Opolska Liga Robotów, czyli od przedszkolaka do inżyniera

red
W ramach Opolskiej Ligi Robotów powstał projekt „Od przedszkolaka do inżyniera”, mający na celu umożliwienie innym uczniom oraz przedszkolakom poznanie fascynującego świata robotów oraz logicznego myślenia i kreatywności.
W ramach Opolskiej Ligi Robotów powstał projekt „Od przedszkolaka do inżyniera”, mający na celu umożliwienie innym uczniom oraz przedszkolakom poznanie fascynującego świata robotów oraz logicznego myślenia i kreatywności.
Opolska Liga Robotów to unikalny w skali kraju projekt kierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji.

Wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym robotyką, mechaniką, algorytmiką, programowaniem, możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że Opolska Liga Robotów przyciąga coraz szersze grono entuzjastów robotyki.

Minęło kilka lat od inauguracji projektu, w którego realizację włączyły się liczne szkoły, firmy i instytucje. Liczba turniejów rozgrywanych w sezonie wzrosła z dwóch do siedmiu, liczba drużyn przekroczyła 70, a zawodników (w wieku od 4 do 19 lat) do 150. Naszych robotyków można spotkać na zawodach rozgrywanych m.in. w Opolu, Komprachcicach, Byczynie, Prudniku oraz Zdzieszowicach.

Zawodnicy rywalizują w kilku konkurencjach m.in. Lego Sumo (walki robotów), Lego LineFollower (roboty muszą samodzielnie dojść do mety, jadąc wzdłuż czarnej linii, którą same wykrywają za pomocą czujników) oraz Lego WayFinder (roboty samodzielnie znajdują wyjście z labiryntu). W ramach Opolskiej Ligi Robotów prowadzona jest klasyfikacja punktowa w poszczególnych konkurencjach oraz klasyfikacja generalna , wyłaniająca na koniec sezonu mistrza Opolszczyzny.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników nowoczesnych technologii w ramach Opolskiej Ligi Robotów powstał projekt „Od przedszkolaka do inżyniera”, mający na celu umożliwienie innym uczniom oraz przedszkolakom poznanie fascynującego świata robotów oraz logicznego myślenia i kreatywności. Chodzi o to, aby w ramach projektu, na każdych zawodach robotycznych odbywały się imprezy towarzyszące, podczas których uczestnicy poprzez zabawę mogą się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania.

Nauka poprzez zabawę

Pierwszym krokiem było zorganizowanie w CWK w listopadzie 2018 r. - wraz z Publicznym Przedszkolem nr 25, RZPWE w Opolu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu - dla około 150 przedszkolaków oraz uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej wielu pokazów oraz atrakcji podczas pierwszych w tym sezonie zawodów robotów.

Kilkanaście grup dzieci mogło zapoznać się zasadami budowy robota LEGO, sprawdzić swoje umiejętności sterując ramieniem robota Mitsubishi, zasiąść za sterami samochodu w symulatorze nauki jazdy oraz poznać tajniki zjawisk fizycznych.

Kolejna edycja zawodów miała miejsce w CWK w styczniu 2019. Oprócz ponad stu zawodników pojawiło się 190 uczniów, którzy mieli okazję m.in. poznać tajniki gry w szachy, sprawdzić się podczas programowania robota humanoida, wziąć udział w warsztatach robotycznych.

19 marca odbyła się kolejna impreza . 140 młodych fanów robotyki rywalizowało w dwóch konkurencjach. Przygotowane przez nich autonomiczne konstrukcje stoczyły łącznie kilkaset walk na ringach sumo oraz wykonały ponad 100 prób przejechania trudnej trasy, rywalizując w konkurencji Lego Line Follower.

W ramach przedsięwzięcia przygotowano także ponad 20 stanowisk dla 235 przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych . Uczestniczyły w tym: Wydawnictwo Nowik , Instytut Konfucjusza przy PO, LO VIII w Opolu, SP TAK w Opolu, Konstruktorzy Robotów z Prudnika, Fabryka Robotów z Łącznika, speedcuber Dżodża z Krakowa, Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu oraz SP z Chróściny.

W programie były klockowe zabawy, wodna kaligrafia, teatr Kamishibai, kraina ozobotów, naleśniki 3D, zabawy chińskimi pałeczkami oraz kostkami Rubika, wieża liczb, kodowanie na macie i wiele innych. Na środku sali można było podziwiać figury minionków wykonane przez Fabrykę Robotów z Łącznika.

Starszych kolegów i koleżanki zaprosiliśmy do CWK na organizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Alumnów w Warszawie oraz Konsulatem Generalnym USA w Krakowie konferencję pt. „Rozwój technologii IT w stuletniej historii relacji polsko amerykańskich”. Zaprezentowano na niej 8 referatów w tym jeden z prelegentów przemawiał do uczestników na żywo ze Szwecji.

Wszystko można zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=yC9Xx5PQJ9U

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska