Opolska strefa demograficzna rodzi się w bólach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Sebastian i Anna Wróblowie z Krapkowic wychowują siedmioro dzieci i czekają na konkretne ulgi, np. żeby  całą ich rodzinę było stać na wspólne wyjście na basen.
Sebastian i Anna Wróblowie z Krapkowic wychowują siedmioro dzieci i czekają na konkretne ulgi, np. żeby całą ich rodzinę było stać na wspólne wyjście na basen. Radosław Dimitrow
Niektóre pomysły na walkę z depopulacją na Opolszczyźnie, jak 1600 zł miesięcznie na urodzone dziecko, okazały się nierealne. Inne będą, ale później.

W listopadzie 2012 r. ówczesny marszałek województwa Józef Sebesta deklarował, że w naszym regionie od 2013 roku na każde urodzone dziecko rodzice będą dostawali przez dwa lata po 1600 zł miesięcznie. Dziś wiadomo, że to nierealne.

To nie dziwi, bowiem równocześnie rodzice mieli stracić prawo do przyznawanego przez państwo tzw. becikowego i innej finansowej pomocy. Tymczasem to wymagałoby zmiany polskiego prawa i forsowania w Sejmie ustaw wyjątkowo traktujących nasz region.

Takich trudnych czy nawet niemożliwych do realizacji pomysłów, które miałyby służyć zapobieganiu wyludnianiu się regionu, doradzające władzom wojewódzkim Centrum im. Adama Smitha z Warszawy ma więcej, np. wprowadzenie innych zasad opłacania ZUS tylko dla osób prowadzących jednoosobowe firmy w naszym regionie czy stworzenie opolskiej umowy o pracę, która łączyłaby zapisy umów kodeksowych z umowami cywilno-prawnymi.

Okazuje się także, że z poślizgiem wejdzie w życie Opolska Karta Rodziny, którą zapowiadano z fanfarami we wrześniu 2013 r podczas wizyty w Opolu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Karta, uprawniająca do różnych ulg w instytucjach podległym samorządom oraz firmach prywatnych, miała obowiązywać od początku tego roku.

- Urząd potrzebuje więcej czasu na upewnienie się, że nie będzie ona wykorzystywana przez osoby niepowołane, czego obawiają się opolscy przedsiębiorcy - tłumaczy Arkadiusz Kuglarz, rzecznik marszałka województwa.

Rzecznik podkreśla, że jest to projekt, z którego będzie mogło skorzystać nawet 470 tysięcy Opolan; jedyny w Polsce prowadzony na skalę całego regionu (dotychczas takie karty oferowały miasta i gminy, w tym i opolskie), w którym połączona zostanie oferta pomocy udzielana przez różne szczeble samorządu: wojewódzki, powiatowy i gminny.

Kiedy zostanie wprowadzona Opolska Karta Rodziny? Jakie programy z ulgami wprowadziły opolskie gminy? Przeczytasz w dzisiejszym wydaniu papierowym Nowej Trybuny Opolskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska