Opolska "szóstka" współpracuje z uniwersytetem

redakcja
Szóstka czeka na ambitnych i ciekawych świata uczniów. Właśnie tworzy się klasa humanistyczno-psychologiczna.

Od 2002 roku w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr VI w Opolu funkcjonowała klasa o profilu humanistyczno-socjologicznym, której powołanie było wynikiem wieloletniej współpracy z Instytutem Socjologii UO.

Uczniowie systematycznie uczestniczyli w wielu różnorodnych zajęciach edukacyjnych i badawczych organizowanych przez Instytut: wykładach, warsztatach, konferencjach naukowych i konkursach. Najwięcej absolwentów klasy wybierało następnie studiowanie nauk społecznych na opolskim uniwersytecie.

Ciekawych ustaleń na ten temat dostarcza artykuł mgr. Olgierda Gwiżdża, pomysłodawcy powołania klasy i mentora jej uczniów. Założenia programu uwzględniały nową filozofię nauczania w nowoczesnej szkole. W treściach programowych umieszczono wybór zagadnień z zakresu socjologii i filozofii, jako ważnych i uniwersalnych dyscyplin niezbędnych dla wykształcenia humanistycznego współczesnego człowieka. Wpisana została do oferty programowej zasada omawiania i komentowania ważnych współczesnych wydarzeń społecznych oraz tych problemów społecznej rzeczywistości, o których młodzi ludzie chcieliby usłyszeć sądy swoich rówieśników.

Do realizacji programu zaproszono pracowników Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwowego Instytutu Naukowego Instytut Śląski. Wpłynęło to na postrzeganie przez młodzież oferty szkoły jako atrakcyjnej i satysfakcjonującej. Szczególnie cieszy opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zawarta w raporcie z wizytacji UO, której zdaniem działalność w ramach „klasy socjologicznej” można rozpatrywać nie tylko jako popularyzatorską i upowszechniającą wiedzę naukową, ale też jako ważny wkład w funkcjonowanie środowiska lokalnego i rodzimej uczelni.

Obecnie projekt jest już zakończony, jednak idea szerokiego otwarcia na korzystanie z zaplecza naukowego UO nadal jest wspierana przez jego przedstawicieli. Doświadczenia i korzyści z dotychczasowej współpracy wpłyną na uatrakcyjnienie nauki w nowo tworzonej klasie o profilu humanistyczno-psychologicznym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska