- To jest jubileuszowy dziesiąty festiwal, nosi w tym roku tytuł „Etapy”. Pokazuje zdjęcia polskich autorów. Na to postawiliśmy od początku i jesteśmy konsekwentni – mówił Sławoj Dubiel. Fotografie prezentowane na festiwalu pokażą nam różnorodność zachodzących wokół zmian i zmuszą nas do pewnej uważności.
Autorzy sięgają zarówno do historii i do metafizyki, prezentując artystyczny przekaz dokumentu. Wiele fotografii nas zaskoczy, bo pokaże, w jakim kraju żyjemy, co i na ile się zmieniło.
Michał Grocholski poinformował, że w programie festiwalu znajdzie się 15 wystaw, w tym 12 indywidualnych.
Wśród autorów znalazło się aż trzech laureatów World Press Foto:
- Tomasz Gudzowaty,
- Witold Krassowski (jego wystawę „Love Krowe” już można oglądać na opolskim Rynku)
- Tomasz Lazar.
Przez 10 lat trwania festiwalu odbyły się 103 wystawy indywidualne, a na nich masa świetnych fotografii – mówił Grocholski. - W wystawach zbiorowych pokazało się około 300 twórców. W tym roku ze względu na pandemię nie będzie osobnych wernisaży każdej z wystaw. W piątek o 17.30 zapraszamy na otwarcie trzech wystaw przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, w sobotę o 16.00 przed Muzeum Śląska Opolskiego otwarcie kolejnych ośmiu ekspozycji.
Sławomir Mielnik przedstawił opolskie akcenty festiwalu, czyli wystawy Fotoklubu Opole i Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przypomniał, że jak przed rokiem wydana zostanie Gazeta Festiwalowa. Będzie ona insertowana w sobotę do nto.
Prezydent Opola podkreślił, że Festiwal Fotografii jest niezwykle odporny na kryzysy światowe.
Przypomniał, że podczas festiwalowych wystaw Opolanie będą mieli okazję zobaczyć fotografię jako sztukę wyjątkową i ambitną.
- Każdy ma smartfona w kieszeni i aspiruje do bycia fotografem, ale to za mało by być artystą. Artyści pokazują nam lub przypominają wydarzenia, o których już zapomnieliśmy. Zapraszam do obcowania ze sztuką.
Opolski Festiwal Fotografii 2020. Program
1 X o 12.00 w opolskim Rynku otwarcie wystawy Witolda Krassowskiego „Love Krowe” oraz konferencja prasowa.
2 X o 17.30 otwarcie festiwalu przed wejściem do MBP w Opolu (ul. Minorytów) oraz wernisaż wystaw: Mariusz Forecki, „Mechanizm” oraz Mateusz Matuszczak (laureat konkursu „Pokaż się”) „Gadhimai – not just blood” (obie w MBP). Tam także PIX.HOUSE wystawa książek fotograficznych; w CMJW Marek Berezowski, „To nie jest czarny łabędź”.
O 18.15 w bibliotece 18:15 spotkanie z Mariuszem Foreckim, promocja książki „Mechanizm”.
3 X o 16.00 przed wejściem do Muzeum Śląska Opolskiego wernisaże wystaw:Tomasz Gudzowaty, „Skaters“, Wojciech Prażmowski, „Ogrody polskie“, Marek Szyryk, „O pięknie życia“, Justyna Mielnikiewicz, „W Ukrainie“, Piotr Zbierski, „Echoes Shades“, Tomasz Lazar, „Fashionphilosophy” (wszystkie w MSO), a ponadto: Joanna Pawłowska, „Fixation” (Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12) oraz PWSFTviT w Łodzi Karolina Okrzesik „Na styku”(Galeria Pierwsze Piętro ul. Krakowska 1).
O 17.30 w MSO spotkanie z Tomaszem Lazarem.4 X o 12.00 w MSO spotkanie z Markiem Szyrykiem i kuratorskie oprowadzanie.
6 X o 17.00 w poczekalni dworca PKP otwarcie wystawy Fotoklubu Opole.
9 X o 18.00 w Filharmonii Opolskiej otwarcie wystawy Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Dz PMM