Targi nto - nowe

Opolscy przedsiębiorcy z branży spawalniczej spotkali się w nyskim Mechaniku

Edyta Hanszke
11. Pokazy Spawalnicze w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.
11. Pokazy Spawalnicze w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie. Edyta Hanszke
Nowoczesne technologie zaprezentowali wystawcy podczas 11. Pokazów Spawalniczych zorganizowanych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.

Uczestnicy mogli obejrzeć m.in. naszpikowane elektroniką przyłbice i kasety, a także spróbować swoich sił na symulatorze spawania. Jak zwykle przyszły tłumy zwiedzających.

- Celem pokazów jest promocja urządzeń spawalniczych nowoczesnej generacji, odzieży ochronnej, czy gazów technicznych. Rozwój spawalnictwa w ostatnich 30 latach to nowe technologie łączenia i cięcia metali wykorzystujące ciepło łuku plazmowego, energię wiązki elektronów i światła laserowego. Procesy te nadal są modyfikowane w celu spełniania coraz to nowych i trudniejszych wymaga ń przemysłu. Współczesne spawalnictwo ukierunkowane jest głównie na ciągłe podnoszenie jakości spawania i wyeliminowanie pracy człowieka w szkodliwych warunkach. Zmusza do wprowadzania stanowisk zautomatyzowanych i zrobotyzowanych – mówi Zbigniew Krzewski z wicedyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w nyskim CKZiU.

Takie stanowiska oraz nowoczesny sprzęt mogli oglądać chętni – przedsiębiorcy oraz uczniowie – podczas 11. edycji imprezy. Nowinki prezentowały najlepsze firmy z branży, które od lat współpracują ze szkołą przy organizacji pokazów.
Jedną z nich jest Messer Polska.

- Chcemy, żeby młodzi ludzie poznali naszą firmę, co im się na pewno przyda w przyszłości. Prezentujemy tutaj mieszanki trójskładnikowe, dzięki którym można spawać lepiej i szybciej - mówi Jacek Buława, szef działu aplikacji Messer Polska.
Podczas pokazów można było zobaczyć także najnowszej generacji odzież ochronną i sprzęt około spawalniczy.

- W tej profesji najbardziej narażone są oczy i układ oddechowy. Kiedyś mówiło się, że przed negatywnymi skutkami spawania uchroni spawacza picie mleka, ale takie czasy już dawno minęły. Dziś stosuje się nowoczesne przyłbice, które ściemniają się automatycznie, czy indywidualne nawiewy chroniące spawacza przed niebezpiecznymi dymami i pyłami. Pokazujemy to w szkole, bo chcemy by młodzi ludzie wiedzieli jakie są zagrożenia i o co mają zabiegać rozpoczynając pracę spawacza, by nie zniszczyć swojego zdrowia – tłumaczy Andrzej Karoń, z-ca dyrektora ds. sprzedaży w firmie Mexpol.

Obecny na pokazach był także wspierający szkoły spawania producent sprzętu – firma Lincoln.

- Mamy wiele projektów dla młodych, organizujemy dla nich szkolenia i seminaria, wspieramy też szkoły przekazując materiały spawalnicze czy oferując dodatkowe wyposażenie w postaci urządzeń czy wyższych technologii. W Stanach mamy program, który promuje spawalnictwo już u dzieci, uruchomiliśmy tam także nową szkołę spawalniczą z 60 salami wykładowymi. Liczymy, że znajdzie się miejsce na taką inwestycję także w Polsce – zapowiada Przemysław Lewandowski, manager Europy Wschodniej w firmie Lincoln.

PLASTIK ZALEWA ZIEMIĘ. Jak temu zapobiec?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska