Opolski Festiwal Nauki - co warto zobaczyć

fot. Paweł Stauffer
PO: Na festiwalu można będzie się przejechać samochodem skonstruowanym przez studentów Politechniki.
PO: Na festiwalu można będzie się przejechać samochodem skonstruowanym przez studentów Politechniki. fot. Sławoj Dubiel
Opolski Festiwal Nauki w tym roku organizują wszystkie uczelnie, które działają w Opolu. Zapowiada się atrakcyjny program imprezy.

Wybrane punkty programu

Wybrane punkty programu

Niedziela, piknik rodzinny na błoniach PO (ul. Sosnkowskiego).
godz. 10 - Pokaz i instruktaż jazdy na rolkach sportowych (przygotował Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO, Katedra Sportów Indywidualnych);
10 - Co to jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości? (Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu);
10.15 - Kowalstwo artystyczne - pokaz pracy i ceramika - wytwarzanie gwizdków ceramicznych (Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Dział Kultury Materialnej i Folkloru UO);
11 - Promocja krwiodawstwa. Pobór krwi i warsztat języka migowego (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji);
11.30 - Zespół "POP MARLEY" (WSZiA);
12. - Alternatywne Formy Aktywności Ruchowej. Ścianka wspinaczkowa (WWFiF PO);
13.30 - Niezwykłe zaślubiny - obrączkowanie ptaków w terenie (Muzeum Śląska Opolskiego, Dział Edukacji Muzealnej, Dział Przyrody);
14 - Krajobraz kulturowy Nysy
(Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski w Opolu Zakład Badań Historycznych i Niemcoznawczych);
15 - Pokaz, prezentacja kultury chińskiej;

UNIWERSYTET OPOLSKI:
Zakosztuj smaków średniowiecza. Rycerze będą gotowali, a księża zaproszą na mecz.

Festiwal nauki współtworzę już siódmy rok. Obserwuję coraz większe zaangażowanie w imprezę nie tylko pracowników uczelni, ale i studentów. W niedzielę na błoniach nie będzie chyba koła naukowego, które nie pokazałoby swoich dokonań - mówi dr Anna Weisbrot-Koziarska, koordynator festiwalu na Uniwersytecie Opolskim.

Tradycyjnie show zorganizują historycy. - Skupiamy się na czasach średniowiecznych. Spojrzymy na nie z punktu widzenia kobiet. Pokażemy co robiły, jak się ubierały i co gotowały. Stąd też na festiwalu można będzie skosztować kilkunastu dawnych smakołyków - mówi dr Weisbrot-Koziarska. Swoje umiejętności pokażą także fizycy i chemicy.

- Jednym z najciekawszych miejsc na błoniach ma być przenośne obserwatorium, z którego goście zobaczą nie tylko słońce, ale i inne ciała niebieskie - mówi koordynatorka. Podczas festiwalu nauki w nietypowej roli pokażą się także opolscy teologowie.

- Księża i studenci zorganizowali turniej piłki ulicznej - mówi dr Weisbrot-Koziarska. Do ruchu na świeżym powietrzu połączonego z gimnastyką umysłu zachęcać mają również matematycy. Ich propozycja to matematyczne podchody.

Studenci pracy socjalnej zorganizują za to wystawę fotograficzną.- Wszystkie nasze imprezy mają udowodnić, że nauka jest przyjemna i niezbędna, bo po postu tłumaczy rzeczywistość - kończy dr Weisbrot-Koziarska.

UO: Goście festiwalu dowiedzą się m.in., ile waży ubiór rycerza.
UO: Goście festiwalu dowiedzą się m.in., ile waży ubiór rycerza. Sławomir Mielnik

WSZiA: Uczelnia zaprosiła na piknik żużlowców.
(fot. fot. Paweł Stauffer)

WSZIA:
Gratka dla fanów sportu. Tu zobaczycie prawdziwe i stalowe rumaki.

W organizację imprez związanych z festiwalem nauki włączyły się trzy wydziały Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Największe show szykuje się na ekonomi. - Będzie się tam działo! - zapewnia dr Tadeusz Pokusa, dziekan wydziału. - Podczas tego festiwalu chcemy promować dwie nowe specjalności: transport krajowy i międzynarodowy oraz marketing sportowy.

Dlatego nasze imprezy będą tematycznie z nimi powiązane - dodaje. I tak na błoniach w strefie WSZiA można będzie zobaczyć pokaz akcji ratowniczej z wykorzystaniem psów, zaplanowano konkurs wyciskania połączony z pokazem ciężarowców. Swoje umiejętności zaprezentują także żużlowcy Kolejarza Opole.

WSZiA: Uczelnia zaprosiła na piknik żużlowców.
WSZiA: Uczelnia zaprosiła na piknik żużlowców. fot. Paweł Stauffer

PO: Na festiwalu można będzie się przejechać samochodem skonstruowanym przez studentów Politechniki.
(fot. fot. Sławoj Dubiel )

- Do tego celu wyznaczyliśmy specjalne boisko, gdzie pojeździć będą mogli nawet uczestnicy festiwalu. Oczywiście pod czujnym okiem specjalistów - mówi dziekan. Zorganizowaliśmy też jazdy konne i pokaz elementów Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego - dodaje.

WSZiA otworzy także małe kino. - Zaprezentujemy w nim zdjęcia i filmy z polskich akcji humanitarnych w Czadzie - mówi dr Pokusa. Do wspólnej zabawy zaproszą również studenci z pedagogiki, którzy jak co roku organizują dla najmłodszych Paluszkomanię (rodzaj warsztatów plastycznych).

Studenci pedagogiki będą w trakcie festiwali udzielać również porad z zakresu wychowania. Zadaniem politologów będzie natomiast przeprowadzenie sondy na temat równości płci.

POLITECHNIKA OPOLSKA:
Stawiają na motoryzację. Obejrzycie superauta, pijąc chińską herbatę.

To będzie gratka dla wielbicieli starych samochodów! Na błonia Politechniki Opolskiej zjedzie ponad 30 aut, z których najstarsze będą miały nawet po kilkadziesiąt lat. - To będzie prawdziwy przekrój światowej motoryzacji. Pojawią się wozy straży pożarnej i Rolls-Royce - mówi dr Barbara Dybek z Katedry Inżynierii Procesowej Wydziału Mechanicznego PO.

WSB: Cashflow jest podobny do popularnej gry monopol. Uczy tego, jak inwestować.
(fot. fot. Witold Chojnacki)

"Latające Muzeum" - bo tak nazywa się impreza udało się sprowadzić na festiwal dzięki dr. Wacławowi Hepnerowi z PO, który sam jest fanem starej motoryzacji. Sporo ciekawych rzeczy jak zwykle przygotował także Instytutu Konfucjusza.

- Pokażemy jak prawidłowo parzyć chińską herbatę, a dzieciaki zaprosimy do wspólnych warsztatów kaligrafii - mówi dr Maria Kania, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu. Pracownicy IK zaproszą chętnych także do wspólnej nauki i ćwiczeń Tai Chi.

To nie jedyna forma aktywności jaką PO przygotowało dla uczestników niedzielnego pikniku. Specjaliści z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii będą uczyć jazdy na rolkach i wspinaczki. - My organizujemy zajęcia z golfa i paintballa. Chcemy pokazać, że to bardzo przyjemne sporty. Wypromować chcemy zwłaszcza paintball, bo wciąż pokutuje przeświadczenie, że to niebezpieczna zabawa - mówi Tomasz Wróbel, prezes AZS PO.

WSB:
Uczelnia organizuje grę ekonomiczną

Cashflow 101 to gra planszowa wymyślona przez Roberta Kiyosaki, amerykańskiego biznesmena. Jej celem jest nauczenie graczy skutecznego zarabiania pieniędzy. Okazję do sprawdzenia się w wirtualnym inwestowaniu będą mieli wszyscy uczestnicy festiwalu nauki, którzy odwiedzą stoiska Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Wybrane punkty programu

Wybrane punkty programu

Poniedziałek - drugi dzień festiwalu ma formę "drzwi otwartych" i odbywa się na poszczególnych uczelniach.
godz. 9 - Świadomy wybór zawodu podstawą Twojego sukcesu (Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PO Katedra Polityki Regionalnej, ul. Waryńskiego 4);
9.30 - Sterowanie głosem - jak to się robi? - pokaz (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PO, ul. Sosnkowskiego 31 Lokalizacja Budynek "Lipsk", Sala 1/12 );
10. - Wybieramy twarz Opolszczyzny wśród studentów i pracowników WSZiA (ul. Niedziałkowskiego 18).
10 - Motywacja, w grupie siła - jak skutecznie współpracować z innymi, Asertywność ma wiele twarzy - techniki wyrażania siebie w praktyce (WSB, Kośnego 72, na zajęcia trzeba się zapisać: [email protected];
12 - Podstawy prakseologii - teorii sprawnego działania wykład (Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PO Katedra Rynku Pracy i Kapitału Ludzkiego, Waryńskiego 4)
20 - Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944
(PIN - Instytut Śląski w Opolu, ul. Piastowska 17, sala 301, III piętro).

Szczegółowy program festiwalu na www.festiwal.po.opole.pl

- Zorganizowaliśmy także trzy inne gry biznesowe: "Budowanie chat", "Zakład produkcyjny" i "Rynek i konkurencja" - mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR w WSB. W ekonomicznych potyczkach organizowanych przez WSB może łącznie wziąć udział 120 osób.

- Do udziału w grach szczególnie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim nauka podstaw ekonomi, przedsiębiorczości i zarządzania - mówi Sławiński. Dla starszej młodzieży oraz dorosłych WSB przygotowała cztery rożne warsztaty.

- Pierwszy z nich dotyczyć będzie motywacji, jako sposobu na osiągnięcie sukcesu. - Będą też zajęcia z autoprezentacji, czyli z tego jak wywoływać pozytywne wrażenie. Tytuły kolejnych zajęć mówią same za siebie: "W grupie siła" oraz coś "Asertywność ma wiele twarzy - techniki wyrażania siebie" - mówi Sławiński. Wszystkie zajęcia odbędą się w poniedziałek 14 czerwca o godz. 14 w siedzibie uczelni przy ul. Kośnego. Więcej informacji na stronie uczeni www.wsb.opole.pl .

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska