Opolska lista płac. Ile zarabiają w służbach mundurowych?

Sławomir DragułaZaktualizowano 
Zarobki mundurowych na tle innych branż nie wyglądają najgorzej. A jeśli funkcjonariusz nie narozrabia, wypowiedzenia z pracy nigdy nie dostanie.
Zarobki mundurowych na tle innych branż nie wyglądają najgorzej. A jeśli funkcjonariusz nie narozrabia, wypowiedzenia z pracy nigdy nie dostanie. Arkadiusz Lawrywianiec
Policjant po szkole zarobi ponad 2 tys. zł netto, podobnie strażak czy celnik. Są też przywileje. Jednak służba nie drużba, nie ma więc mowy o wszystkich wolnych sobotach, niedzielach i świętach.

ILE ZARABIAJĄ POLICJANCI, STRAŻACY, STRAŻNICY WIĘZIENNI, CELNICY? PEŁNY RAPORT W SOBOTĘ (19 WRZEŚNIA) W PAPIEROWYM WYDANIU "NOWEJ TRYBUNY OPOLSKIEJ" LUB PO WYKUPIENIU ABONAMENTU PIANO.

Wynagrodzenie służb mundurowych ustalane jest w drodze rozporządzenia i praktycznie w całym kraju funkcjonariusze na tych samych stanowiskach, z tymi samymi stopniami i latami pracy zarabiają tak samo.

W niepewnych czasach, kiedy bezrobocie wciąż jest wysokie, a szansa na pracę, szczególnie dla młodych, wciąż jest niewielka, służby mundurowe są łakomym kąskiem dla młodzieży kończącej szkoły, zarówno średnie jak i wyższe.

Po pierwsze, służba daje stabilność zawodową. Jeśli policjant, strażak, wojskowy czy strażnik więzienny nie przekroczą rażąco uprawnień, istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że zostanie zwolniony.

Magnesem przyciągającym do munduru są też nie najgorsze zarobki. Na przykład policyjny referent ze stażem pracy 6 lat może zarobić brutto 3130 zł. A w związku z tym, że mundurowi nie płacą ZUS-u (robi to za nich budżet państwa), od kwoty brutto należy odliczyć ledwie 19 procent podatku i mamy kwotę, jaka wpływa mu na konto. W tym przypadku to 2536 zł.

Natomiast policjant przychodzący do służby zaraz po szkole zarabia 2200 zł netto. Na tle ludzi zatrudnionych np. w handlu, biurach czy samorządzie - to całkiem niezłe zarobki.

Do tego służby mundurowe otrzymują trzynastą pensję oraz tzw. mundurówkę, czyli pieniądze na zakup munduru. Ta uzależniona jest od stażu pracy i jej charakteru. Policjanci, którzy nie mają trzech lat służby, otrzymują 1200 zł na rok, potem średnio 2000 zł rocznie (w zależności, czy chodzą w mundurze po ulicach, czy są tajniakami i mundur trzymają w szafie). Generalnie wysokość uposażenia zasadniczego policjanta jest uzależniona od grupy zaszeregowania jego stanowiska służbowego oraz od posiadanej wysługi lat. Ponadto otrzymują oni określone w ustawie dodatki w tym: dodatek za stopień policyjny, funkcyjny lub służbowy oraz ewentualnie (dotyczy garnizonu opolskiego) dodatek za opiekę nad psem służbowym, dodatek kontrolerski i dodatek specjalny. Nic więc dziwnego, że ludzie garną się do policji. Tylko w tym roku do garnizonu opolskiego trafiło 413 podań o pracę. Przyjętych zostało 48 osób.

- Nie ma co ukrywać, do policji wstąpiłem między innymi dla nie najgorszych zarobków oraz wcześniejszej i zapewnionej przez budżet państwa emerytury - mówi jeden z opolskich funkcjonariuszy z pięcioletnim stażem. - Oczywiście to praca dająca satysfakcję, o nudzie mowy być nie może.

Również strażacy zarabiają nieźle (na tle innych pracowników sektora publicznego). „Na dzień dobry” ich wypłata to nieco ponad 2000 zł. Z latami pracy, wyższym stopniem służbowym i zaangażowaniem w pracę pobory zwiększają się. Na ich wypłatę również składa się uposażenie podstawowe oraz dodatki służbowe. Zgodnie aktualnymi przepisami, wysokość dodatku służbowego nie może przekroczyć 50 procent otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. W rzeczywistości mało kto dostaje maksymalny dodatek, średnia to około 15 procent.

- Dodatek służbowy jest uznaniowy, zależy np. od stażu pracy, zaangażowania w nią, sukcesów zawodowych itp. - mówi Michał Zawiślak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Nieco gorszymi zarobkami może pochwalić się natomiast strażnik więzienny. Bez stażu pracy, w stopniu szeregowego może zarobić on 1953 zł netto. Nie można zapominać, że służba wiąże się również z przywilejami emerytalnymi. Wprawdzie zostały one ostatnio ograniczone, jednak tylko nowym funkcjonariuszom. Ci, którzy do służby weszli przed zmianą przepisów, reformy emerytalnej nie odczuli.

I tak policjanci, strażacy, strażnicy więzienni, wojskowi i inni mundurowi, którzy do służby weszli przed 1 stycznia 2013 roku, mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Z tym, że wówczas dostają tylko 40 procent ostatniego wynagrodzenia. Z każdym przepracowanym rokiem nabywają prawa do kolejnych 2,6 proc. Maksymalną emeryturę uzyskuje się po 30 latach służby. Wynosi ona 75 procent ostatniego uposażenia. Często więc jest tak, że tuż przed odejściem na emeryturę funkcjonariusz dostaje podwyżkę, by emerytura była wyższa. Z kolei wszyscy ci, którzy do służby wstąpili w styczniu 2013 roku emeryturę mają wyliczoną na podstawie pensji z dodatkami z 10 wybranych kolejnych lat pracy. Minimalny wiek mundurowego-emeryta wynosi teraz 55 lat, a staż co najmniej 25 lat.

Uwaga! Przez pierwszy rok pobytu na emeryturze mundurowi dostają 100 procent pensji, po dwunastu miesiącach już 75 procent.

Nie wszystko takie kolorowe

Służba wiąże się też z niedogodnościami. Wszyscy funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii pracują na zmiany. Na przykład strażacy z pododdziałów bojowych (wyjeżdżają na akcje np. do pożarów, wypadków itp.) w służbie są 24 godziny, potem mają 48 godzin wolnego. Strażnicy więzienni z kolei pracują 12 godzin i mają dwa dni wolnego. Podobnie policjanci.
- Możemy zapomnieć też o wszystkich wolnych sobotach, niedzielach czy świętach. Jak rodzina cywila zasiada do kolacji wigilijnej, policjant jest na służbie - mówi jeden z opolskich funkcjonariuszy.

PRZYKŁADY

Służba więzienna

 • Korpus podoficerów. Bez stażu pracy (rozpoczęcie służby, brak dodatku za wysługę lat).
  - młodszy referent w stopniu szeregowego 1672 zł brutto + uznaniowy dodatek służbowy. W pierwszych dwóch latach to najczęściej 100 zł. Razem od 1772 zł brutto.
  - strażnik w stopniu szeregowego – 2310 zł + dodatek służbowy w wysokości 100 zł. Razem 2410 zł brutto.
 • Korpus chorążych. 10 lat służby (dodatek za wysługę lat w wysokości 15% uposażenia zasadniczego)
  - instruktor w stopniu chorążego – 3551 zł + dodatek służbowy. Razem 4048 zł brutto.
  - dowódca zmiany w stopniu młodszego chorążego – 4039 zł + dodatek służbowy. Razem 4604 zł brutto.
 • Korpus oficerów. 25 lat służby (dodatek za wysługę lat w wysokości 30% uposażenia zasadniczego).
  - specjalista w stopniu majora – 4845 zł + dodatek służbowy. Razem 5523 zł brutto.
  - kierownik działu w stopniu majora – 5227 zł + dodatek służbowy. Razem 5958 zł brutto.

Straż pożarna

 • Korpus podoficerów. 0-2 lata służby (czyli jej rozpoczęcie, brak dodatku za wysługę lat)
  - stażysta w stopniu szeregowego – 2130 zł brutto + dodatek służbowy 300 zł. Razem 2430 zł brutto.
  - młodszy ratownik w stopniu szeregowego – 2420 zł brutto + dodatek służbowy 300 zł. Razem 2720 zł brutto.
 • Korpus aspirantów. 10 lat służby (dodatek za wysługę lat w wysokości 10 proc. uposażenia zasadniczego)
  - dowódca zastępu w stopniu młodszego aspiranta – 3197 zł brutto + dodatek służbowy (17 proc). Razem 3740 zł brutto.
  - dowódca sekcji w stopniu aspiranta – 3283 zł brutto + dodatek służbowy (17 proc.). Razem 3841 zł brutto.
 • Korpus oficerów. 25 lat służby (dodatek za wysługę lat w wysokości 24% uposażenia zasadniczego)
  - dowódca zmiany w stopniu młodszego kapitana – 3576 zł brutto + dodatek służbowy (17 proc.). Razem 4183 zł brutto.
  - naczelnik wydziału w stopniu młodszego brygadiera – 4078 zł brutto + dodatek służbowy (17 proc.). Razem 4771 zł brutto.

Policja

 • Kursant. Zaraz po przyjęciu do policji, przed szkołą, w stopniu posterunkowego, druga grupa zaszeregowania. 1850 zł brutto.
 • Policjant. Po sześciomiesięcznym przeszkoleniu w szkole policyjnej, druga grupa zaszeregowania, w stopniu posterunkowego. 2710 zł brutto.
 • Referent. 6 lat służby, trzecia grupa zaszeregowania, w stopniu sierżanta sztabowego, uposażenie zasadnicze 2060 zł, dodatek służbowy 260 zł, dodatek za stopień 810 zł. Razem 3 130 zł brutto.
 • Dzielnicowy. 16 lat służby, czwarta grupa zaszeregowania, w stopniu aspiranta sztabowego, 2210 zł uposażenie zasadnicze, 315 zł dodatek służbowy, 910 zł dodatek za stopień policyjny. Razem 3435 zł brutto.
 • Specjalista. 10 lat służby, szósta grupa zaszeregowania, w stopniu nadkomisarza, 2670 zł uposażenie zasadnicze, dodatek służbowy 521 zł, dodatek za stopień policyjny 960 zł. Razem 4151 zł brutto.
 • Naczelnik wydziału. 15 lat służby, dziewiąta grupa zaszeregowania, w stopniu podinspektora, 3200 zł uposażenia zasadniczego, 1225 zł dodatku funkcyjnego, 1000 zł dodatek za stopień służbowy. Razem 5425 zł brutto.
 • Komendant Powiatowy Policji. 12 lat służby, w stopniu inspektora, dwunasta grupa zaszeregowania, 4110 zł uposażenia podstawowego, 2000 zł dodatek funkcyjny, 1100 zł dodatek za stopień. Razem 6220 zł brutto.

Służba celna

 • Młodszy rewident celny. Bez stażu pracy 2650 zł brutto.
 • Specjalista. 2-letni staż w korpusie podoficerów. Średnio 2666 zł brutto.
 • Młodszy ekspert celny. 10-letni staż w korpusie aspirantów. Średnio 3699 zł brutto.
 • Ekspert celny. 15-letni staż w korpusie oficerów SC. Razem do 4349 zł brutto.
 • Naczelnik wydziału. Średnio 4474 zł brutto.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cc
W dniu 20.09.2015 o 09:20, Anonimowu Anonim napisał:

Pracuje 3 lata. Brutto mam 2900. Z tego netto, to 2410 zł. Rok rocznie ginie na służbie kilku policjantów (120 od 1991 roku)więc nie ma co ryzykować, że bank zabierze rodzinie mieszkanie jak nie wrócę ze służby. Czyli od tego trzeba odjąć ubezpieczenie 115 zł.  Ubezpieczenie od OC w życiu prywatnym kolejne 20 zł, bo jak rozwalę radiowóz to przecież trzeba za to zapłacić. Czyli na rękę dostaje 2275 zł. Moja perspektywa zawodowa to awans na trzecią grupę zaszeregowania (czyli podwyżka o jakieś 150 zł). I to jest prawdopodobnie maks, jaki mogę w mojej jednostce osiągnąć. Referent i stopień sierżanta sztabowego. I takie zarobki ma mniej więcej 70% ludzi w policji.  Jestem magistrem po dziennych, znam biele dwa języki. Nie jestem lizusem ani wynikowcem. Nie jestem kobietą, nie mam szans na karierę ani pieniądze. 

 


Człowieku czy ty wiesz ile ludzi ginie w budownictwie? Albo za kierownicą w pracy. Wiec nie pieprz mi tu ze zginęło kilku policjantów bo sami strzelać nie potrafią

m
marco

I znowu oszustwo NTO.Podają płacę netto a w innych przypadkach podawali płace brutto.Zawsze to lepiej wygląda jak jakiś dyrektor zarabia brutto a skromny policjant netto.NTO to jak Merkel zmusza innych do zmniejszenia zanieczyszczenia a jej Volkswagen oszukuje i zanieczyszcza środowisko.No cóż i jedno i drugie to niemieckie

o
olo
W dniu 20.09.2015 o 09:20, Anonimowu Anonim napisał:

a inni muszą za 1200 zł. przeżyć tak samo opłaty trzeba zrobić i jakos dają rade

 

s
sven

żaden budżet państwa nie płaci im zusu tylko my podatnicy to idzie z naszych skladek poicja powinna tak samo płacić składki jak każdy nie dosć ze za siebie płacimy to jeszcze za nich ale toi sie nie zmieni dopoki tym biednym i zacofanym krajem będzie rządzić banda nieudaczników i złodziei

g
gusia1000

Cenny artykuł. Czekam na kolejne zawody.

j
ja

W wojsku po 12 latach wywalaja z roboty a zostaja nieliczni 

A
Anonimowu Anonim

Pracuje 3 lata. Brutto mam 2900. Z tego netto, to 2410 zł. Rok rocznie ginie na służbie kilku policjantów (120 od 1991 roku)więc nie ma co ryzykować, że bank zabierze rodzinie mieszkanie jak nie wrócę ze służby. Czyli od tego trzeba odjąć ubezpieczenie 115 zł.  Ubezpieczenie od OC w życiu prywatnym kolejne 20 zł, bo jak rozwalę radiowóz to przecież trzeba za to zapłacić. Czyli na rękę dostaje 2275 zł. Moja perspektywa zawodowa to awans na trzecią grupę zaszeregowania (czyli podwyżka o jakieś 150 zł). I to jest prawdopodobnie maks, jaki mogę w mojej jednostce osiągnąć. Referent i stopień sierżanta sztabowego. I takie zarobki ma mniej więcej 70% ludzi w policji.  Jestem magistrem po dziennych, znam biele dwa języki. Nie jestem lizusem ani wynikowcem. Nie jestem kobietą, nie mam szans na karierę ani pieniądze. 

b
basia

Wypłaty mundurowych to hańba. Na myśli mam tych na pierwszej lini frontu.

k
krzysiek

jestem ciekawy , kto te wyliczenia robił 19 lat roboty , czwarta grupa ok. 3000zł.

G
Gość

Jestem juz emerytem, patrząc na oebecne warunki pracy w Policji za nic bym tam nie wrocił, wielki szacun dla tych co teraz służą :)

O
Obserwator

A składka na NFZ ? Też trzeba ją doliczyć!

T
Tolek

Ostatnio wyczytałem że średnio pomocnik murarza zarabia ok3.000 na rękę.Wiadomo na budowie trzeba tyrać fizycznie ale wygórowanych wymagań nie ma. Tak więc dla referenta ze stażem te 2.500 ma rękę to śmiech na sali robić z siebie głupa i być opluwanym na każdym rogu przez menelstwo i inne patologie to dziękuję.

O
On

Celnicy to juz służby mundurowe?

P
Polak

Za ciągłe obcowanie z wszelkim menelstwem, ogłupiałym od smartfonów społeczeństwem i innymi nieszczęściami to naprawdę psie pieniądze!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3