Opolska onkologia dostała supernowoczesny rezonans magnetyczny

Redakcja
Dyrektor OCO Wojciech Redelbach: – Pierwsi pacjenci skorzystają z rezonansu  magnetycznego w pierwszej połowie marca.
Dyrektor OCO Wojciech Redelbach: – Pierwsi pacjenci skorzystają z rezonansu magnetycznego w pierwszej połowie marca. Sławomir Mielnik
Aparat przyjechał wczoraj i od razu zaczął się jego montaż.

Sprzęt, którego dotąd Opolskie Centrum Onkologii nie miało, posłuży w pierwszej kolejności do diagnozowania pacjentek, które chorowały na raka piersi. Zostanie też użyty do badania kobiet po przebytych rekonstrukcjach piersi. Pod jego kontrolą będą wykonywane również biopsje, jeśli zmiana w piersi jest niemożliwa do oceny za pomocą mammografu lub usg.

Opolskie Centrum Onkologii zabiegało w Ministerstwie Zdrowia o pieniądze na zakup tego urządzenia ponad 5 lat. Dzięki niemu pacjentki wreszcie będą badane na miejscu, wcześniej z konieczności musiały być odsyłane do innych placówek. Rocznie dotyczyło to około 350 pacjentek.

- Aparat kosztował 4 mln 250 tys. zł, z tego 3,5 mln to dotacja z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, resztę wyłożyliśmy sami - informuje dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Rezonans umożliwi też profilaktyczne badanie piersi u tych pań, które powiększyły sobie biust.

- Gdy o tym powiedziałem, zanim aparat do nas trafił, niektórzy internauci się z nas wyśmiewali. Tymczasem trzeba przyjąć do wiadomości, że coraz więcej kobiet się na to decyduje. Mammografii już się wtedy nie da u nich wykonać, a piersi trzeba jakoś skontrolować.

Rezonans będzie też wykorzystywany do diagnostyki jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym trzustki, która jest bardzo trudnym narządem do oceny. Jak również - nerek, nadnercza, ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego.

- Urządzenie to posłuży do planowania leczenia z zakresu radioterapii - zaznacza dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Posiada ono bowiem ważną funkcję, która umożliwia precyzyjną lokalizację guza i określenie granic, gdzie mają trafić wiązki promieni. Tak żeby jak najmniej tkanek zdrowych było narażonych na ich działanie.

Z myślą o nowym aparacie Opolskie Centrum Onkologii postanowiło zbudować pawilon, liczący dwie kondygnacje, o powierzchni ponad 1000 m kw. Tam już wczoraj został umieszczony aparat. W budynku tym, oprócz poczekalni dla pacjentów, znajdzie się też magazyn dla apteki oraz archiwum. Nowy pawilon kosztował 3 mln 200 tys. zł. OCO postawiło go za własne pieniądze.

- Budowa pawilonu dobiega końca, powinien być odebrany pod względem technicznym pod koniec lutego - zapewnia dyrektor Wojciech Redelbach. - Natomiast rezonans magnetyczny planujemy przekazać do użytku w połowie marca. Do tego czasu potrwa szkolenie personelu z zakresu jego obsługi.

Centrum onkologii zależy też na kontrakcie na badania rezonansem, bo w tej chwili musi za nie płacić innym placówkom. Dyrektor Redelbach jest już po wstępnej rozmowie w tej sprawie z opolskim NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska