Opolska pielgrzymka po raz 36. idzie na Jasną Górę

Archiwum/Paweł Stauffer
Pielgrzymi to nie tylko ci, którzy idą, ale również ci, którzy im pomagają na trasie.
Pielgrzymi to nie tylko ci, którzy idą, ale również ci, którzy im pomagają na trasie. Archiwum/Paweł Stauffer
Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Opolskiej do celu dotrą w sobotę. Msza św. na wałach o 10.30.

Aneta i Sławek Seroczyńscy z Opola wyruszają w drogę dziś rano sprzed kościoła św. Jacka. Są pątnikami od lat, ale w tym roku mają szczególny powód, żeby odbyć - jak mówią - rekolekcje w drodze.

- Obchodzimy w tym roku 15. rocznicę ślubu, a poznaliśmy się 17 lat temu właśnie na szlaku w stronę Jasnej Góry - opowiada Aneta. - Zabieramy ze sobą 5-letnią córeczkę Julię, która miała ochotę pójść już w tamtym roku. Na razie na jeden dzień, trochę na próbę. Jak się jej spodoba, pójdzie z nami dalej.

Aneta należy do pątników z dużym stażem. To już jej 27. pielgrzymka opolska. Nawet, kiedy spodziewała się dziecka, wyruszała przynajmniej na część trasy.

- Bo to jest taki tydzień przeznaczony tylko dla Pana Boga - mówią Aneta i Sławek. - Zwykłe problemy zostawiamy trochę za sobą. Jak wszyscy pielgrzymi zabieramy pelerynę od deszczu czy środki opatrunkowe, ale dodatkowo także śpiewnik i gitarę. Jak co roku będziemy pomagać naszym siostrom i braciom (tak zwracają się do siebie w drodze pątnicy - przyp. red.) z jedynki niebieskiej we wspólnym śpiewie.

Łącznie na Jasną Górę pójdą 23 grupy w kilku strumieniach. Pielgrzymi z Nysy i Prudnika są w drodze już od wczoraj. Dziś rozpoczynają pielgrzymkę strumienie opolski, głubczycki i raciborski. We wtorek dołączą pątnicy z Kluczborka. Od kilku lat liczba pielgrzymów jest stała i wynosi ok. 2800 osób.

- W tym roku pielgrzymujemy pod hasłem "Żyć z Maryją w Kościele jak w domu" - mówi ks. Marcin Ogiolda, przewodnik pielgrzymki. - Podobnie jak w ubiegłych latach nie idziemy na Jasną Górę najkrótszą drogą. Odwiedzamy bowiem diecezjalne sanktuaria w Kamieniu Śląskim i na Górze św. Anny. W tym roku pielgrzymi pójdą także do sanktuarium w Jemielnicy, wokół którego biskup opolski zawiązał Bractwo Świętego Józefa. Chcemy też szczególnie modlić się za diecezję opolską obchodzącą w tym roku 40-lecie istnienia oraz poznawać jej historię i duchową specyfikę.

Uczestnicy pielgrzymki będą w sposób szczególny wzywać pomocy św. Józefa, patrona sanktuarium w Jemielnicy, oraz bł. Karoliny Kózkówny, której relikwie po wakacjach będą odwiedzać parafie naszej diecezji. Podczas pielgrzymki każda z grup przez fragment trasy poniesie jej relikwie ze sobą.

- Uczestnicy pielgrzymki mogą dołączyć do wybranej przez siebie grupy także dzisiaj w drodze, zapisując się na postoju u jej przewodnika - zachęca ks. Marcin. - Chcę przy tym podkreślić, że pielgrzymami są nie tylko ci, którzy idą na Jasną Górę. Szczególnie cenimy sobie modlitwy osób, które pójść nie mogą, ale pamiętają o pątnikach przed Bogiem, oraz ofiarowane w naszej intencji cierpienia osób chorych. Z góry dziękuję wszystkim, którzy przyjmują pielgrzymów na nocleg, gotują dla nich zupę, a w drodze częstują napojami czy owocami.

Pielgrzymka opolska ma już trwającą 36 lat tradycję. Po raz pierwszy z Opola pątnicy poszli do Czarnej Madonny w 1977 roku. Jednym z jej uczestników był Stanisław Jarocki.

- Miałem wtedy 19 lat - opowiada - szliśmy do Matki Bożej najkrótszą drogą, przez Grodziec i jeśli dobrze pamiętam, droga zajmowała tylko trzy dni. Prowadził nas ks. prałat Edmund Cisak. Pielgrzymowałem od tego czasu wiele razy, nie potrafię już policzyć ile. Ponieważ trochę choruję, w tym roku nie mógłbym przejść całej trasy. Ale będę się starał pielgrzymować w inny sposób i służyć uczestnikom jako kierowca.

Pan Stanisław będzie prowadził pielgrzymkowy samochód wożący służbę medyczną i podstawowe leki (kto potrzebuje specjalistycznych lekarstw, musi je zabrać ze sobą) i środki opatrunkowe. Lekarz i pielęgniarki są do dyspozycji pątników zarówno na postojach w drodze, jak i na noclegach.

- Myślę, że członkowie służby medycznej czy ekologicznej zbierający śmieci to także są pielgrzymi - mówi Stanisław Jarocki. - Ja mam w tym roku szczególną intencję. Chcę ofiarować tę pielgrzymkę w intencji moich dzieci.

Piesza Pielgrzymka Opolska wejdzie na Jasną Górę w sobotę. Msza św. na wałach o 10.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska