Opolska lista płac. Zarobki prawników

Jarosław Staśkiewicz
Prawnik to wciąż bardzo pożądany zawód, ale od wyboru specjalizacji zależą nie tylko zarobki, ale też charakter pracy, przywileje i dochody na emeryturze.
Prawnik to wciąż bardzo pożądany zawód, ale od wyboru specjalizacji zależą nie tylko zarobki, ale też charakter pracy, przywileje i dochody na emeryturze.
Przybywa prawników, a równocześnie rośnie rozpiętość między najlepiej a najgorzej zarabiającymi. Pewni wynagrodzeń mogą być sędziowie i prokuratorzy, u adwokatów i radców płacami rządzi rynek.

ILE ZARABIAJĄ PRAWNICY? PEŁNY RAPORT W ŚRODĘ (9 WRZEŚNIA) W PAPIEROWYM WYDANIU "NOWEJ TRYBUNY OPOLSKIEJ" LUB PO WYKUPIENIU ABONAMENTU PIANO.

Ile zarabia adwokat? Coraz gorzej!

To wcale nie żart, ale bardzo często padająca odpowiedź na pytanie o wynagrodzenie Prawie żaden z mecenasów nie chce zdradzić swoich zarobków, a specyfika zawodu powoduje, że nikt nie zna wynagrodzeń kolegi. Na kilkunastu pytanych przez nas adwokatów tylko jeden, początkujący w zawodzie, zdecydował się oszacować swoje przychody, skrupulatnie odejmując od nich wydatki. Wynik: 4400 zł trudno uznać za reprezentatywny dla tej profesji.

Małe miasto, niższe stawki
- To naturalne, że tam, gdzie jest większy pieniądz, gdzie jest więcej dużych firm, szczególnie tych giełdowych, tam usługi prawników są bardziej cenione. Dlatego tak jak Opole nie może porównywać się z Wrocławiem, Krakowem czy Warszawą, tak trudno porównywać zarobki adwokatów z tych miast do naszych wynagrodzeń - zauważa mecenas Seweryn Plebanek, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu. - My w znakomitej większości jesteśmy tzw. adwokatami sądowymi, występującymi jako pełnomocnicy przed sądami.

A tu stawki są znacznie niższe, choć też mocno zróżnicowane. - Kiedyś klient zaśmiał się, jak mu powiedziałem, że sprawa będzie kosztowała 1500 zł. Bo we Wrocławiu chcieli od niego 5 tys. samej zaliczki - mówi nam jeden z doświadczonych adwokatów z Brzegu.

Prawnicy z dużych kancelarii, z najbardziej znanymi nazwiskami należą do czołówki najlepiej zarabiających prawników, ale wynagrodzenia rzędu 50 tys. zł miesięcznie to zapewne wyjątki.


W CZWARTEK: Ile zarabiają handlowcy
W PIĄTEK: Ile zarabiają samorządowcy
W SOBOTĘ: Ile zarabiają sportowcy

Sędzia ma lepiej
Prawnicy z małych miast nie mogą liczyć na wynagrodzenia liczone w dziesiątkach tysięcy i zapewniają, że dochody przekraczające 10 tys. zł to już jest dobry wynik. Ale i w samym Opolu nie jest łatwo o dobry zarobek, ponieważ liczba adwokatów znacznie wzrosła.

- Po ostatnim ślubowaniu mamy ich około 130 - mówi mecenas Plebanek - więc w ciągu ostatnich kilku lat ta liczba podwoiła się albo nawet potroiła. Dlatego też wielu młodych od razu stara się gdzieś o pracę na etacie i po ślubowaniu w ogóle nie otwiera praktyki. Podejrzewam, że gdyby była możliwość przejścia na stanowisko sędziego, to w zawodzie nie zostałaby nas nawet połowa.

Bo też sędziowie, tak samo jak prokuratorzy, swoje zarobki mają zagwarantowane ustawą. Nie ma tu za to kominów płacowych i prezes sądu okręgowego (maksymalne wynagrodzenie to 16,6 tys. zł) zarabia tylko nieco ponad dwa razy więcej niż początkujący sędzia (7,4 tys. zł brutto). Kwoty nie są ani małe, ani też oszałamiające, tym bardziej że prokurator ani sędzia nie dorobią sobie w żaden sposób.

Mają za to kilka innych przywilejów, które są bardzo pożądane. Po pierwsze, w pensji brutto sędziego i prokuratora nie jest zawarta składka na ZUS, bo tej i jedni, i drudzy nie muszą odprowadzać . To oznacza, że „na rękę” dostają oni znacznie więcej: 10 tys. brutto oznacza ponad 8,1 tys. na koncie, podczas gdy zwykły pracownik dostałby tylko nieco ponad 7 tys. Kolejne przywileje to stała rewaloryzacja pensji (rośnie wraz ze średnią krajową), jubileuszówki i wydłużone urlopy.
Na tle sędziów i prokuratorów fatalnie wyglądają wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur.

Szykują się protesty

Niemal najniższa krajowa dla zaczynającego pracę nie jest żadną zachętą, choć oczywiście chętnych nie brakuje, bo bezrobocie wciąż jest wysokie.

- Ale praca jest odpowiedzialna, wymagająca i mieliśmy już takie przypadki, że ludzie rezygnowali po jednym dniu - przypomina Urszula Gajda, wiceprzewodnicząca opolskiego okręgu Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Sądowych. - Od 2007 roku nie mieliśmy podwyżek, a obowiązków przybywa: nowe certyfikaty, systemy, nowe zadania i zakres odpowiedzialności. W najgorszej sytuacji są pracownicy pomocniczy, z biur podawczych czy sekretariatów, którzy tylko dlatego zarabiają więcej niż najniższa krajowa, bo mają dodatki za wieloletni staż.

Nic więc dziwnego, że pracownicy sądów od dłuższego czasu organizują protesty - najbliższy zapowiedziany jest na drugą połowę września.

Protestować nie będą za to pracownicy z prywatnych kancelarii adwokackich, zespołów radców czy pracujący u notariuszy. Tu zarobki są nieco lepsze niż w sądach, natomiast nie ma takiej pewności zatrudnienia. Nie ma też dodatków za staż pracy, a premie są wyłącznie uznaniowe, uzależnione od decyzji szefa.

Prawnicy prowadzący prywatną działalność nie są skorzy do rozdawania pieniędzy lekką ręką, szczególnie że prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem: przyjdzie klient czy nie przyjdzie.

Pod tym względem w najlepszej sytuacji są notariusze, nie mówiąc o komornikach, bo jednych i drugich jest bardzo mało. Ale i to się zmienia: w Brzegu jeszcze kilka lat temu notariuszy było tylko dwóch, obecnie takich kancelarii jest pięć i przekłada się to też na wysokość taksy notarialnej.

Przykłady

 • Młodszy referent w opolskiej prokuraturze okręgowej (pensja na starcie) - 1 800-1850 zł brutto
 • Pracownik administracji w sądzie, trzy miesiące w zawodzie (etat - umowa na zastępstwo), Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich - 1 850 zł brutto
 • Pracownik na stanowisku pomocniczym w Sądzie Okręgowym w Opolu, 20 lat pracy - 2050 zł brutto
 • Starszy referent, pracownik opolskiej prokuratury okręgowej z 10-letnim stażem pracy - 2100-2200 zł brutto
 • Sekretarz sądowy, pracownik Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, 11 lat stażu pracy - 2300 zł brutto
 • Starszy sekretarz sądowy, Sąd Okręgowy w Opolu, 20 lat stażu pracy - 2700 zł brutto
 • Pracownik kancelarii notarialnej, roczny staż, prace pomocnicze przy przygotowywaniu aktów prawnych, pensja 2400 zł, premia uznaniowa do 500 zł, razem 2900 zł brutto
 • Referendarz, miejsce pracy: Prokuratura Okręgowa w Opolu, wykształcenie wyższe, 20 lat stażu - 3000 zł brutto
 • Starszy sekretarz sądowy, Sąd Okręgowy w Opolu, staż: 33 lata pracy, pensja 2900 zł, dyżury aresztowe jeden tydzień w miesiącu 250 zł, razem do 3150 zł brutto
 • Asystent sędziego, skończone prawo i aplikacja, 7 lat pracy, Sąd Okręgowy w Opolu - 3564 zł brutto
 • Pracownik opolskiej kancelarii prawnej, absolwent studiów prawniczych po aplikacji radcowskiej, 3-letni staż pracy – 3400 zł oraz premie uznaniowe od 100 do 1000 zł (średnio 500 zł), razem 3900 zł brutto
 • Pracownik kancelarii notarialnej, kancelaria w Opolu, praca przy przygotowywaniu projektów aktów notarialnych, staż pracy w zawodzie: 6 lat - 4000 zł brutto
 • Radca prawny, pracownik urzędu miasta, staż pracy 11 lat, zatrudnienie na etacie - 4157 zł zł brutto
 • Kurator sądowy, kuratorska służba sądowa w sprawach rodzinnych i nieletnich w sądzie rejonowym, 4 lata stażu pracy - 4400 zł brutto
 • Starszy kurator sądowy, dziewięć lat stażu pracy, Sąd Rejonowy w Kluczborku - 4400 zł brutto
 • Adwokat, działalność na terenie powiatu opolskiego, pierwsze lata w zawodzie, własna działalność gospodarcza, średni przychód miesięczny 6200 zł, minimalne koszty (m.in. wynajem biura, dojazdy, ZUS itp.) 1800 zł, dochód do 4400 zł
 • Radca prawny, praca na etacie w dziale prawnym opolskiego oddziału banku plus premia miesięczna - 6400 zł brutto
 • Starszy kurator sądowy, ponad 20 lat stażu pracy w sądzie rejonowym - 6560 zł brutto
 • Sędzia, Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu, staż pracy powyżej pięciu lat - 7839 zł brutto
 • Prokurator, pracownik prokuratury rejonowej z 8-letnim stażem, pensja plus dodatek funkcyjny, razem 8466 zł brutto
 • Radca prawny, własna działalność gospodarcza, stały dochód miesięczny z obsługi dwóch urzędów gmin, usługi na rzecz przedsiębiorstw i porady prawne, łączny przychód - 13 000 zł, koszty około 3500 zł, dochód 9500 zł
 • Prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Opolu, 12-letni staż pracy - 9549 zł brutto
 • Prokurator, szef jednej z opolskich prokuratur rejonowych, najwyższa kategoria zaszeregowania i maksymalny dodatek za staż pracy plus dodatek funkcyjny, razem 12 187 zł brutto
 • Sędzia, prezes sądu rejonowego, ponad 20 lat pracy, pensja podstawowa, maksymalny dodatek za wysługę lat plus dodatek funkcyjny, razem 12 287 zł
 • Notariusz, miasto powiatowe, jedna z pięciu kancelarii, własna działalność gospodarcza, zatrudnienie: 3 osoby, przychody z taksy notarialnej rzędu 40 tys. zł, koszty (płace, biuro, składki, leasing) - około 22 tys. zł, przybliżony dochód miesięczny 18 tys. zł

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gusia1000

Bardzo przydatny artykuł. 
​Nie każdy wie ile zarabia się w pewnej branży.

 

k
krzyś

po przeczytaniu tegoż artykułu można stwierdzić iż płace tej dziedziny osó powiązanych z prawem są naprawdę utajnione, z jednej strony racja, tak być powinno z drugiej stronny ukróciłbym znacznnie wypłaty sędziom, prokuratorom, bo za co, za szkalowanie nniewinnnych ludzi, za kłamstwa, oszustwa, szantaże, kombinacje?, niech zaczną od 2000 i póki nie nabierze rozumu i szacunku do obywateli, nie zacznnie uczciwie wydawać wyroków, na tej stawce winnien zostać. Większość z tychy osób pracujących w prokuraturach i sadach winna nie mieć nic wspólnego z prawem dostając się do prokuratur i sądów poprzez poplecznictwo nie mówiąc o tym że dziłają w nnie zgodnie z prawem i preciwko obywatelom poszkodowanym przez prawo, które interpretują prokuratorzy i sędziowie jak chcą i jak im jest wygodnie, bo przecież im sie wydaje że są ponad prawem i wszelkie kombinacje uchodzą im płazem. Są bezkarni nadając sobie imunnitety i łamią Konstytucje.

K
Kasia

Chciałabym ugościć u siebie wielodzietną rodzinę z Syrii. Najlepiej wielopokoleniową. Mam czas, bo jestem bezrobotna. Co prawda czekam już kilka lat na lokal komunalny, ale teraz nasi afrykańsko-syryjscy przyjaciele będą przede mną w kolejce.

Czy ktoś może mi wskazać taką rodzinę? Może zgłoszę się do mojego proboszcza?

l
leady.28

chocby nie wiem ile zarabiali to powiedza ze za malo a ekspedientka w sklepie zarabia 1200zl a ile razy zostanie oszukana przez pracodawce

I
Igma

Mikołaj Rej

Przyszedł jeden do sądu, kamień w zanadrzu miał,
Więc sędziemu przez suknią palcem ukazował.
Sędzia mnimał, iż worek, więc wnet za nim wskazał.
Odsądziwszy, szedł k niemu, aby mu ukazał.
On mu kamień ukazał: „ — Mnimasz, by darować?
Czekałem ja, gdy będziesz dekreta ferować!
Jeśli niesprawiedliwie, tym pamiętnym w czoło
Miałem ci dać, aż by się był obrócił w koło.”
 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3