Opolscy rolnicy chcą współpracować z naukowcami

(edh)
Ośrodek szkoleniowy dla rolników na PO? (fot. archiwum uczelni)
Ośrodek szkoleniowy dla rolników na PO? (fot. archiwum uczelni)
Rolnicy wraz z naukowcami Politechniki Opolskiej chcą uczyć nowoczesnego nawożenia pól.

Andrzej Gruca i Andrzej Kotowicz to dwaj przedsiębiorcy i rolnicy, którzy razem z Politechniką Opolska chcą utworzyć ośrodek szkoleniowy dla rolników. Ze swoją prośbą zwrócili się do Katedry Techniki Rolniczej i Leśnej - Chcielibyśmy w nim uczyć nowoczesnego, ekologicznego rolnictwa - mówi Kotowicz.

Zobacz: Zasady składania wniosków i dopłaty dla rolników w 2010 roku

Swoje doświadczenie i wiedzę zdobył w Austrii. - Chcemy na Opolszczyźnie, a potem może w całej Polsce rozpowszechnić nowatorską metodę nawożenia - mówi Andrzej Kotowicz. Chodzi o nawóz, który tak stymuluje rośliny uprawne, że same potrafią z gleby pobrać potrzebne im pierwiastki (np. fosfor).

- Z naszych badań wynika, że ten nawóz daje bardzo dobre rezultaty i powiększą plony - dodaje Kotowicz, który prowadzi również gospodarstwo rolne w okolicy Kluczborka. - To ważne zwłaszcza w erze GMO, czyli roślin modyfikowanych genetycznie. Ośrodek, w którym prowadzone byłyby szkolenia i seminaria dla rolników, miałby powstać między Kluczborkiem a Olesnem.

Czy coś z tej współpracy wyniknie? **Na razie nie wiadomo**

- Musimy dowiedzieć się więcej na temat tego nawozu. Jeśli uczelnia ma coś sygnować swoją marką, musi być pewna, że to coś wartościowego - mówi prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. nauki Politechniki Opolskiej.

Zobacz: Członkowie Związku Śląskich Rolników uczy się w Bawarii

Podobnych propozycji uczelnia każdego roku ma kilkanaście. - Zgłaszają się przedsiębiorstwa z różnych branż. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę - dodaje Tukiendorf. Politechnika Opolska bierze już udział w projekcie tworzenia Regionalnego Centrum Ekoenergii. Ma on powstać na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Centrum zakłada utworzenie trzech części: edukacyjno-dydaktycznej, komercyjnej i naukowo-badawczej. Za tę ostatnią będą odpowiadały właśnie opolskie uczelnie (PO i UO). Centrum ma powstać w ciągu pięciu najbliższych lat.

Jego główną funkcją ma być edukowanie społeczeństwa w zakresie źródeł energii odnawialnej. Na razie powstała specjalna grupa inicjatywna, która pilotuje budowę centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska