Opolska policja przestrzega przed włamywaczami, złodziejami i oszustami wykorzystującymi przedświąteczną gorączkę zakupów

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Włamania i oszustwa na Opolszczyźnie.
Włamania i oszustwa na Opolszczyźnie. Archiwum
Policjanci przestrzegają, że przestępcy wykorzystują rozpoczynającą się powoli przedświąteczną gorączkę.

Do jednego z włamań doszło w miniony weekend w Kluczborku. Podczas nieobecności domowników nieustaleni jeszcze sprawcy weszli do mieszkania i ukradli pieniądze oraz biżuterię. Do kilku podobnych zdarzeń doszło też w innych częściach województwa.

Z kolei mieszkanka Namysłowa straciła osiem tysięcy euro, bo zgodnie z poleceniem, jakie otrzymała SMS-em, zrobiła dopłatę do paczki, którą miał dostarczyć jej kurier. Chodziło o 4,27 zł.

Po kliknięciu w przesłany jej link, na jej smartfonie została zainstalowana aplikacja, za pomocą której złodzieje dokonali ataku na rachunek bankowy kobiety...

- Zbliżające się święta to okres, który różnego rodzaju przestępcy wykorzystują do tego, by nas okraść czy oszukać - mówi podkomisarz Karol Brandys, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Opolu. - Niestety sprzyja im gorączka zakupów, podczas których większość z nas traci czujność.

Dlatego policjanci ostrzegają, by nie klikać bezrefleksyjnie we wszystkie linki, które przychodzą na naszą pocztę elektroniczną lub w SMS-ach.

- Wiadomości są tak skonstruowane, by zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz do fałszywej strony - dodaje młodszy aspirant Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Fałszywe wiadomości tekstowe wraz z linkami dotyczą najróżniejszych tematów. Z uwagi na okres przedświąteczny popularne są te o gratisowym prezencie, odbiorze paczki czy pilnej dopłacie za przesyłkę.

Natomiast przed wyjściem na zakupy sprawdźmy czy zamknęliśmy okna i drzwi, starajmy się też nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów czy gotówki. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest jednak życzliwy sąsiad.

- Dlatego, jeśli wyjeżdżamy na święta, poprośmy go, by zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności - mówi Karol Brandys. - Dajmy mu klucze i poprośmy, by co jakiś czas otworzył okna, włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Miejmy też na uwadze to, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Dlatego zdjęcia ze świątecznego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska