Opolska młodzież chce wiedzieć, co je. To z tego powodu wybierają ten kierunek studiów

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W zorganizowanej na Politechnice Opolskiej konferencji pn. „Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie jest ważna?” wzięło udział ponad 400 słuchaczy, m.in. uczniów opolskich szkół.
W zorganizowanej na Politechnice Opolskiej konferencji pn. „Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie jest ważna?” wzięło udział ponad 400 słuchaczy, m.in. uczniów opolskich szkół. Mirela Mazurkiewicz
W zorganizowanej na Politechnice Opolskiej konferencji pod nazwą „Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie jest ważna?” wzięło udział ponad 400 słuchaczy, m.in. uczniowie opolskich szkół. Prelegenci mówili o jakości suplementów, a także dawali praktyczne wskazówki, jak wybierać żywność z głową.

- Konferencja skierowana była do uczniów szkół średnich, studentów oraz instytucji – wyjaśnia mgr Justyna Jaśniewicz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. – Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących diety, swój autorski program w tym zakresie przedstawił też Narodowy Fundusz Zdrowia. Prelegenci mówili również o jakości i to zarówno żywności, jak i suplementów. Produkty, które kupujemy m.in. w dyskontach, nie zawsze są odpowiedniej jakości, dlatego nasi goście podpowiadali, jak nie dać się złapać w pułapkę.

Zobacz, jak było na konferencji „Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie jest ważna?” na Politechnice Opolskiej:

Jeden z wykładów poświęcony był zdrowym nawykom żywieniowym wśród najmłodszych i temu, jak one wpływają na jakość życia w późniejszych latach.

– W przypadku niemowląt kluczowe dla zdrowia jest pierwszych tysiąc dni życia - mówiła Kamila Bednarz z firmy Nutricia, która oferuje żywność dla najmłodszych. – W tym czasie kształtują się zdrowe nawyki żywieniowe, a organizm wzrasta i rozwija się najintensywniej. Zbilansowana dieta, oparta na produktach dobrej jakości, jest w tym okresie szczególnie ważna, ponieważ mały organizm nie zawsze radzi sobie np. z zanieczyszczeniami.

- Najczęstszym błędem rodziców jest traktowanie niemowląt jak małych dorosłych - dodaje Kamila Bednarz. - Tymczasem ich dieta musi być dostosowana do potrzeb. Dla przykładu maluchy potrzebują 6 razy więcej witaminy D na kilogram masy ciała czy 4 razy więcej wapnia i żelaza. Błędy żywieniowe mogą mieć poważne konsekwencje w kolejnych latach, z chorobami cywilizacyjnymi, jak otyłość czy cukrzyca włącznie.

Konferencja była też okazją do tego, by promować uruchomiony na Politechnice Opolskiej w ubiegłym roku kierunek, czyli dietetyka i jakość żywności.

– Zainteresowanie tym kierunkiem przeszło nasze najśmielsze zainteresowania – mówi dr Żaneta Grzywacz, prodziekan ds. dydaktyki. – Wówczas zakładaliśmy przyjęcie 30 kandydatów, a finalnie przyjęliśmy ich dwa razy tyle. Obecnie od dwóch tygodni trwa nabór na kolejny rok i liczymy, że zainteresowanie będzie nie mniejsze niż ostatnio. Absolwenci tego kierunku mogą na przykład prowadzić własny gabinet dietetyczny, ale też pracować w certyfikowanych jednostkach, zajmujących się kontrolą jakości żywności, np. w sanepidzie.

Liczba uczestników wtorkowej (14 maja) konferencji świadczy o tym, że młodzi ludzie coraz większą uwagę zwracają na to, z jakich produktów przygotowywane są posiłki.

- Młodzież ma dziś świadomość, że jesteśmy tym, co jemy, a to co wybieramy ze sklepowych półek nie może być byle jakiego pochodzenia, że żywność musi być zbadana i certyfikowana. Te wybory mają ogromny wpływ na naszą przyszłość, czyli na nasze zdrowie – mówi dr Żaneta Grzywacz.

Dla uczniów przygotowano też sesję konkursową, podczas której uczestnicy przedstawiali swoje prezentacje na temat jakości żywienia.
- Na zwycięzców czekały nagrody, które oczywiście były związane ze zdrowym stylem życie – zdradza Justyna Jaśniewicz.

Współorganizatorem konferencji było Koło Naukowe ŻUBR, które tworzą m.in. studenci kierunków dietetyka i jakość żywności oraz technologia żywności i żywienie człowieka. Wydarzenie jest cykliczne.

W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr I w Opolu egzamin dojrzałości z języka polskiego nie wywoływał paniki. Uczniowie czekali na wybicie godz. 9 w świetnych nastrojach.

Ruszyły matury 2024 z języka polskiego. Opolscy maturzyści w...

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska