Opolscy uczniowie lubią pomagać potrzebującym

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
ZSZ nr 4 w Opolu już drugi raz przyznano certyfikat Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom. Opolscy uczniowie pracują w hospicjach, oddają krew, pomagają sierotom, opiekują się zwierzętami.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Wolontariat przyciąga dobrych ludzi, a tych jest u nas bardzo wielu - mówi Ola Poślińska, wolontariuszka, uczennica drugiej klasy hotelarskiej w opolskiej Czwórce. - Pomaganie innym jest ekstra. Ile dajesz tyle odstajesz z powrotem, często z nawiązką, bo dobro powraca - przekonuje.

- Mamy duże sukcesy w tej materii - podkreśla Katarzyna Kosmala, opiekunka szkolnego Koła Wolontariatu - W 2014 otrzymaliśmy już po raz drugi prestiżowe wyróżnienie Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom przyznawane przez Centrum Wolontariatu z Warszawy. Otrzymaliśmy je jako jedyna szkoła z Opolszczyzny. A dwie dziewczyny - Natalia Woźny i Bernadeta Mróz - otrzymały Certyfikat Prezydenta Miasta Opola za działania wolontariackie.

Ale największym sukcesem jest to, że młodzi ludzie chcą bezinteresownie robić coś dla innych. W ZSZ nr 4 wręcz legendarne stały się wyjazdy do Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. To czas zabawy i rozmów, ale też okazja do przećwiczenia umiejętności niezbędnych w codziennym życiu. Dlatego odbywa się zawsze wspólne gotowanie, nauka zasad zachowania się przy stole czy "profesjonalnego" ścielenia łóżka. Przykładem wykorzystania w działaniach wolontariackich zawodowych umiejętności uczniów jest też impreza "Różowe okulary" dla dzieci chorych na cukrzycę.

- Działalność wolontariacka nie jest afiszowa, działamy, bo chcemy, a nie dla sławy i pochwał. To jest taka potrzeba serca - mówi Magdalena Łaskawiec z kl. I technikum.
Największą dumą Mechaniczniaka jest udział w Adopcji Serca, która polega na pomocy finansowej - na rzecz edukacji i opieki medycznej - dla konkretnego dziecka w krajach Trzeciego Świata. W lipcu 2012 roku szkoła stała się rodziną adopcyjną dla Elizabeth Manikuze w Rwandzie. Pomoc w wysokości 16 euro miesięcznie pozwoliła jej skończyć szkołę. W styczniu tego roku do Opola dotarła wiadomość, że Elizabeth usamodzielniła się zdobywając zawód krawcowej.

- Wspólnymi siłami można dokonać ogromnego dzieła pociągając swym przykładem innych - cieszą się uczniowie. Szkoła już wyraziła gotowość otoczenia opieką kolejnego dziecka. Młodzież Jedynki (i wielu innych szkół) wspiera m.in. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, zbierając karmę, koce i inne akcesoria potrzebne bezdomnym psom i kotom. W tym roku zebrano ponad pół tony karmy i ponad 200 zł. Z okazji Halloween szkolne duchy i potwory w I LO zbierają słodycze, które potem przekazują na cele dobroczynne. W tym roku - Fundacji Dr. Clown - osładzając pobyt w szpitalach najmłodszym pacjentom.

Opolskie Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie uhonorowało dwóch uczniów Technikum Ekonomicznego - Mateusza Bednarka oraz Wiktorię Oziębłowską - medalem za ponad 150 godzin wolontariatu, a 12 uczniów otrzymało certyfikaty potwierdzające zaangażowanie w prace społeczne. Opolska młodzież - m.in. uczniowie Ekonomika, Budowlanki i Czwórki - angażuje się w akcję Pola Nadziei na rzecz Opolskiego Hospicjum Betania.
Społeczność Gzowskiego od 22 lat zaangażowana jest w pomoc przy organizacji Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych. Młodzi nie tylko pomagają pakować paczki żywnościowe dla jej uczestników, ale także prowadzą wśród uczniów opolskich szkół zbiórkę upominków dla najmłodszych uczestników Wigilii.

- Z przyjemnością biorę udział w tym. To dar serca - mówi Jacek Chochorowski, jeden z uczniów.

Gzowski jest też jedną z najaktywniejszych szkół Opolszczyzny w honorowym krwiodawstwie. - Oddaję krew odkąd skończyłem 18 lat i wiem, że może ona być dla kogoś najcenniejszym darem - mówi Piotr Frątczak uczeń klasy czwartej technikum.

Bezinteresowną pomoc bardzo chętnie niosą uczniowie Elektryczniaka. Najdłuższą tradycję ma akcja "Podaruj im Święta" (prowadzona przez Parafię Przemienienia Pańskiego), która realizowana jest w szkole od roku 2008 z inicjatywy Piotra Dobrowolskiego. Zbierane są przede wszystkim artykuły szkolne, zabawki oraz słodycze. Prezenty świąteczne trafiają do dzieci specjalnej troski z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Młodzież bierze też udział w "Gorączce złota" - zbiórce monet 1-2- i 5- groszowych, dzięki którym dzieci z najuboższych rodzin mają możliwość spędzić wakacje poza domem. W ostatniej akcji Elektryczniak zdobył I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zebrano 114 kg monet o wartości 1018,94 zł.

W II LO właśnie trwają przygotowania do kolejnego koncertu charytatywnego "Dwójka dzieciom". Impreza odbędzie się 29 marca w Filharmonii Opolskiej. Dochód z licytacji przekazanych na ten cel prac opolskich plastyków trafi do cierpiącego na rzadki nowotwór złośliwy 2,5-letniego Wojtusia oraz ciężko chorej Ani, uczennicy Liceum Plastycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska