Opolscy uczniowie wsiadają na rowery! Kampania „Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery”. W pierwszej edycji bierze udział 21 szkół

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kampanię zainaugurowano w PSP nr 24 w Opolu.
Kampanię zainaugurowano w PSP nr 24 w Opolu. Edyta Hanszke
Kampania, promująca zdrowy styl życia poprzez wykorzystanie rowerów jako środka transportu, organizowana jest przez marszałka województwa opolskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu. Zainaugurowano ją w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu – Groszowicach.

Celem programu jest zwiększenie liczby dzieci i młodzieży korzystających z roweru jako środka transportu oraz zwiększenie poziomu wiedzy i doświadczenia z bezpiecznej jazdy, propagowanie zdrowego trybu życia, wsparcie finansowe szkół w zakresie rozbudowy „zaplecza rowerowego”.

W programie biorą udział dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych z województwa opolskiego. Każda z uczestniczących w nim placówek otrzymuje zestaw kasków rowerowych, kamizelek odblaskowych i po 3 tys. zł na zakup malej infrastruktury rowerowej. Każda ze szkół mogła wybrać po dwa elementy z sześciu: stojaków rowerowych, elementów miasteczka ruchu drogowego, fantomu szkoleniowego, defibrylatora szkoleniowego i tablic edukacyjnych - znaków drogowych.

W szkołach uczestniczących w programie będą też odbywały się m.in. spotkania ze sławnymi rowerzystami, prezentacje multimedialne dla dzieci i młodzieży, wycieczki rowerowe, warsztaty bezpiecznej jazdy na rowerze, pikniki rowerowe, liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Do pierwszej edycji zgłosiło się 21 szkół, jak mówił marszałek Andrzej Buła - niemal z każdego powiatu województwa. Założono, że w prelekcji udział weźmie 1500-1700. Każda ze szkół zgłosiła szkolnego lidera, który będzie odpowiedzialny za koordynowanie spotkania, zorganizowanie rajdu rowerowego oraz konkursu plastycznego w ramach konkursu.

WORD na potrzeby kampanii kupił: kaski rowerowe, kamizelki, lampki rowerowe, zabezpieczenia rowerowe, koszulki z logotypem kampanii, klucze rowerowe 16w1, które zostaną wykorzystane jako nagrody w konkursach.

Organizatorami akcji są Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego – Departament Infrastruktury i Gospodarki, a partnerami Wojewódzka Komenda Policji w Opolu – Wydział Ruchu Drogowego.

Szóstoklasiści z PSP nr 24 mówili, że na rowerze jeżdżą codziennie do szkoły, ale także na rodzinne wycieczki.

- Jeżdżenie na rowerze jest fajne i zdrowe - podkreślała Helena. Weronika dodała, że na popołudniowe wycieczki rowerowe umawia się też z koleżankami. - Jeździmy nad wodę, do lasu. Żeby było bezpiecznie jeździmy w kaskach i kamizelkach - wyjaśniła.

Gracjana jazdy na rowerze nauczył tata. Teraz ma specjalny rower do skakania, z którego korzysta w skate parku.

- Chcemy wpoić dzieciom dobre nawyki rowerowe m.in. jazdy w kasku i odblaskowej w kamizelce - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa i zapowiedział kontynuację kampanii w kolejnych latach. Co roku ma w niej wziąć udział minimum 20 szkół. - Życie pokazuje, że jeśli stworzymy infrastrukturę, to pojawia się grono chętnych do korzystania z niej - mówił marszałek.

Maciej Mielewski z opolskiej policji zauważył, że na Opolszczyźnie pojawia się coraz więcej dróg i ścieżek rowerowych.

Infrastruktura się zmienia, pojawiają się nowe przepisy, na przykład od kontrapasach dla rowerzystów. Dlatego ważne jest, żebyśmy znali zasady poruszania się w tych miejscach, zarówno rowerzyści, jak i kierowcy samochodów, którzy czasami są oburzeni, że rowerzyści jeżdżą pod prąd, tylko dlatego, że wcześniej nie przyjrzeli się znakom - uzasadniał policjant.

Karolina Włodarska, prezes opolskiej Fundacji NAKOLE promującej jazdę jedno i rowerami na trzech kołach, także wśród osób niepełnosprawnych, wskazała, że jazda rowerem daje dużo poweru, radości życia. - Każda jeżdżąca na rowerze osoba dba o zdrowie swoje i innych - podkreślała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska