Opolska uczelnia medyczna będzie kształcić magistrów położnictwa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dotychczas opolska uczelnia medyczna kształciła adeptów położnictwa przez 3 lata na licencjacie.
Dotychczas opolska uczelnia medyczna kształciła adeptów położnictwa przez 3 lata na licencjacie. Fot. Paweł Stauffer [O]
Uczelnia medyczna od nowego roku uruchomi nowy kierunek. Absolwenci położnictwa będą mogli kontynuować studia w Opolu.

W przyszłym roku akademickim Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie mogła dodatkowo przyjąć 28 studentów na studia magisterskie z położnictwa.

- Na trzecim roku studiów licencjackich mamy 33 studentów, więc sądzimy, że z naborem nie będzie problemu - mówi mgr Danuta Żurawicka, dyrektor Instytutu Położnictwa PMWSZ w Opolu. W sumie na pierwszym stopniu studiów z położnictwa jest ponad 90 osób. Dotychczas, żeby kontynuować edukację, musieli szukać innych uczelni.

Studia drugiego stopnia z położnictwa to trzeci kierunek po fizjoterapii i pielęgniarstwie, po którym można na tej uczelni zdobyć tytuł magistra. Jak zauważa dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu, to jedyna zawodowa szkoła wyższa w kraju, która umożliwia kształcenie magistrów na tych trzech kierunkach.

- To niewątpliwie sukces, że w trzy lata uruchomiliśmy trzy kierunki magisterskie. Wniosek na każdy z nich liczył około 1500 stron i wymagał ogromnego zaangażowania od naszych pracowników - podkreślał rektor i żartował, że widać to było choćby po zamówieniach papieru. - Na tym nie poprzestajemy - zadeklarował dr Tomasz Halski. - O uzyskanie prawa do kształcenia na studiach drugiego stopnia stara się też Instytut Kosmetologii, złożyliśmy też wniosek o uruchomienie zupełnie nowego kierunku - dietetyka - dodał rektor.

W związku z rozwojem uczelnia zatrudni w 2016 roku sześcioro kolejnych samodzielnych pracowników naukowych. Obecnie jest ich 24, w tym 9 z tytułami profesora belwederskiego, a w sumie uczelnia zatrudnia pracowników dydaktycznych na 81 etatach.

Z analiz uczelnianego biura karier wynika, że 90 procent absolwentów PMWSZ w Opolu albo pracuje po studiach w swoim zawodzie, albo kontynuuje naukę, większość na macierzystej uczelni.

- Prowadzimy zajęcia w małych grupach, a praktyk i współpracy ze szpitalami zazdroszczą nam inne szkoły wyższe - podkreślał rektor.

PMWSZ w Opolu jest jedną z 36 uczelni zawodowych w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska