Opolska Marka 2013. Dziś wręczono statuetki w CWK w Opolu

Edyta Hanszke
Radosław Gliński, dyrektor Nestro ze Starego Olesna odbierał od marszałka Andrzeja Buły statuetkę w kategorii produkt w sektorze MSP.
Radosław Gliński, dyrektor Nestro ze Starego Olesna odbierał od marszałka Andrzeja Buły statuetkę w kategorii produkt w sektorze MSP. paweł stauffer
Podczas gali w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trzynastu laureatów odebrało statuetki Opolskiej Marki, a sześciu firmom przyznano wyrożnienia. To nagroda samorządu województwa.

Plotserwis z Opola, Narzędziownia. Bogdan Pszenica ze Strojca koło Praszki i Nutricia. Zakłady Produkcyjne z Opola to firmy nagrodzone w kategorii przedsiębiorstwo: mikro, MSP i duże. -  Jesteśmy młodą firmą, działająca od 1997 roku, więc każde wyróżnienie jest dla nas ważne. Ostatnio dostrzeżono nas na świecie - mówił Bogdan Pszenica, właściciel Narzędziowni, zajmującej się wykonywaniem form do odlewania aluminium. W grudniu ub.r. ta opolska firma znalazła się w światowej czołówce w rankingu Machining Expert, organizowanego przez Leibniz Universitat Hannover i DMG/Mori Seiki.

Celem konkursu Machining Expert było poznanie innowacyjnych oraz praktycznych rozwiązań wykorzystywanych w najbardziej skomplikowanych procesach obróbki w pięciu osiach. Nacisk kładziono na poprawę całego łańcucha procesu – od pomysłu do produkcji. - Narzędownia to firma, która zdecydowała sie na wprowadzenie do produkcji rdzeni, które dotychczas produkowali tylko Japończycy - mówiła Jolanta Kawecka, wicedyrektor Departamentu współpracy z zagranicą i promocji regionu.

Kategorii było sześć. - Jurorami byli m.in. reprezentanci PIH, sanepidu, PIP, Opolskiej Izby Gospodarczej - kontynuowała wicedyrektor Kawecka. - Nagrodami są statuetki Opolskiej Marki, firlm, który mogą wykorzystać jako własność i emitowac na targach. Są jeszcze dwie wyjątkowe nagrody: CWK daje miejsce producentowi bombek szklanych podczas targów "Fiesta Garden", a Helixia ze ślimakami wystąpią podzcas innych targów, także w CWK. 

Schattdecor z Głuchołaz został doceniony w kategorii eksport (w gronie MSP), za folię preimpregnat Smartfoil.

W kategorii produkt nagrodzono: Opolską Pracownię Rękodzieła Ludowego i Artystycznego za szklane bombki choinkowe (jako mikroprzedsiębiorstwo), Nestro ze Starego Olesna za Odpylacz Nestro NE 250 (sektor MSP) oraz Galmet z Głubczyc z powietrzną pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej typ EasyAir Basic 2 GT (duża firma).

Helixia z Lewina Brzeskiego odebrała statuetkę  w kategorii produkt spożywczy za ślimaki w sosie własnym oraz w zestawie z muszlami (sektor mikroprzedsiębiorstwo). - Nie sądziliśmy, że otrzymamy taki tytuł - mówił Robert Nabrdalik, jeden z trzech wspólników firmy mieszczącej się w Oldrzyszowicach w gminie Lewin Brzeski. - Początki firmy rodziły się bólach. Popełniliśmy wszystkie błędy, jakie można było popełnić. Nie było nauczycieli. Wszystkiego uczyliśmy się sami, trochę metodą sapera - wspominał.

Firmę założyło pięć lat temu trzech wspólników (oprócz Roberta Nabrdalika są to Andrzej Minnossora i Tomasz Pruski), z których każdy prowadzi też inny biznes.Teraz są najwięksi w Polsce. Na 3 hektarach firma jest w stanie wyprodukować ponad 100 ton ślimaków.

- Mamy halę do prowadzenia reprodukcji, mamy mroźnię, gdzie przygotowujemy surowiec do dalszej obróbki. Mamy już swój produkt końcowy: puszkę ślimaków z dołączonymi muszlami do przygotowywania gotowej potrawy. Nasze produkty trafią do Europy Zachodniej i południowej, cały basen Morza Śródziemnego. Produkt trafił też na polskie półki sklepowe do delikatesów - wyjaśniał Robert Nabrdalik. - To młody produkt, mający zaledwie rok i akurat trafiliśmy z nim w czas kryzysu, więc nie byl to najlepszy okres.

Nabrdalik liczy, że dzięki tytułowi Opolska Marka poszerzą grono odbiorców. - Może jeszcze jakieś delikatesy nas dostrzegą, może jeszcze więcej restauracji i hoteli, firm kateringowych, grupa HoReCa - wyliczał.     

W tej samej kategorii nagrodzona została OSM w Oleśnie za twaróg póltłusty (sektor MSP). - Jest powrót do tradycyjnych smaków i naturalnych produktów. Rocznie zwiększamy produkcję o ok. 20 proc. Cena tych produktów jest wyższa, ale walory samkowe i wartości odżywcze też są inne - przekonywał Wilhelm Beker, prezes OSM w Oleśnie. Przypomniał on, że jego firma odbierała Opolską Markę po raz drugi - wcześniej za masło. - Spowodowało to zwiększenie rynku. Sądzę, że z twarogiem będzie podobnie i przynajmniej na Opolszczyźnie jest to dużu sukces.

Obecnie OSM w Oleśnie zatrudnia 60 osób, przetwarza 1400 litrów mleka od dostawców z powiatu oleskiego miesięcznie, produkty sprzedaje na rynku polskim (40 proc.) i eksportuje do krajów starej UE (60 proc).

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna została nagrodzona za katalog produktów turystycznych „Visit opolskie” w kategorii produkt promujący region (sektor mikroprzedsiębirostwo). Natomiast w kategorii usługa laury odbierali agencja fotograficzna bankfoto za wirtualne wycieczki (mikroprzedsiębiorstwo), Pałac Pawłowice za usługę hotelarsko-gastrronomiczną z zapelczem SPA (MSP) oraz opolski wydział Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego za studia podyplomowe "Mediacje i negocjacje biznesowe, sądowe i pozasądowe" (w sektorze dużych firm).

W gronie wyróżnionych znaleźli się:

  • Mebel Rust z Pludr,
  • Lumar. Lucjan Walkowicz z Byczyny,
  • L.B. Zimmermann z Gogolina,
  • Opolgraf z Opola,
  • Stegu z Jełowej
  • Mostostal Zabrze. Realizacje Przemysłowe z Kędzierzyna-Koźla.

- 43 firmy nadesłały w tym roku 53 zgłoszenia - mówiła o tegorocznym konkursie wicedyrektor Jolanta Kawecka.

Gościem gali był ambasador Kazachstanu, który spotkał się wcześniej z opolskimi przedsiębiorcami w Kluczborku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska