Opolska lista płac. Ile zarabia się w administracji?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W administracji publicznej pensje nie są wygórowane, a w różnych urzędach panują też dość duże nierówności płacowe.
W administracji publicznej pensje nie są wygórowane, a w różnych urzędach panują też dość duże nierówności płacowe. 123rf
Inspektor ochrony środowiska zarabia tyle, ile wydaje na kolację biznesmen, którego on kontroluje. W planach na przyszły rok jest podniesienie pensji urzędniczych, ale najwyżej o pięć procent.

[/lista]

ILE ZARABIA SIĘ W ADMINISTRACJI? PEŁNY RAPORT W ŚRODĘ (16 WRZEŚNIA) W PAPIEROWYM WYDANIU "NOWEJ TRYBUNY OPOLSKIEJ" LUB PO WYKUPIENIU ABONAMENTU PIANO.

Specjalista ds. ochrony środowiska rozpoczynający pracę w wojewódzkim inspektoracie może liczyć na 2 tysiące złotych brutto. Jego kolega, inspektor z 15-letnim stażem - na około 300 złotych więcej.

- Nasz pracownik zarabia w miesiąc tyle, ile na jedną kolację potrafi wydać przedsiębiorca, do którego urzędnik przyszedł na kontrolę - ubolewa Krzysztof Gaworski, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków nie jest lepiej. Na początek można tu zarobić 2 tysiące złotych brutto.

- Zwróćmy uwagę, że u nas wymagane jest wyższe wykształcenie, najlepiej specjalistyczne, np. architektura - mówi Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Po niełatwych studiach taka praca to nie jest zbyt atrakcyjna oferta.

Podobnie jest w innych instytucjach administracji publicznej.

Pracownik inspekcji handlowej z kilkuletnim stażem może liczyć na 2050 złotych brutto. Specjalista z 20-letnim stażem w tym samym inspektoracie zarabia 2650 zł.


W CZWARTEK: Ile zarabiają w usługach
W PIĄTEK: Ile zarabiają księża
W SOBOTĘ: Ile zarabiają w służbach mundurowych

Mówią, że to zdecydowanie za mało

Wyjątkiem nie jest nawet Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przez którą przepływają potężne pieniądze. W praktyce to największa agencja płatnicza w Europie! Wydawałoby się, że taka instytucja dba o swoich pracowników. W praktyce inspektor z 5-letnim stażem pracy może liczyć na 2,5 tys. złotych brutto.

Rozmawialiśmy z kilkoma szeregowymi pracownikami takich instytucji. Nie kryją rozgoryczenia.

- Dwa tysiące złotych na rękę po 10 latach pracy to jest wręcz skandaliczna stawka - mówi jeden z nich i nie ukrywa, że zastanawia się nad odejściem z pracy, wyjazdem za granicę. - Najgorsze jest to, że nie ma perspektyw na poprawę tej sytuacji. Jeśli nawet będą podwyżki, to symboliczne, o 100-200 złotych. Nikt nie podniesie pensji pracownikom administracji o 30-40 procent, bo politycy się nigdy na to nie zgodzą. W Polsce wciąż wielu się wydaje, że „urzędasom” i tak dobrze się wiedzie. A to nieprawda.

Piotr, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, 5 lat stażu w jednej z agencji rządowych działających na Opolszczyźnie:

- Zarabiam nieco ponad 2 tysiące złotych na rękę. Odpowiadam za duże pieniądze, ciężko pracuję, nierzadko po godzinach. Kolega, który pracuje w zakładach chemicznych i zajmuje się przerzucaniem worków, ma na miesiąc o 1500 złotych więcej ode mnie. W Polsce robotnik zarabia dużo więcej niż pracownik umysłowy. To ja nie wiem, czy jest sens inwestować w długie studia?

Ponad pół miliarda na jedną agencję

Nieco ponad rok temu szczegółowy raport na temat wynagrodzeń w administracji publicznej przygotowała Fundacja Republikańska, która z założenia opowiada się za zmniejszeniem biurokracji, a więc jak najmniejszą liczbą etatów w administracji. Z danych fundacji wynika, że na wynagrodzenia w samych agencjach restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa wydajemy rocznie ponad pół miliarda złotych. Ale biorąc pod uwagę fakt, że w całej Polsce pracuje tam blisko 12 tysięcy pracowników, okazuje się, że przeciętna pensja wynosi około 3,6 tysiąca złotych.

Biorąc pod uwagę pensje w administracji, trzeba też zauważyć stosunkowo duże nierówności.

W Urzędzie Dozoru Technicznego przeciętne wynagrodzenie w 2013 roku wynosiło ponad 11 tysięcy złotych. Podobnie jest w wojewódzkich oddziałach Najwyższej Izby Kontroli, gdzie średnie pensje to około 10 tys. złotych. To trzy razy więcej niż we wspomnianych agencjach restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa.

W Warszawie stawki dużo wyższe niż w Opolu

Należy też oddzielić administrację centralną od wojewódzkiej. W tej pierwszej pracuje ok. 1/5 wszystkich urzędników, m.in. w ministerstwach, urzędach centralnych etc. Tutaj płace są wyższe (średnio o 20 procent).

Ostatnia podwyżka uposażeń pracowników administracji miała miejsce w 2008 r. To jedyna tak liczna grupa w sferze budżetowej, której płace przez tyle lat były zamrożone. W tym czasie np. nauczyciele dostali blisko 50-proc. podwyżki. Urzędnicy na początku roku usłyszeli obietnicę, że w 2016 otrzymają podwyżki z wyrównaniem za rok obecny. Miałyby wynieść maksymalnie 5 procent uposażenia.

Istnieje zagrożenie korupcją

- Pensje nie są zbyt duże, ale do nas do pracy przychodzą ludzie z pasją, z pewną misją - twierdzi Kazimierz Łukawiecki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach. - Staramy się służyć społeczeństwu, tu potrzebni są ludzie, którzy mają do tego odpowiednie podejście.

Okazuje się jednak, że w administracji ścieżka kariery może być dość szybka.

- Niektórzy z szeregowych urzędników w ciągu kilku lat pracy zostali kierownikami, są cenionymi pracownikami - mówi Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Kierownik może zarobić do 4,5 tys. brutto miesięcznie.

Przykłady

Do 2500 PLN

 • Inspektor, prowadzący działania kontrolne, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej Opole. Od 1880 do 1900 zł brutto.
 • Specjalista ds. ochrony środowiska, rozpoczynający pracę w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Opolu. Do 2000 zł brutto.
 • Inspektor, rozpoczynający pracę w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, wymagane wyższe wykształcenie, najlepiej specjalistyczne, np. architektura. 2000 zł brutto.
 • Referent, urząd skarbowy w mieście powiatowym. Do 2043 brutto.
 • Starszy inspektor, kilka lat pracy w zawodzie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej Opole. 2050 zł brutto.
 • Inspektor, krótki staż pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nysie. 2100 zł brutto.
 • Starszy inspektor, wykonuje czynności administracyjne, przyjmuje klientów Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przygotowuje projekty pism i decyzji. Wynagrodzenie zasadnicze: 2100 zł brutto.
 • Referent, mały staż pracy, Izba Skarbowa w Opolu. Do 2115 brutto.
 • Inspektor, 15 lat pracy, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Do 2300 zł brutto.
 • Inspektor, 5 lat pracy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział Opole. Do 2500 zł brutto.
 • Inspektor wojewódzki, przeprowadza kontrole, przedstawia kierownictwu wydziału ostateczne projekty decyzji i pism, przyjmuje interesantów. Opolski Urząd Wojewódzki. Wynagrodzenie zasadnicze brutto: 2500 zł.

2600–3000 zł PLN

 • Referent. Staż - 1 rok, Wojewódzki rząd Pracy w Opolu. Zarobki: 2300 PLN brutto plus premia. Razem do 2 600 zł brutto.
 • Starszy specjalista, 20 lat pracy, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Opolu. Do 2650 zł brutto.
 • Poborca skarbowy. 10 lat pracy, Kędzierzyn-Koźle. Do 2700 zł brutto.
 • Starszy komisarz, urząd skarbowy w mieście powiatowym. 2861 zł brutto.
 • Podinspektor. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: 2700 PLN plus premia. Razem do 3000 zł brutto.
 • Kierownik oddziału, 15 lat pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krapkowicach. Pensja zasadnicza 2300 PLN brutto plus premia. Razem do 3000 zł brutto.
 • Główny specjalista, 8 lat stażu pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział Opole. Do 3000 zł brutto.

3001–4000 PLN

 • Kierownik oddziału, organizuje i planuje pracę oddziału, bierze udział w pracach zespołów zadaniowych, określa strategie. Opolski Urząd Wojewódzki. Wynagrodzenia zasadnicze – 3200 zł brutto.
 • Starszy specjalista, 20 lat pracy, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Pensja 2750 PLN brutto plus dodatek za wysługę lat. Razem do 3 300 zł brutto.

Powyżej 4000 PLN

 • Główny specjalista, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. Do 4100 zł brutto.
 • Kierownik referatu, urząd skarbowy w mieście powiatowym. Do 4162 zł brutto.
 • Kierownik. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: 4000 PLN plus dodatek stażowy. Razem do 4500 zł brutto.
 • Kierownik referatu, Izba Skarbowa w Opolu. Do 5121 zł brutto.
 • Geolog wojewódzki. Do 5800 brutto.
 • Dyrektor. 14 lat pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu: Razem ze wszystkimi dodatkami:
  10 500 zł brutto.
 • Dyrektor, Izba Celna w Opolu. Do 13 800 brutto.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
joanna
Jestem w szoku, bo myślałam że już mniej w administracji się nie zarabia. .. mgr specjalista 5 lat stażu w zus ok 1800 zł na rękę, a odpowiedzialność taka że spać po nocach się nie da.
A
Agnieszka
W administdacji nie zarabiają dużo ale prawda jest taka ze jest ich za dużo. I maja na wszystko czas.
a
administracja pracownik

Czasem nawet o 1500 mozna pomarzyć.

g
gosia

I co zbielało oko tym, którzy uważaja że, w administracji zarabia się krocie? Wstyd to jest żeby takie głodowe pensje dawać wykształconym ludziom z dużym doświadczeniem. 

 

Dodaj ogłoszenie