Opolscy seniorzy oszczędzają na lekach

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Wielu emerytów nie wykupuje w aptekach całej recepty.
Wielu emerytów nie wykupuje w aptekach całej recepty. Archiwum
Emeryci coraz częściej są zmuszeni oszczędzać na zdrowiu. Rzadko realizują pełne recepty. Większość emerytur wydają na opłaty i jedzenie. I modlą się, by nie zepsuła się pralka czy lodówka.

W powszechnej opinii jakość życia emerytów poprawia się z roku na rok. Seniorzy coraz częściej temu jednak przeczą.

- Patrząc na to, jak żyło się nam dziesięć lat temu, to teraz nie jest na pewno lepiej, a raczej gorzej - mówi Wiesława Huziuk z Domu Dziennego Pobytu „Wrzos” w Kędzierzynie-Koźlu.

Wtóruje jej Elżbieta Tkocz:

- Życie jest coraz droższe, a nasze emerytury waloryzowane są co roku o dosłownie kilka złotych. Wielu z nas modli się, by nie zepsuła się pralka bądź lodówka, bo nie stać nas na zakup nowej. Taka jest rzeczywistość...

To, o czym mówią sami zainteresowani, potwierdzają także statystyki. Przeciętna emerytura na Opolszczyźnie wypłacana przez ZUS wynosi 1977 złotych brutto, a z KRUS 1233 zł. Z danych GUS wynika, że aż 24 procent miesięcznych wydatków to rachunki za użytkowanie mieszkania (najczęściej czynsz) i faktury za nośniki energii. Na żywność i napoje bezalkoholowe emeryci wydają przeciętnie 27 procent swoich dochodów. W przypadku przeciętnej emerytury ponad połowę wydatków stanowią więc koszty mieszkania i jedzenia.

- A trzeba pamiętać, że wiele osób ma niższą emeryturę niż ta wyliczana przez GUS. Po opłaceniu rachunków i skromnych zakupach zostaje naprawdę bardzo niewiele - podkreśla emerytka Stanisława Andrejczuk. Być może dlatego opolscy emeryci wydają coraz mniej na szeroko rozumiane zdrowie. W zeszłym roku zaledwie 8 procent wszystkich wydatków stanowiły te na leki, wizyty ambulatoryjne czy zakup sprzętu medycznego.
- Spora część klientów, przychodząc zrealizować receptę, pyta o tańsze zamienniki leków. Jest też grupa osób, które proszą o wydanie tylko tych najważniejszych i nie wykupują całej recepty - przyznaje magister Ewa Kała z apteki Centrum w Strzelcach Opolskich.

Jednocześnie emeryci narzekają, że coraz częściej są zmuszani do korzystania z prywatnych wizyt u specjalistów.

- Bo na te w ramach NFZ czeka się po kilka miesięcy, a niekiedy nie można czekać. Więc płacimy po 130-150 złotych za wizyty. Ale niektórzy i z tego muszą rezygnować - tłumaczą.

W zeszłym roku rekordowo mało pieniędzy emeryci wydali na alkohol i papierosy - zaledwie nieco ponad 2 procent wydatków.

- Prawie nikt z nas nie pali, bo kogo byłoby stać, żeby wydać 13 złotych dziennie na najtańszą paczkę papierosów? -pyta Wiesława Huziuk.
Fakty
Na Opolszczyźnie mieszkało w zeszłym roku 126 tysięcy emerytów. Wraz z rencistami stanowią oni 20,1 proc. wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Pomimo faktu, że jesteśmy najszybciej starzejącym się regionem w kraju, odsetek emerytów i rencistów wciąż jest u nas jednym z najniższych w kraju.

Przeciętna opolska emerytura wynosi 1977 złotych brutto i jest niższa od tych wypłacanych w województwach śląskim (2476 zł) czy dolnośląskim (2031 zł). Średnia dla Polski wynosi 2043 zł. Wysokie emerytury w woj. śląskim to efekt struktury tamtejszego przemysłu, które było przez lata oparte na górnictwie, gdzie zarobki, a w konsekwencji także emerytury były i są relatywnie wysokie.

Emerytów zapytano, z zakupem czego mają największe problemy. Odpowiedzieli, że z nabyciem nowych mebli. 71 procent seniorów chciałoby je kupić, ale ich na to nie stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.12.2015 o 14:21, Gość napisał:

Gdyby emeryci nie ogladali reklam byliby zdrowsi.

powiedz jeszcze tym młodym, żeby nie oglądali reklam piwa a ogłoszą Cię Świętym albo głupcem- jak kto woli!
d
drewby

To jest coś na czym nie można oszczędzać.

G
Gość

Gdyby emeryci nie ogladali reklam byliby zdrowsi.

Z
Z
Trzeba szukać najtańszych aptek w mieście. Jedna taka działa w Opolu koło politechniki. Maja tam nawet leki po 1zl. Chodzę tam i wykupuje leki choc nie wszystkie niestety nie stać mnie.
i
icek

To niech przestana  wysylać pieniadze do ojca  dyrektora, czy rozdawac wnukom,to beda miec wiecej pieniedzy na  leki-czesto niepotrzebne ale zapisane

O
Opolanin

Mieszkańcy K-Koźla poproście Prezydenta Opola niech Was zaanektuje będzie ZOO za 1zł :P

G
Gość
W dniu 08.12.2015 o 20:13, Gość napisał:

 Może za mało się modlą!!!może zamiast doboga niech modlą sie dk kaczyńskiego ?! 

 

do nowej trojcy: dudus, straszylo i kartofel, pod patronatem niejkiego muchomora :D :D :D

G
Gość
W dniu 08.12.2015 o 19:15, fifek napisał:

Stoję w aptece w kolejce, a przede mną tłum emerytów. Każdy z nich wykupuje leki na recepty. Lekarstwa pakują do reklamówek i jest tego prawie połowa torby. Przypomina mi się to, co kiedyś ( za czasów złej komuny, gdy służba zdrowia była za darmo, a leki dla pracowników wielu branż też za darmo) jeden mądry profesor medycyny powiedział: " jeżeli lekarz przepisuje pacjentowi więcej niż 2-3 medykamentów, to on nie wie, co leczy".Dzisiaj taki lekarz ma większy komfort- wcale nie musi wiedzieć " co leczy", bo bezgranicznie wierzy firmom farmaceutycznym, a.... ONE WIEDZĄ WSZYSTKO :-)))

 

tak dobrze, jak w polsce, to firmy farmaucetyczne nigdzie nie maja. polscy emeryci maja 10 chorob wiecej, niz emeryci innych krajow i 20 razy wiecej lekarstw w domu. polscy emeryci nic dla swojego zdrowia nie robia, bo po co, na wszystko znajdzie sie jakas tabletka. smacznego!!

najwiecej reklamuje sie lekarstwa, a ludzie leca jak muchy na lep i kupuja, bo tak "dobrze dzialaja"- oczywiscie w reklamie.

A
Achim

Poszedles na Emeryture w 55 roku zycia? to nie marudz, tylko dorabiaj jak my

 na zgnilym zachodzie do 67.

G
Gość
W dniu 08.12.2015 o 18:45, Gość napisał:

niech pieniedzy nie zanosza do kosciola i nie wplacaja na radio ma-ryja.niech dzieciom i wnukom nie biora pozyczek,ktore pozniej musza za nich splacac i niech nie daja sie nabierac na garnki, koldry, jakies bio-urzadzenia i .... na wnuczka.

 


Może za mało się modlą!!!

może zamiast do

boga niech modlą sie dk kaczyńskiego ?!

A
Aleg

TO JEST " POLSKA?????"--- BASTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?

a
ala

bidny ten kraj  nic tylko uciekac

 

J
Janina

Taaaaa.. widać jak się źle żyje emerytom po amber gold.. 

f
fifek
Stoję w aptece w kolejce, a przede mną tłum emerytów. Każdy z nich wykupuje leki na recepty. Lekarstwa pakują do reklamówek i jest tego prawie połowa torby. Przypomina mi się to, co kiedyś ( za czasów złej komuny, gdy służba zdrowia była za darmo, a leki dla pracowników wielu branż też za darmo) jeden mądry profesor medycyny powiedział: " jeżeli lekarz przepisuje pacjentowi więcej niż 2-3 medykamentów, to on nie wie, co leczy".
Dzisiaj taki lekarz ma większy komfort- wcale nie musi wiedzieć " co leczy", bo bezgranicznie wierzy firmom farmaceutycznym, a.... ONE WIEDZĄ WSZYSTKO :-)))
G
Gość

NIE  WSZYSCY SĄ TACY.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie