Opolska onkologia apeluje do pracodawców: namówcie kobiety do badania piersi

Redakcja
Taki apel został wysłany do 200 zakładów i urzędów.

- Chodzi o to, by dyrektorzy, burmistrzowie czy starostowie zachęcali swoje pracownice do bezpłatnych badań profilaktycznych piersi, bo takich apeli nigdy za wiele - mówi Krystyna Raczyńska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przy Opolskim Centrum Onkologii. - Nowotwór piersi jest nadal główną przyczyną śmierci wśród kobiet w wieku 45-69 lat. Każdego roku w naszym województwie zabija on przedwcześnie, z powodu zbyt późno postawionej diagnozy i rozpoczętego leczenia, 120 Opolanek.

Zaproszenie na mammografię dotyczyło kobiet w wieku 50-69 lat. - Przy okazji, w ramach współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, działającym przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym, informowaliśmy o możliwości skorzystania z badań cytologicznych - dodaje Krystyna Raczyńska. - Są dla pań w wieku 25-59 lat.

Na apel odpowiedziało tylko 30 firm.
- Nam zależy na zdrowiu pracowników - podkreśla Elżbieta Rutkowska, kierownik działu personalnego Wodociągów i Kanalizacji w Opolu. - Zatrudniamy 50 kobiet. Sprawdziliśmy, które pracownice kwalifikują się do badań profilaktycznych, mając na to ich zgodę. Po czym ustaliliśmy, że będą na nie jeździć przez najbliższe cztery tygodnie w kilkuosobowych grupkach, by nie kolidowało to z funkcjonowaniem zakładu. Nawet dowóz naszym paniom zapewnimy.

Centrum Onkologii do apelu dołączyło ulotkę z wykazem pracowni mammograficznych. Kobiety są też informowane, gdzie mogą się zgłosić na cytologię. Onkologia wypożycza również fantom kobiecych piersi, są na nim zaznaczone guzy różnej wielkości. Korzystając z takiego fantomu, można nauczyć się samobadania piersi. Wypożyczył go ostatnio opolski oddział NFZ. Zaprosił pielęgniarkę i zorganizował dla swoich pracownic pogadankę.

- Skoro sami przeznaczamy dużo pieniędzy na badania mammograficzne i cytologiczne, chcieliśmy dać dobry przykład - mówi Roman Kolek, zastępca dyrektora ds. leczniczych. - Zatrudniamy kilkadziesiąt pań. Myślę, że przynajmniej część z nich udało się namówić do badań.

W 2009 r. dzięki profilaktyce na Opolszczyźnie wykryto raka piersi u 84 kobiet. Ale na 22 tys. wysłanych zaproszeń na takie badania zgłosiło się niewiele ponad 5 tysięcy Opolanek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska