Opolska Izba Lekarska ma 25 lat. Odznaczenia dla lekarzy

Redakcja
Opolscy lekarze dostali odznaczenia.
Opolscy lekarze dostali odznaczenia. Sławomir Mielnik
Najbardziej zasłużeni lekarze dostali w trakcie uroczystości w Filharmonii Opolskiej odznaczenia państwowe oraz honorowe tytuły "Prymariusz Opolski".

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dostała Danuta Henzler, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog, ponad 40 lat związana zawodowo ze Szpitalem Wojewódzkim w Opolu.

Przypomnijmy, że pani doktor otrzymała w 2013 r. honorową statuetkę "Opolski Hipokrates" za wybitne osiągnięcia w medycynie, przyznaną jej przez kapitułę piątej edycji plebiscytu organizowanego przez "Nową Trybunę Opolską".

Z kolei Srebrne Krzyże Zasługi dostali: Róża Bruzi-Bużowicz (pediatra z Kluczborka), Maria Markowska-Kuźniak (internista z Olesna), (Stanisław Kowarzyk (endokrynolog z Nysy), Tadeusz Żelazny (pediatra ze Strzelec Op.), Jacek Miarka (specj, chorób wewn., kardiolog z Nysy), Mirosław Misiak (laryngolog z Kluczborka).

Brązowy Krzyż Zasługi odebrali: Ewa Noceń-Firlej (lekarz dentysta z Kluczborka), Katarzyna Rączy (lekarz dentysta z Prudnika), Stanisław Chruszczyk (lekarz dentysta z Opola), Jacek Mazur (ginekolog-położnik z Kędzierzyna-Koźla).

Odznaczenia wręczali: Maciej Piróg, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. służby zdrowia oraz Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski.

Jubileusz OIL to jednocześnie święto odrodzonego samorządu lekarskiego, który na co dzień ma wiele obowiązków. OIL jak każda izba stoi m.in. na straży praworządności wykonywania zawodu lekarza, finansuje szkolenia, przyznaje prawo do wykonywania zawodu lekarza, zajmuje się rejestracją praktyk prywatnych, jej przedstawiciele zasiadają w komisjach konkursowych na ordynatorów i dyrektorów szpitali. OIL opiniuje wszystkie ważne sprawy związane z pracą lekarzy na Opolszczyźnie, miejscami rezydenckimi, prowadzi szeroko zakrojoną działalność oświatową.

- Parafrazując słowa piosenki Andrzeja Rosiewicza można by powiedzieć, że 25 lat odrodzonego samorządu lekarskiego minęło jak jeden dzień - powiedział dr Jerzy Jakubiszyn, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej, który jest też członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczącym konwentu prezesów wszystkich izb lekarskich.

- W przeciągu tego ćwierćwiecza mieliśmy 17 ministrów zdrowia, dwie duże reformy systemu ochrony zdrowia, olbrzymi postęp we wszystkich działach medycyny - podkreślił dr Jakubiszyn w swym wystąpieniu. - Niezaprzeczalnym plusem jest możliwość rzeczywistej pracy na własny rachunek, poprawa warunków płacowych, choć jeszcze nie taka jakiej byśmy chcieli. Natomiast ogromnym minusem jest nałożenie na nas masy biurokratycznych, czasochłonnych obowiązków, ograniczających czas poświęcany pacjentowi, wielokrotnie zupełnie zbędnych. Z każdym rokiem sprawozdawczość, której wymaga NFZ, rozrasta się i nie widać końca tego szaleństwa.

W trakcie uroczystości wręczono też pięciu lekarzom honorowy tytuł "Prymariusz Opolsk. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Okręgową Radę Lekarską w Opolu za pracę na rzecz samorządu lekarskiego. Otrzymali je:

lekarz dentysta Ewa Noceń-Firlej z Kluczborka
Tadeusz Chowaniec -ginekolog -położnik z Opola
Jacek Mazur - ginekolog-położnik z Kędzierzyna-Koźla
Mirosław Misiak - laryngolog z Kluczborka
Wiesław Sienkiewicz, lekarz dentysta z Nysy

Na Opolszczyźnie pracuje 3236 lekarzy: 2497 lekarzy medycyny i 739 lekarzy dentystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska