Opolska Odra przymierza się do kolejnych zwolnień. Firma zatrudnia niepełnosprawnych

Edyta Hanszke
Opolska Odra przymierza się do kolejnych zwolnień. Firma zatrudnia niepełnosprawnych W ciągu roku zakład zmniejszył prawie o połowę liczbę pracowników. Obecnie Odra w Opolu zatrudnia 180 osób.
Opolska Odra przymierza się do kolejnych zwolnień. Firma zatrudnia niepełnosprawnych W ciągu roku zakład zmniejszył prawie o połowę liczbę pracowników. Obecnie Odra w Opolu zatrudnia 180 osób. Sławomir Mielnik
Zamiar dotyczy 75 osób. Opolska spółka zatrudniająca osoby niepełnosprawne już w ubieglym roku znacznie odchudziła załogę.

Po tym jak jeden ze znaczących kontrahentów zapowiedział wypowiedzenie Odrze współpracy, zakład zaplanował w ubiegłym roku zwolnienie grupowo 213 osób. Skończyło się na 60. Kolejnych 70 odeszło, bo kończyły się im umowy czasowe i firma nie przedłużyła ich. Pracodawca wypłacił odchodzącym 360 tys. zł z tytułu należnych odpraw. Na koniec roku spółka wyszła na plus.

- Kontrahenta udało nam się jeszcze utrzymać, ale zamówienie znacząco ograniczono - mówi Mariusz Markowski, członek zarządu Odry. - Umowę przedłużyliśmy do końca maja br.. Przyszłość jest niepewna, więc chcąc przygotować się na definitywne wygaśnięcie tej umowy, zgłosiliśmy do urzędu pracy zamiar przeprowadzenia kolejnych zwolnień grupowych.

Obecnie w dziale, który produkował wiązki, zostało jeszcze 100 osób. Zwolnienia zapowiedziano wobec 75. W ciągu roku zakład zmniejszył prawie o połowę liczbę pracowników. Dziś Odra zatudnia 180 osób, pozostali pracują w lakierni proszkowej, przy produkcji okuć meblowych, prowadzeniu hotelu i administracji firmy.

Po zlikwidowanej części produkcji został budynek o powierzchni 1600 m kw., który firma próbuje teraz wynająć, na razie bez efektu. O nowe zlecenia także jest bardzo trudno. - Kłopoty z ich pozyskaniem mają firmy zatrudniające zdrowych, a co dopiero my - wyjaśnia Marek Markowski.

Spółka utrzymała jeszcze statut zakładu pracy chronionej, ale staje się to coraz mniej opłacalne. - Zrównanie w ubieglym roku dofinansowania dla zatrudnienia niepełnosprawnych z PFRON dla ZPCh i firm z otwartego rynku pracy zatrudniających spowodowało, że część ZPCh zrezygnowało z tego statusu uznając, że obowiązki są dużo bardzij kosztowne niż płynące z tego tytułu zyski - mówi Anna Skupień z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Odra jest jedyną regionalną firmą, która w styczniu zapowiedziała zamiar zwolnień grupowych. Pozostałe to korporacje, które zwalniają także u nas jak banki NBP czy PKO BP.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska