Opolska inspekcja pracy doceniła bezpiecznie działające w 2019 roku firmy, gospodarstwa rolne i społecznych inspektorów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Gala podsumowująca rok 2019 Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.
Gala podsumowująca rok 2019 Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. OIP Opole
Brak rąk do pracy i zmienione przepisy wymusiły na przedsiębiorcach m.in. zawieranie umów o pracę zamiast cywilno-prawnych - zauważa Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy w Opolu.

Opolski inspektorat podsumował kolejny rok, a podczas uroczystej gali - jubileuszowej z okazji 100-lecia powstania inspekcji -
nagrodził m.in. pracodawców, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników.

Pierwsze miejsce w kategoriach firm zatrudniających do 50 pracowników zajęło Nestro ze Starego Olesna. - Na bezpieczeństwo patrzymy szerzej niż tylko zapewnienie odpowiednich warunków pracy - mówił dyrektor przedsiębiorstwa Radosław Gliński. - Zachęcamy ich różnego rodzaju akcjami do zdrowego stylu życia i integrujemy, dzięki czemu czują się za siebie bardziej odpowiedzialni. Także nasze produkty - instalacje odpylające - polepszają warunki pracy w zakładach naszych klientów - wskazał Gliński.

Spółka Adamietz ze Strzelec Opolskich odebrała dyplom za I miejsce w konkursie dla firm budowlanych. - Pracownikom zapewniamy i obligujemy do korzystania z zabezpieczeń indywidualnych, ale też ponadstandardowo mocujemy siatki, które dodatkowo zabezpieczają ich przed upadkiem z wysokości - mówił Szczepan Kusibab, wiceprezes zarządu.

Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy, podał, że opolski inspektorat prowadzi rocznie ok. 2000 kontroli. - Przy ponad 100 tys. zarejestrowanych działalności to niewiele, dlatego tak ważna jest prewencja, czyli zachęcanie pracodawców, żeby z własnej woli organizowali sobie i zatrudnionym bezpieczną pracę - mówił inspektor Kapuścik.

Podał, że liczba śmiertelnych wypadków przy pracy w ostatnich latach wynosiła od kilku do kilkunastu: w 2015 r. - 5, w 2016 r. - 10, 2017 r. - 15, 2018 r. - 8 , 2019 r. - 9 (do czasu środowego wypadku w Radzikowicach, gdzie zmarł mężczyzna przy pracach drogowych.

Wypadków ciężkich w 2015 r. było 31, w 2016 - 34, w 2017 - 28, podobnie jak w 2018. - Im więcej osób na rynku, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia. Trend spadkowy widzimy w budownictwie. To efekt naszej dobrej współpracy z Opolską Izbą Inżynierów Budownictwa - spotykamy się na szkoleniach z ludźmi, którzy kierują pracami na budowach, gdzie jest najwięcej zagrożeń.

Niepokojące w ocenie inspektora Kapuścika jest to, że w 67,8 proc. wypadków dochodzi do utraty palców lub kończyn. Przyczyn jest kilka: niefrasobliwość pracowników, ale też przestarzały park maszynowy.

Arkadiusz Kapuścik zwrócił też uwagę, że uprawnienia inspekcji w trakcie kontroli są szerokie, ale wysokość manatów nieadekwatna do przewinień. Powinna być rozszerzona w dół do niskich kwot, ale też w górę (dziś kara sięga 2 tys. zł,a w warunkach recydywy - 5 tys. zł)

Nagrodzeni w konkursach OIP w 2019 r:

XXVI edycja "Pracodawca-Organizator Pracy Bezpiecznej".
(Założeniem konkursu jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie poprawy warunków bezpieczeństwa pracy oraz inspirowanie pracodawców do podejmowania działań w celu eliminacji istniejących zagrożeń w środowisku pracy. W konkursie zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy uzyskali najwyższą ocenę w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy. Pracodawcy są oceniani w trzech kategoriach pod względem wielkości zatrudnienia).

W kategorii zakładów zatrudniających do 50 pracowników:

  • wyróżnienie - GABART s.c. Artur Hurek, Gabriela Hurek z Izbicka
  • III miejsce - JNP MEBLE NOWAK Piotr Nowak z Dobrodzienia
  • II miejsce - VITA z Nysy
  • I miejsce - NESTRO ze Starego Olesna

W kategorii zakładów zatrudniających od 51 do 250 pracowników:

  • III miejsce - HIGMA SERVICE z Opola
  • II miejsce - MEBEL RUST Marian Rust z Pluder
  • I miejsce - TRANSANNABERG Wiesiollek J.M. ze Strzelec Opolskich
  • Firma Transannaberg otrzymała także wyróżnienie na etapie ogólnopolskim przyznane przez partnera społecznego - Związek Rzemiosła Polskiego

W kategorii zakładów zatrudniających powyżej 250 pracowników:

  • wyróżnienie - ZOTT Polska Sp. z o.o. z Opola
  • wyróżnienie - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Opolskie Centrum Onkologii w Opolu ul. Katowicka
  • III miejsce - NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. z Opola
  • II miejsce - ORAS Olesno
  • I miejsce - ADIENT POLAND, Oddział Commercial Seating ze Skarbimierza

Konkurs „Buduj bezpiecznie”
(celem konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na placach budów, w tym promowanie wykonawców robót budowlanych, którzy zapewniają bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych oraz przyczyniają się do ogólnego wzrostu poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie w skali kraju.)

  • wyróżnienie - firma Budowlana MOLDOM Marcin Muc z Kosorowic
  • II miejsce - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe POLI-TECHNIK Kozioł i Wspólnicy
  • I miejsce - Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich

Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w kategorii gospodarstw indywidualnych.
(Współorganizatorami konkursu na szczeblu województwa opolskiego są: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Opolu oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu. Przy ocenie gospodarstw brane są pod uwagę m.in.: ład i porządek w obrębie zabudowań i stanowisk pracy, wyposażenie maszyn w urządzenia ochronne, podpory i inne zabezpieczenia.)

  • III miejsce - Beata i Sylwiusz Kubiciel z Kadłuba Wolnego
  • II miejsce - Jacek Pekar z Małujowic
  • I miejsce - Violetta i Norbert Jantos z Łowkowic

Konkurs o tytuł „Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy”
(Celem konkursu jest promowanie działalności społecznych inspektorów pracy. Ocenie komisji konkursowej podlegają działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy, a w szczególności eliminowanie zagrożeń wypadkowych, nadzór nad czynnikami szkodliwymi występującymi w środowisku pracy, troska o stan: obiektów, stanowisk pracy, zaplecza higieniczno – sanitarnego oraz procesów technologicznych.)

  • wyróżnienie - Dariusz Popiel – Wydziałowy Społeczny Inspektor Pracy Grupa AZOTY ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu
  • wyróżnienie - Piotr Nowakowski – Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Grupa AZOTY ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu
  • II miejsce - Sebastian Zieliński - Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych w Grodkowie
  • I miejsce - Joanna Kuśnierz–Grus - Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy, Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Opolu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska