Opolska Marka Jeździecka ma promować jeździectwo na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na Opolszczyźnie mamy około 800 koni sportowych, oprócz tego setki kolejnych w gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych stajniach, w których można skorzystać z przejażdżek konnych i lekcji jazdy. Mamy także jedyny ośrodek przygotować  do igrzysk olimpijskich.
Na Opolszczyźnie mamy około 800 koni sportowych, oprócz tego setki kolejnych w gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych stajniach, w których można skorzystać z przejażdżek konnych i lekcji jazdy. Mamy także jedyny ośrodek przygotować do igrzysk olimpijskich. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Promocję sportów konnych, rekreacji w siodle i szlaków konnych w naszym regionie postawili sobie za cel inicjatorzy tego pomysłu.

Mało kto wie, że konie z opolskich stadnin zajmowały czołowe miejsca na przykład w Wielkiej Pardubickiej. Sukcesy opolskich zawodników oraz trenerów w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody też znane są wąskiej grupie miłośników tego sportu.

Chcemy to zmienić i nie tylko promować to, że Opolszczyzna jest potęgą w sportach konnych, ale też że mamy w regionie sporo miejsc, gdzie można uprawiać jazdę konną rekreacyjnie - mówili przedstawiciele Opolskiego Związku Jeździeckiego podczas dzisiejszej konferencji w Opolu.

Ich celem jest wypromowanie Opolskiej Marki Jeździeckiej. Włącza się do tego opolski urząd marszałkowski, który kwotą 40 tys. zł wsparł organizację pięciu sportowych imprez konnych, które do końca roku będą odbywały się na Opolszczyźnie.

Jedną z nich są zawody ogólnopolskie w skokach przez przeszkody dzieci i młodzieży oraz zawody regionalne, które rozpoczęły się wczoraj w Jakubowicach pod Namysłowem i potrwają do niedzieli. Uczestnicy konferencji serdecznie zapraszali na nie Opolan.

Kolejne zaplanowane na Opolszczyźnie imprezy sportowe to Finał Pucharu Śląska Opolskiego w skokach przez przeszkody zaplanowany 20-21 sierpnia w Prudniku, Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody w Jakubowicach (8-11. września) - po raz pierwszy od wielu lat, Mistrzostwa Opolskiego Związku Jeździeckiego w skokach przez przeszkody w Prudniku (24-25 września) oraz Zawody regionalne i towarzyskie w ujeżdżeniu (15-16 października).

- Celem tego projektu jest m.in. wykorzystanie jeździectwa do promocji regionu jako miejsca przyjaznego do uprawiania tego sportu i aktywnego spędzania czasu wolnego sposobu - zapowiedział Antoni Konopka, członek zarządu województwa. - Jednym z działań będzie formalne wyznaczenie szlaków konnych w naszym regionie, czym zajmuje się specjalnie powołane w tym celu stowarzyszenie.
Antoni Konopka przypomniał, że region słynie między innymi z hodowli koni rasy śląskiej, które każdego roku można podziwiać w czerwcu w Porębie pod Leśnicą. Mamy też stadniny w Mosznej (sprywatyzowana) i państwową w Prudniku.

W regionie działają też kluby jeździeckie: Lewada z Zakrzowie, Ostroga w Opolu, Osadkowski w Jakubowicach, Olimp w Prudniku, Metpol w Grodźcu, Royal w Ochodzach.

Na Opolszczyźnie mamy około 800 koni sportowych, oprócz tego setki kolejnych w gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych stajniach, w których można skorzystać z przejażdżek konnych i lekcji jazdy. Mamy także jedyny ośrodek przygotować do igrzysk olimpijskich.

Dariusz Świderski, prezes OZJ zapowiedział, że informacje o wydarzeniach związanych z zawodami i imprezami oraz miejscach, gdzie można skorzystać z przejażdżek konnych pojawią się na stronie internetowej związku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska