"Opolski bifyj". Pomysł na promocję regionu w opolskich restauracjach [zdjęcia]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kordelas strzelecki to specjalność Restauracji "Ratuszowa" w Strzelcach Opolskich. Z dań regionalnych restauracja serwuje roladę z kluskami, rosół z makaronem i kołacz śląski.
Kordelas strzelecki to specjalność Restauracji "Ratuszowa" w Strzelcach Opolskich. Z dań regionalnych restauracja serwuje roladę z kluskami, rosół z makaronem i kołacz śląski. Edyta Hanszke
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wytycza szlak kulinarny po Opolszczyźnie. Tworzą go restauracje serwujące dania regionalne.

Wodzionkę (zupę z czosnkiem i chlebem), „śląskie niebo” (buchty na parze z sosem śliwkowym i mięsem wieprzowym, najpierw wędzonym, potem gotowanym) i szpajzę (mus czekoladowy z sosem malinowym) - takie m.in. dania regionalne można zjeść w restauracji hotelu „Dębowe Wzgórze” w Pokrzywnej.

To jeden z dwudziestu lokali gastronomicznych w regionie, które przystąpiły do szlaku kulinarnego „Opolski Bifyj”. - Pierwszym etapem było opracowanie przewodnika, który doceniono Nagrodą Magellana 2015 dla najlepszego przewodnika kulinarnego w Polsce - mówi Dorota Sznura z OROT.

Teraz ta organizacja zdobyła dotację ministerialną na certyfikację szlaku. - Najpierw komisja sprawdza, czy restauracje mają w kartach potrawy regionalne wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa opolskiego, ocenia ich smak, ale także wygląd lokalu, dostępność dla osób niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, wiedzę personelu o atrakcjach w okolicy i całym regionie - wylicza Dorota Sznura z OROT. - Restauracje, które zbiorą odpowiednią ilość punktów, zostaną włączone do szlaku, który będziemy promować wśród mieszkańców i turystów.

Projekt zakłada też szkolenie restauratorów i ich pracowników i promowanie szlaku. - Przygotujemy dla członków szlaku wkładki do kart menu z daniami regionalnymi, naklejki, fartuchy z logo, foldery z mapą, na której zaznaczymy te lokale - wyjaśnia Piotr Mielec, dyrektor OROT. - I będziemy zachęcać turystów, żeby je odwiedzali, polecając im opolskie smaki.

Agnieszka Żurakowska, właścicielka „Dębowego Wzgórza” zdecydowała się na przyłączenie do bifyja, bo uważa, że potrzeba coraz bardziej wymyślnej i atrakcyjnej reklamy, żeby przyciągnąć klienta. - Jesteśmy już znani z usług hotelowych, teraz chcemy mocniej wypromować restaurację. Przygotowywania „Nieba w gębie” nasz kucharz uczył się od śląskich gospodyń - mówi.

Urszula Pinkawa z Restauracji „Ratuszowa” w Strzelcach Opolskich podkreśla, że w ich kuchni stosowane są sprawdzone produkty tradycyjne i od okolicznych dostawców. - Naszym hitem jest „Kordelas strzelecki”, czyli trzy rodzaje mięsa grillowanego podawane na szabli z dodatkami - mówi.

O certyfikat starają się m.in. restauracje: Pałacu Większyce, zamku w Moszna, „Na Wyspie” w Niemodlinie, „Antek” w Źlinicach, „Dębowe Wzgórze”, „Salve” w Prudniku, „Kamieniec” w Kamieniu Śląskim, „Ratuszowa” w Strzelcach Opolskich,w Opolu ‚Salomon”, „Villa Park”, „Szara Willa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska