Opolscy seniorzy coraz bardziej zadłużeni

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Dziś emeryci stanowią ponad 8 procent wszystkich Polaków, których dusi kredytowa pętla. Takich dłużników chętnie przejmują firmy windykacyjne.
Dziś emeryci stanowią ponad 8 procent wszystkich Polaków, których dusi kredytowa pętla. Takich dłużników chętnie przejmują firmy windykacyjne. 123RF
Senior z Opolszczyzny zadłużony jest średnio na 5700 zł. To już poważny społeczny problem. Starsi ludzie biorą kredyty dla dzieci i wnuków, a potem okazuje się, że sami muszą je spłacać.

Seniorzy coraz bardziej zadłużeni

Seniorzy coraz bardziej zadłużeni

Liczba dłużników w wieku 67+ z całej Polski to już ponad 190 tysięcy, a ich łączne zobowiązania przekraczają 901 milionów złotych. To o ponad 136 milionów zł więcej niż rok temu.

Średnio dług polskiego seniora sięga teraz 5500 złotych i jest o ponad 1000 złotych wyższy niż rok temu. Na Opolszczyźnie przeciętny dług jest wyższy i wynosi 5700 zł.

Seniorzy zalegają ze spłatą zobowiązań głównie wobec banków i innych instytucji finansowych, operatorów telefonii oraz ubezpieczycieli.

Najbardziej zadłużony senior to mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego zobowiązanie wynosi 8,5 miliona złotych.

Opolanka Stanisława Stec dała się przekonać swojemu wnukowi, gdy poprosił babcię, by wzięła kredyt na nowy samochód.

- Mówił, że dopiero rozpoczął pracę na umowę-zlecenie, i że jemu nikt pożyczki na 10 tysięcy nie udzieli, a auto jest mu niezbędnie potrzebne - opowiada emerytka. Już w pierwszym banku, do którego weszła, bez problemów pożyczono jej pieniądze. Raty ustalono na 300 zł, druczki do spłaty wziął wnuk. - Po pół roku stracił pracę i przestał płacić. Bank zaczął się upominać o swoje i teraz ja mam dług na głowie. Ledwo daję radę - wzdycha kobieta.

Zobacz**Niespłacane długi Opolan sięgają pół miliarda złotych**

Jeszcze cztery lata temu seniorzy stanowili niecałe 3 procent wszystkich dłużników wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Dziś ta grupa stanowi już ponad 8 procent wszystkich Polaków, których dusi kredytowa pętla. Takich dłużników "przejmują" potem firmy windykacyjne.

W największej z nich - Kruku - pod koniec roku prowadzonych było ponad 4,1 tys. spraw wobec mieszkańców województwa opolskiego powyżej 67. roku życia.
-W sumie ich zadłużenie przekracza 20 milionów złotych. Średnio senior z Opolszczyzny zadłużony jest na ponad 5700 złotych, co przewyższa średnią dla całego kraju - wylicza Marta Jechna z biura prasowego Kruk. Przedstawiciele firm windykacyjnych potwierdzają, że emeryci coraz częściej biorą pożyczki w imieniu swoich dzieci i wnuków lub podpisują im dokumenty kredytowe - jako osoby posiadające stały, corocznie waloryzowany dochód, są wiarygodni dla banku, firmy pożyczkowej czy operatora telefonicznego.

- Starsi ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy, że wzięcie pożyczki czy też zobowiązania abonamentowego, nawet w imieniu osoby trzeciej, oznacza, że to od nich firma zażąda spłaty zadłużenia. Działając więc w dobrej wierze, wyrządzają sobie krzywdę - podkreśla Radosław Koński z firmy Kaczmarski Inkasso.

Problem dostrzegają opolskie ośrodki pomocy społecznej. - Dlatego nasi pracownicy, którzy odwiedzają seniorów, rozmawiają z nimi na ten temat. Tłumaczą, żeby nie brać chwilówek, nie podpisywać dokumentów członkom rodziny, gdy nie wiedzą, o co dokładnie chodzi - mówi Jolanta Cymbalista, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie.

Seniorzy, którzy wpadają w kłopoty finansowe z powodu zajęć komorniczych, nie mogą się starać o zasiłki, gdyż potrącane kwoty nie są odliczane od ich dochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska