej w Opolu - 48, komendzie powiatowej w Kędzierzynie-Koźlu - 26 i Strzelcach Opolskich - 17.

  W tym roku wolnych etatów jest już 184, w tym w Kędzierzynie-Koźlu - 36, Opolu - 33 i Strzelcach Opolskich - 24. Komenda Wojewódzka Policji utrzymuje jednak, że problemu z kadrą na Opolszczyźnie nie ma.

  - Policjanci przechodzili na emerytury, przechodzą i przechodzić będą, tego nie unikniemy - przekonuje podinspektor Maciej Milewski, rzecznik prasowy KWP w Opolu. - Nie ma jednak żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie. Nigdy nie jest tak, że odchodzi np. cały pion kryminalny, prewencji czy ruchu drogowego. Zawsze zostają jeszcze funkcjonariusze, którzy wdrażają w pracę nowych.

  Podinspektor Milewski zaznacza też, że kolejka kandydatów do służby w opolskiej policji jest długa: - Na rozpatrzenie czeka prawie tysiąc podań. W tym roku do naszego garnizonu przyjęliśmy już 91 osób, kolejnych 44 wczoraj, a na styczeń mamy zaplanowane 32 przyjęcia.

  Szef opolskich związków zawodowych twierdzi jednak, że sytuacja wcale nie wygląda tak różowo.
  - Funkcjonariusze będą rezygnować ze służby, bo rządzący konsekwentnie pracują nad tym, by wiodło się im coraz gorzej - przekonuje Benedykt Nowak przypominając o zmianach dotyczących m.in. mundurowych emerytur - Wprawdzie premier Tusk zapewnił, że zmiany dotkną tylko policjantów, którzy rozpoczną służbę 1 stycznia 2013, jednak do końca nie wiadomo jak będzie. Ludzie, którzy mają już prawo do pełnej emerytury wolą więc dmuchać na zimne i odchodzą.

  Dla przykładu dzielnicowy z 30-letnim stażem bierze na rękę ok. 3 tys. zł. Jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę ZUS wypłaci mu co miesiąc ok. 2250 zł.

  Policjant z 20-letnim stażem, na kierowniczym stanowisku zarabia netto ok. 4 tys. zł. Gdy teraz odejdzie ze służby jego świadczenie wyniesie 2,6 tys. zł. Gdyby chciał popracować jeszcze 10 lat, wzrośnie do 3 tys. zł.

  Dziś służby mundurowe mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Z tym, że wówczas policjant dostaje tylko 40 procent ostatniego wynagrodzenia. Z każdym przepracowanym rokiem nabywa kolejne 2,6 proc. Maksymalną emeryturę uzyskuje po 30 latach służby. Wynosi ona 75 procent ostatniego uposażenia.

  Świadczenia można sztucznie zwiększać, przyznając funkcjonariuszowi różne dodatki tuż przed jego odejściem. Skorzystało z nich np. kilku komendantów powiatowych, którzy wiosną tego roku pożegnali się z mundurem.
  Tymczasem według nowych zasad ten, kto wstąpi do policji w 2013 będzie miał emeryturę wyliczoną na podstawie pensji z dodatkami z 10 wybranych kolejnych lat pracy. Minimalny wiek policjanta-emeryta ma wynosić 55 lat, a staż co najmniej 25 lat.

  Dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu jest przekonany, że to właśnie obecne przywileje, zachęcają policjantów odejścia z pracy w sile wieku: - Bo ci młodzi emeryci mają całkiem niemałe stałe źródło dochodu i jeszcze mogą sobie dorobić. Kto by tak nie chciał.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (36) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo