Nasz pomysł polega na zastosowaniu produkowanych przez nas żarówek ledowych do opraw ulicznych, które są w dobrym stanie a obecnie działają w nich żarówki sodowe. Warunkiem prawidłowego ich użytkowania jest szczelność tych opraw, ale tę da się uzyskać np. poprzez dodatkowe zastosowanie silikonu po wyczyszczeniu i zamontowaniu żarówek – mówi Piotr Skrobotowicz, właściciel Auto Power Electronic z Opola.
Do produkcji oświetlenia ledowego APE przygotowywała się od czterech lat. Efektem dotychczasowych prac są żarówki o niskiej mocy (4W daje taki efekt jak 40 W w tradycyjnej żarówce) i charakterystycznym podłużnym kształcie, które można stosować np. w żyrandolach w kościołach czy domach. Inteligentne LED-y z Opola oświetlają też już hale sportowe w Niemczech. Zastosowano je także do oświetlenia podcieni w opolskim Rzemieślniku na wysokości drogerii Hebe.
Najnowsze opracowane przez opolską firmę żarówki (o mocy 10, 25 ,40,60 i 100 W) przygotowane zostały z myślą o samorządach, których obowiązkiem jest utrzymanie oświetlenia ulicznego. Niektóre modele żarówek APE mogą być zastosowane w lampach okrągłych typu kula, inne w tradycyjnych płaskich i do tych APE przygotowało żarówki świecące tylko w jedną stronę. Dzięki temu uzyskano ograniczenie świecenia w oprawę lampy i niepotrzebne zużywanie energii.
Co najważniejsze, żarówki z APE są inteligentne, czyli z możliwością sterowania światłem. – To w obecnych czasach najważniejsza korzyść dla samorządów, które chcą ograniczać koszty oświetlenia. Nasze żarówki możemy dopasować do ich indywidualnych potrzeb w danym terenie – informuje Piotr Skrobotowicz. LED-y można tak zaprogramować, żeby świeciły mocniej w określonych porach nocy i słabiej w okresie, kiedy ulice są mniej uczęszczane, albo dopasować czas świecenia do pór roku: w lecie świecą ok. 8 godzin, a w zimie około 16. Precyzja w programowaniu jest tak duża, że mogą być one ustawione specjalnie nawet w konkretne dni – np. w Wigilię czy Sylwestra mogą świecić mocniej przez dłuższy czas niż w pozostałe noce. Każda żarówka jest więc dedykowana – zaprogramowywana raz, co oznacza, że producent musi znać konkretne oczekiwania odbiorcy. Sterowanie pozwala na uzyskanie oszczędności nawet do 80 proc. i wydłuża żywotność źródeł światła.
Zdaniem Piotra Skrobotowicza zastosowanie produkowanych przez APE żarówek w oświetleniu miejskim pozwoliłoby np. Opolu, które chce właśnie wydać na nowoczesne źródła światła ok. 51 mln zł na ograniczenie tej sumy kilkukrotnie i uzyskanie oszczędności w dużo krótszym czasie,czyli już po 2 latach.
APE za zgodą miasta właśnie testuje swoje żarówki w Opolu na placu Daszyńskiego przy toaletach, gdzie 150-watowe dotychczasowe żarówki sodowe zastąpiono 10-watowymi, a w kwietniu za zgodą miasta żarówki ledowe z APE będą testowane na ul. 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.
Auto Power Electronic działa w Opolu od 1984 roku. Dotychczas zajmowało się produkcją podzespołów elektronicznych i elektrotechnicznych dla branży motoryzacyjnej, m.in. elektromagnesów wykorzystywanych do produkcji silników. Firma zatrudnia obecnie ponad 120 osób. Jest zakładem Pracy Chronionej, zatrudnia połowę osób niepełnosprawnych. m.in. niesłyszących.