Opolska służba zdrowia tematem burzliwej dyskusji w Sejmie. Kto lepiej zarządza szpitalami? Państwo czy samorządy?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zdaniem Rajmunda Millera dowodem na to, jak skutecznie działają samorządy, jest przykład Opolszczyzny. Janusz Kowalski uważa jednak, że to koalicja PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej odpowiedzialna była za zlikwidowanie sanatorium w Jarnołtówku i Suchym Borze.
Zdaniem Rajmunda Millera dowodem na to, jak skutecznie działają samorządy, jest przykład Opolszczyzny. Janusz Kowalski uważa jednak, że to koalicja PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej odpowiedzialna była za zlikwidowanie sanatorium w Jarnołtówku i Suchym Borze. videoparlament.pl
Posłowie wrócili do prac nad rządowym projektem dotyczącym map potrzeb zdrowotnych. Opozycja uważa, że marginalizuje on rolę samorządów, z kolei PiS przekonuje, że tylko w taki sposób uda się uporządkować źle funkcjonujący system. Nie zabrakło także nawiązań do obecnej sytuacji opolskiej służby zdrowia.

PiS próbując uporządkować system ochrony zdrowia, zaproponował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o tzw. mapę potrzeb zdrowotnych, która funkcjonuje w Polsce od 2014 roku, ale zdaniem PiS - obecnie nie spełnia swojej funkcji.

Z tego powodu rząd zaproponował stworzenie krajowego planu transformacji uwzględniającego również potrzeby poszczególnych województw, które będą oparte na danych z map potrzeb zdrowotnych. Umożliwi to ministrowi zdrowia większy wpływ nad kierunkiem zmian, jakie będą podejmowane w celu poprawy systemu ochrony zdrowia.

Opozycja mówi o upaństwowieniu opieki zdrowotnej

Przeciwnikiem tych rozwiązań jest klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, który w trakcie sejmowej debaty krytykował projekt za zbyt dużą centralizację.

- Próba usprawnienia tworzenia map potrzeb zdrowotnych ogranicza możliwość oddziaływania środowisk lokalnych na kształt tych zapisów oraz eliminuje wojewódzkich konsultantów ze składów wojewódzkich rad do spraw potrzeb zdrowotnych. Udział samorządów ograniczono w tak znaczny sposób, że w tej radzie będzie tylko jeden przedstawiciel urzędu samorządu marszałkowskiego i jeden przedstawiciel samorządów powiatowych - tłumaczył poseł PO Rajmund Miller.

Jego zdaniem, projekt nowelizacji ustawy zawiera „wiele niedopowiedzeń, niechlujstwa oraz braku informacji o sposobie finansowania”.

Miller: to opolski samorząd kupował respiratory, nie rząd

Poseł PiS Bolesław Piecha zarzucił Koalicji Obywatelskiej, że ta w trakcie prac w komisji zdrowia nie zgłosiła do projektu żadnych swoich poprawek. Jednocześnie przyznał, że był gotowy na konstruktywną krytykę i uwzględnienie rozwiązań proponowanych przez opozycję.

- Koalicja Obywatelska nie wprowadzała żadnych poprawek, bo do tego bubla prawnego żadnych poprawek nie da się wprowadzić. Ta ustawa jest dowodem tego, że PiS jest chory na samorządy. A PiS we wszystkich działaniach dąży do tego, żeby ograniczyć, a najlepiej zlikwidować samorządność w Polsce - podkreślał poseł Miller.

Na koniec stwierdził, że dowodem na to, jak skutecznie działają samorządy, jest przykład Opolszczyzny.

- Kiedy ministerstwo, centralnie zarządzając pandemią, zawaliło wszystko, w województwie opolskim samorząd zakupił 69 respiratorów i wydał 600 mln zł na szpitale, nie tylko marszałkowskie. To jest właśnie dowód tego, jak działa centralnie zarządzana służba zdrowia - dodał.

Kowalski: to jest wstyd, jak zarządzacie regionem

Do sytuacji opolskiej służby zdrowia odniósł się także poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który przypomniał Millerowi, że to koalicja Platformy Obywatelskiej, PSL i Mniejszości Niemieckiej odpowiedzialna była za zlikwidowanie sanatorium w Jarnołtówku i Suchym Borze.

- Waszą wizytówką jest przekształcenie szpitala wojewódzkiego w spółkę prawa handlowego, a rok temu chcieliście zamknąć SOR w Opolu. Dzięki ministrowi zdrowia udało się to uratować. I wy dzisiaj mówicie o tym, że samorządy świetnie zarządzają służbą zdrowia? Może tak, ale na pewno nie na Opolszczyźnie - mówił poseł Kowalski.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych ponownie trafi do sejmowej komisji zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska