Opolski Festiwal Podróżniczy 2017 od poniedziałku. Przyjadą legendy podróżniczego świata

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Przemysław Supernak.
Przemysław Supernak. Fot. Archiwum prywatne
Rozmowa z Przemysławem Supernakiem, organizatorem OFP.

W poniedziałek rusza III Opolski Festiwal Podróżniczy, czym zaskoczycie uczestników?
Odwiedzimy wciąż słabo poznaną Czeczenię. Zapuścimy się w odludne okolice dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przekroczymy najbardziej żelazną z kurtyn, granicę Korei Północnej. Pojedziemy żukiem przez Amerykę Południową. Terenową Ładą dotrzemy na Ałtaj. Na grzebiecie koni ruszymy przez pustynię, by dotrzeć do Timbuktu. Dmuchanym kajakiem przepłyniemy całą Polskę, a jeden z dni festiwalowych w całości poświęcony będzie podróżom rowerowym... Program jest bardzo bogaty.

W tym roku po raz pierwszy przyjadą do Opola goście z zagranicy...
Szwajcarski fotograf Florian Spring pokaże wystawę poświęconą plemionom Papui Nowej Gwinei. Natomiast prosto z Sahary przyjadą muzycy marokańskiego zespołu Chigaga Group. Ozdobą festiwalu będą też polskie legendy podróżniczego świata, Elżbieta i Andrzej Lisowscy, podróżujący już całe dekady. Będą nominowani do nagród Travelery 2017: Zdzich Rabenda oraz Kasia i Maciej Marczewscy, autorzy najpopularniejszego bloga o podróżach po Polsce i Arun Milcarz z jego podróżniczym kabaretem.

Festiwal to nie tylko wykłady...

Mamy aż trzy wystawy fotograficzne. Będą warsztaty, na których każdy amator fotografii dowie się, jak profesjonalnie uwiecznić swoje podróże. Miłośnicy dokumentów nie mogą przegapić filmu Katarzyny Masin „Indianie Ojibway”, który poprzedzi spotkanie z autorką.

Będzie jakiś konkurs?
Tak, również w tym roku mamy konkurs fotograficzny dla naszej publiczności. Tym razem połączony z wystawą najlepszych zdjęć, nadsyłanych przez Opolan i wybranych przez organizatorów festiwalu. Zdjęcia wystawione będą w hallu SCK w weekend kończący festiwal.

Jakie macie wnioski po poprzednich edycjach? Opolanie dużo podróżują?
Poprzednie edycje zaskoczyły nas frekwencją i przychylnym przyjęciem. Co roku odwiedzają nas 2-3 tys. widzów, a ich reakcje to dla nas najlepsza nagroda. Na pewno warto robić imprezę dla tak licznej i ciekawej świata publiczności. Dzięki temu spontaniczne spotkanie grupy ludzi przerodziło się w wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny miasta. Okazało się, że podróżujących Opolan jest bardzo wielu. Wciąż poznajemy nowych. Cały program na www.facebook.com/ofpopole. Impreza potrwa do 26 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska