Opolscy turyści wyruszą z Głuchołaz do Jesenika. Na pamiątkę Polaków tęskniących do ojczyzny

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Główny budynek sanatoryjny Uzdrowiska Jesenik
Główny budynek sanatoryjny Uzdrowiska Jesenik Krzysztof Strauchmann
Opolscy turyści odnaleźli miejsce związane z bojownikami o polską niepodległość. 11 listopada organizują tam VI Rajd Niepodległości.

Około 80 turystów wyruszy w czwartek 11 listopada na 20-kilometrową trasę VI Turystycznego Rajdu Niepodległości z Głuchołaz do uzdrowiska w Jeseniku (Lezne Jesenik).

Rajd wystartuje spod głuchołaskiego pomnika weteranów walk o niepodległości Polski przy ul. Jana Pawła II w Głuchołazach o godz. 8 rano. Dojście do Jesenika zaplanowano na godzinę 15. Wtedy to pod Polskim Pomnikiem na głównej promenadzie uzdrowiska złożone zostaną kwiaty.

- Idziemy na pamiątkę Polaków, którzy od połowy XIX wieku przyjeżdżali na leczenie do ówczesnego uzdrowiska Grafenberg, założonego przez Vincentego Preissnitza – mówi inicjator rajdu, przewodnik turystyczny Paweł Szymkowicz. – Warto pamiętać, że inspiracją do rajdów było odnalezienie przez czeską młodzież w 2005 roku, w czasie remontu Polskiego Źródła w uzdrowisku pamiątkowego listu, napisanego przez Polaków tęskniących do ojczyzny.

W pierwszej połowie XIX wieku Grafenberg, wzgórze leżące nad Jesenikiem, stało się jednym z bardziej popularnych uzdrowisk europejskich. Niewykształcony chłop Vincent Pressnitz stosował tu na pacjentach własne surowe metody leczenia zimną, górską wodą.

Polacy, przyjeżdżający tu z zaboru rosyjskiego, mogli się też cieszyć większą swobodą na terenie austriackiego państwa.
Przed 1918 rokiem Grafenberg odwiedził m.in. Mamert Dłuski, generał walczący w wojnach napoleońskich i w powstaniu listopadowym.

Z kuracji Pressnitza korzystał hrabia Roger Raczyński z Poznania. Leczył się tu Stanisław Bełza, pisarz, adwokat, działacz kulturalny na Śląsku. Była tu podróżniczka Jadwiga z Zamoyskich Sapieżyna, która według ówczesnych plotek doprowadziła swoją 16-letnią córkę Zofię do śmierci, aplikując jej surowe kuracje wodne Priessnitza.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska