Opolscy strażacy podsumowują 2021 rok. Przypominamy największe interwencje [GALERIA]

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
10 grudnia na ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu zderzyły się samochód osobowy z ciężarówką. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.
10 grudnia na ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu zderzyły się samochód osobowy z ciężarówką. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Mario
W 2021 roku strażacy PSP z terenu województwa opolskiego wyjeżdżali do akcji 13 171 razy, w których zginęło 335 osób. Było to o 1107 zdarzeń mniej, niż rok wcześniej. Druhowie walczą również z pandemią koronawirusa.

Zmniejszyła się liczba pożarów, których było 2734. Najwięcej razy wyjeżdżali do nich strażacy z Opola. Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 ze stolicy regionu interweniowały odpowiednio 248 i 210 razy. Łącznie daje to 458 interwencji w Opolu. Sporo pożarów było również w Nysie (323) i Kędzierzynie-Koźlu (276). Najmniej interwencji miały JRG z Paczkowa (86), Niemodlina (88) i Grodkowa (88). W pożarach zginęło 16 osób, 59 mieszkańców regionu zostało rannych, w tym 8 dzieci.

Druhowie z Państwowej Straży Pożarnej 9398 razy wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń. Najwięcej interwencji było w Opolu (2544), Kędzierzynie-Koźlu (1730) i Nysie (794). Najspokojniej było w Paczkowie (175), Niemodlinie (204) i Grodkowie (243). Zginęło 319 osób, w tym czworo dzieci. Rannych zostało 1268 osób, z czego 125 było niepełnoletnich.

Jak tłumaczy st. kpt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, do miejscowych zagrożeń zaliczane są wszystkie zdarzenia, które nie są pożarami i klęskami żywiołowymi.

To wszelkiego rodzaju wezwania do wypadków samochodowych, zatrucia tlenkiem węgla, czy katastrof budowlanych. Zdarzają się również koty, które utknęły na drzewie i potrzebują naszej pomocy – podkreśla.

Aż 6,35% wszystkich interwencji stanowiły alarmy fałszywe. Było to 1039 zdarzeń. Najwięcej w Opolu (417), Brzegu (105) i Kędzierzynie-Koźlu (100). Najmniej nieuzasadnionych interwencji było w Paczkowie (10), Oleśnie (17) i Niemodlinie (21).

Od 2020 r. opolskim strażakom przybyła nowa płaszczyzna działań. Znajdują się oni na pierwszej linii frontu w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. W minionym roku pomagali budować mobilne przyszpitalne izby przyjęć, dostarczali sprzęt medyczny i ochronny z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pomagali również przygotowywać punkty szczepień.

Asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, zwraca uwagę, że obecnie magazyn tlenu dla pacjentów chorych na COVID znajduje się w JRG Głuchołazy. Rezerwa tlenu jest uruchamiania na wniosek Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Druhowie OSP byli bardzo mocno zaangażowani w rozgłaszanie informacji na temat pandemii. Rozwozili ulotki dotyczące szczepień do osób nimi zainteresowanych, uczestniczyli również w akcji #SzczepimysięzOSP – opowiada.

Obecnie strażacy są również zaangażowani w przygotowanie tymczasowych punktów szczepień przy opolskich parafiach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska