reklama

Opolska lista płac. Ile zarabia się w administracji?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zaktualizowano 
W administracji publicznej pensje nie są wygórowane, a w różnych urzędach panują też dość duże nierówności płacowe.
W administracji publicznej pensje nie są wygórowane, a w różnych urzędach panują też dość duże nierówności płacowe. 123rf
Inspektor ochrony środowiska zarabia tyle, ile wydaje na kolację biznesmen, którego on kontroluje. W planach na przyszły rok jest podniesienie pensji urzędniczych, ale najwyżej o pięć procent.

[/lista]

ILE ZARABIA SIĘ W ADMINISTRACJI? PEŁNY RAPORT W ŚRODĘ (16 WRZEŚNIA) W PAPIEROWYM WYDANIU "NOWEJ TRYBUNY OPOLSKIEJ" LUB PO WYKUPIENIU ABONAMENTU PIANO.

Specjalista ds. ochrony środowiska rozpoczynający pracę w wojewódzkim inspektoracie może liczyć na 2 tysiące złotych brutto. Jego kolega, inspektor z 15-letnim stażem - na około 300 złotych więcej.

- Nasz pracownik zarabia w miesiąc tyle, ile na jedną kolację potrafi wydać przedsiębiorca, do którego urzędnik przyszedł na kontrolę - ubolewa Krzysztof Gaworski, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków nie jest lepiej. Na początek można tu zarobić 2 tysiące złotych brutto.

- Zwróćmy uwagę, że u nas wymagane jest wyższe wykształcenie, najlepiej specjalistyczne, np. architektura - mówi Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Po niełatwych studiach taka praca to nie jest zbyt atrakcyjna oferta.

Podobnie jest w innych instytucjach administracji publicznej.

Pracownik inspekcji handlowej z kilkuletnim stażem może liczyć na 2050 złotych brutto. Specjalista z 20-letnim stażem w tym samym inspektoracie zarabia 2650 zł.


W CZWARTEK: Ile zarabiają w usługach
W PIĄTEK: Ile zarabiają księża
W SOBOTĘ: Ile zarabiają w służbach mundurowych

Mówią, że to zdecydowanie za mało

Wyjątkiem nie jest nawet Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przez którą przepływają potężne pieniądze. W praktyce to największa agencja płatnicza w Europie! Wydawałoby się, że taka instytucja dba o swoich pracowników. W praktyce inspektor z 5-letnim stażem pracy może liczyć na 2,5 tys. złotych brutto.

Rozmawialiśmy z kilkoma szeregowymi pracownikami takich instytucji. Nie kryją rozgoryczenia.

- Dwa tysiące złotych na rękę po 10 latach pracy to jest wręcz skandaliczna stawka - mówi jeden z nich i nie ukrywa, że zastanawia się nad odejściem z pracy, wyjazdem za granicę. - Najgorsze jest to, że nie ma perspektyw na poprawę tej sytuacji. Jeśli nawet będą podwyżki, to symboliczne, o 100-200 złotych. Nikt nie podniesie pensji pracownikom administracji o 30-40 procent, bo politycy się nigdy na to nie zgodzą. W Polsce wciąż wielu się wydaje, że „urzędasom” i tak dobrze się wiedzie. A to nieprawda.

Piotr, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, 5 lat stażu w jednej z agencji rządowych działających na Opolszczyźnie:

- Zarabiam nieco ponad 2 tysiące złotych na rękę. Odpowiadam za duże pieniądze, ciężko pracuję, nierzadko po godzinach. Kolega, który pracuje w zakładach chemicznych i zajmuje się przerzucaniem worków, ma na miesiąc o 1500 złotych więcej ode mnie. W Polsce robotnik zarabia dużo więcej niż pracownik umysłowy. To ja nie wiem, czy jest sens inwestować w długie studia?

Ponad pół miliarda na jedną agencję

Nieco ponad rok temu szczegółowy raport na temat wynagrodzeń w administracji publicznej przygotowała Fundacja Republikańska, która z założenia opowiada się za zmniejszeniem biurokracji, a więc jak najmniejszą liczbą etatów w administracji. Z danych fundacji wynika, że na wynagrodzenia w samych agencjach restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa wydajemy rocznie ponad pół miliarda złotych. Ale biorąc pod uwagę fakt, że w całej Polsce pracuje tam blisko 12 tysięcy pracowników, okazuje się, że przeciętna pensja wynosi około 3,6 tysiąca złotych.

Biorąc pod uwagę pensje w administracji, trzeba też zauważyć stosunkowo duże nierówności.

W Urzędzie Dozoru Technicznego przeciętne wynagrodzenie w 2013 roku wynosiło ponad 11 tysięcy złotych. Podobnie jest w wojewódzkich oddziałach Najwyższej Izby Kontroli, gdzie średnie pensje to około 10 tys. złotych. To trzy razy więcej niż we wspomnianych agencjach restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa.

W Warszawie stawki dużo wyższe niż w Opolu

Należy też oddzielić administrację centralną od wojewódzkiej. W tej pierwszej pracuje ok. 1/5 wszystkich urzędników, m.in. w ministerstwach, urzędach centralnych etc. Tutaj płace są wyższe (średnio o 20 procent).

Ostatnia podwyżka uposażeń pracowników administracji miała miejsce w 2008 r. To jedyna tak liczna grupa w sferze budżetowej, której płace przez tyle lat były zamrożone. W tym czasie np. nauczyciele dostali blisko 50-proc. podwyżki. Urzędnicy na początku roku usłyszeli obietnicę, że w 2016 otrzymają podwyżki z wyrównaniem za rok obecny. Miałyby wynieść maksymalnie 5 procent uposażenia.

Istnieje zagrożenie korupcją

- Pensje nie są zbyt duże, ale do nas do pracy przychodzą ludzie z pasją, z pewną misją - twierdzi Kazimierz Łukawiecki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach. - Staramy się służyć społeczeństwu, tu potrzebni są ludzie, którzy mają do tego odpowiednie podejście.

Okazuje się jednak, że w administracji ścieżka kariery może być dość szybka.

- Niektórzy z szeregowych urzędników w ciągu kilku lat pracy zostali kierownikami, są cenionymi pracownikami - mówi Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Kierownik może zarobić do 4,5 tys. brutto miesięcznie.

Przykłady

Do 2500 PLN

 • Inspektor, prowadzący działania kontrolne, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej Opole. Od 1880 do 1900 zł brutto.
 • Specjalista ds. ochrony środowiska, rozpoczynający pracę w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Opolu. Do 2000 zł brutto.
 • Inspektor, rozpoczynający pracę w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, wymagane wyższe wykształcenie, najlepiej specjalistyczne, np. architektura. 2000 zł brutto.
 • Referent, urząd skarbowy w mieście powiatowym. Do 2043 brutto.
 • Starszy inspektor, kilka lat pracy w zawodzie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej Opole. 2050 zł brutto.
 • Inspektor, krótki staż pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nysie. 2100 zł brutto.
 • Starszy inspektor, wykonuje czynności administracyjne, przyjmuje klientów Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przygotowuje projekty pism i decyzji. Wynagrodzenie zasadnicze: 2100 zł brutto.
 • Referent, mały staż pracy, Izba Skarbowa w Opolu. Do 2115 brutto.
 • Inspektor, 15 lat pracy, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Do 2300 zł brutto.
 • Inspektor, 5 lat pracy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział Opole. Do 2500 zł brutto.
 • Inspektor wojewódzki, przeprowadza kontrole, przedstawia kierownictwu wydziału ostateczne projekty decyzji i pism, przyjmuje interesantów. Opolski Urząd Wojewódzki. Wynagrodzenie zasadnicze brutto: 2500 zł.

2600–3000 zł PLN

 • Referent. Staż - 1 rok, Wojewódzki rząd Pracy w Opolu. Zarobki: 2300 PLN brutto plus premia. Razem do 2 600 zł brutto.
 • Starszy specjalista, 20 lat pracy, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Opolu. Do 2650 zł brutto.
 • Poborca skarbowy. 10 lat pracy, Kędzierzyn-Koźle. Do 2700 zł brutto.
 • Starszy komisarz, urząd skarbowy w mieście powiatowym. 2861 zł brutto.
 • Podinspektor. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: 2700 PLN plus premia. Razem do 3000 zł brutto.
 • Kierownik oddziału, 15 lat pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krapkowicach. Pensja zasadnicza 2300 PLN brutto plus premia. Razem do 3000 zł brutto.
 • Główny specjalista, 8 lat stażu pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział Opole. Do 3000 zł brutto.

3001–4000 PLN

 • Kierownik oddziału, organizuje i planuje pracę oddziału, bierze udział w pracach zespołów zadaniowych, określa strategie. Opolski Urząd Wojewódzki. Wynagrodzenia zasadnicze – 3200 zł brutto.
 • Starszy specjalista, 20 lat pracy, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Pensja 2750 PLN brutto plus dodatek za wysługę lat. Razem do 3 300 zł brutto.

Powyżej 4000 PLN

 • Główny specjalista, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. Do 4100 zł brutto.
 • Kierownik referatu, urząd skarbowy w mieście powiatowym. Do 4162 zł brutto.
 • Kierownik. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: 4000 PLN plus dodatek stażowy. Razem do 4500 zł brutto.
 • Kierownik referatu, Izba Skarbowa w Opolu. Do 5121 zł brutto.
 • Geolog wojewódzki. Do 5800 brutto.
 • Dyrektor. 14 lat pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: Razem ze wszystkimi dodatkami:
  10 500 zł brutto.
 • Dyrektor, Izba Celna w Opolu. Do 13 800 brutto.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
joanna

Jestem w szoku, bo myślałam że już mniej w administracji się nie zarabia. .. mgr specjalista 5 lat stażu w zus ok 1800 zł na rękę, a odpowiedzialność taka że spać po nocach się nie da.

A
Agnieszka

W administdacji nie zarabiają dużo ale prawda jest taka ze jest ich za dużo. I maja na wszystko czas.

a
administracja pracownik

Czasem nawet o 1500 mozna pomarzyć.

g
gosia

I co zbielało oko tym, którzy uważaja że, w administracji zarabia się krocie? Wstyd to jest żeby takie głodowe pensje dawać wykształconym ludziom z dużym doświadczeniem. 

 

g
gusia1000

Bardzo przydatny artykuł. 
​Nie każdy wie ile zarabia się w pewnej branży.

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3