Opolscy przyrodnicy chcą utworzyć na Opolszczyźnie park narodowy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Park narodowy na Opolszczyźnie zostałby wydzielony ze Stobraws­kiego Parku Krajobrazowego. W Polsce są 23 parki narodowe.
Park narodowy na Opolszczyźnie zostałby wydzielony ze Stobraws­kiego Parku Krajobrazowego. W Polsce są 23 parki narodowe. Jarosław Staśkiewicz
Uważają oni, że nadaje się do tego Stobrawski Park Krajobrazowy, gdzie występują setki rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

W Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej na Nizinie Śląskiej dotychczas nie utworzono parku narodowego, mimo że znajdują się tu enklawy przyrody o unikatowej w skali kraju wartości - mówi dr Grzegorz Kłys, pracownik Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, który wraz z Arkadiuszem Nowakiem, profesorem UO, i Ireneuszem Hebdą, dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, opublikowali na początku roku artykuł, w którym opisali pomysł utworzenia parku narodowego w naszym województwie z części Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Na tym terenie występuje 49 gatunków roślin prawnie chronionych, 16 gatunków z Polskiej Czerwonej Listy i około 130 gatunków roślin rzadkich. Najciekawsze to długosz królewski, rosiczka okrągłolistna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów. Do rozrodu przystępuje tu około 250 gatunków zwierząt, w tym 165 ptaków. Rzadko spotykanymi ptakami są kania czarna i ruda, orlik krzykliwy, bielik zwyczajny, dzięcioł średni, a ssakami – łoś i koszatka leśna. Występują tu też rzadkie motyle.

Zdaniem przyrodników, za parkiem przemawia wiele argumentów: bogactwo rzadkiej flory i fauny i inne walory przyrodnicze spełniające warunki parków narodowych, wyznaczenie na tym terenie rezerwatów przyrody i ostoi Natura 2000, co ogranicza konflikty np. z gospodarką leśną. Park narodowy dałby regionowi prestiż, dodatkowy impuls do rozwoju edukacji na różnych poziomach, ale także rozwoju turystyki.

Ireneusz Hebda ocenia, że procedura powołania takiego parku może potrwać 2-3 lata, a sukces zależy od zdobycia poparcia dla pomysłu i przeforsowania go. W ocenie Tomasza Palucha, prezesa LGD Dolina Stobrawy, propozycja powinna zostać najpierw przedyskutowana w regionie.

- Park narodowy to korzyści, ale też ograniczenia - zauważa Tomasz Paluch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska