Opolska mama ma moc. Pomysł urzędu marszałkowskiego na integrację opolskich rodzin i promocję projektów finansowanych z pieniędzy unijnych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W spotkaniu wzięli udział bohaterowie książki, ich bliscy i osoby zaangażowane w inicjatywy dla rodzin.
W spotkaniu wzięli udział bohaterowie książki, ich bliscy i osoby zaangażowane w inicjatywy dla rodzin. Edyta Hanszke
Historie opolskich rodzin oraz wywiady z ekspertami wspierającymi rodziców można przeczytać w najnowszej książce wydanej przez urząd marszałkowski. Dziś spotkali się bohaterowie książki, ich rodziny, przyjaciele i osoby zaangażowane w inicjatywę Opolska mama ma moc.

- To druga publikacja o rodzinach województwa opolskiego - wyjaśnia Karina Bedrunka, dyrektor departamentu zarządzającego pieniędzmi unijnymi i jedna z pomysłodawczyń akcji. - W pierwszej pokazywaliśmy rodzinę widzianą oczami matek w różnym wieku, z różnym doświadczeniem życiowym i zawodowym - przypomina.

W drugiej o codziennych radościach i zmartwieniach mówią rodzice, czasami - dzieci. Wśród bohaterów jest rodzina Katarzyny i Andrzeja Juzwiszynów z Bogdanowic pod Głubczycami, którzy doczekali się potrójnych bliźniaków: w każdej parze jest dziewczynka i chłopczyk, imiona córek zaczynają się na literę A, a chłopców na M. To pomysł pana Andrzeja, który żartuje, że jak zaczyna wołać A... to może liczyć, że przynajmniej jedna z dziewczynek zareaguje.

Z kolei eksperci w książce - wśród nich m.in. pedagog, fizjoterapeuta, lekarz, logopeda, położna - dzielą się fachową wiedzą z zakresu wspierania rodziny, np. opieki nad noworodkiem, czy emocji mamy przed i po porodzie.

Karina Bedrunka dodaje, że publikacje (także kolorowanka dla dzieci) to elementy akcji na rzecz rodziny realizowanej w województwie.

- Organizujemy dla rodziców i dzieci spotkania i warsztaty, np. florystyczne, ze zdobienia pierników czy zielarskie. To dla nas okazja do promowania informacji o finansowanych z puli unijnej programach i projektach dedykowanych dzieciom, rodzicom i seniorom, czyli rodzinom właśnie.W sumie do 2020 roku na ten cel przeznaczyliśmy 400 mln euro - wylicza dyrektor Bedrunka i zachęca do szukania tych informacji na stronie dlarodziny.opolskie.pl i facebookowym profilu „Opolska mama ma moc”.

Prof.Teresa Simonides podkreślała podczas dzisiejszego spotkania, że siłą tej inicjatywy jest jednoczenie mieszkańców województwa. - Pamiętam jak w powodzi straciłam wszystko: mieszkanie zalane, wszystkie książki. Największą wartością z tych trudnych chwil byli ludzie, którzy się nawzajem wspierali.

Zofia Wieszczeczyńska-Anlauf, jedna z bohaterek książki, pytana przez dzieci prowadzące spotkanie o rodzicielstwo, mówiła, że najtrudniejsze w dzisiejszym "zabieganym" świecie jest zdecydować się na zostanie rodzicem.

OPOLSKIE INFO - 15.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska