Opolski Hipokrates 2014. Kto wygrał plebiscyt?

  Opolski Hipokrates 2014. Kto wygrał plebiscyt?

  Małgorzata Fedorowicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Najwięcej głosów Czytelników uzyskał Jarosław Mijas, pediatra ze Strzelec Opolskich. Honorową statuetkę "Opolskiego Hipokratesa" przyznaną przez kapitułę otrzymał Aleksander Sachanbiński, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii.


  Dr n. med. Jarosław Mijas jest specjalistą w dziedzinie chorób płuc, medycyny ratunkowej i pediatrii. Od 9 lat pełni funkcję ordynatora Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich. Doktor Mijas wygrał nasz plebiscyt w kategorii lekarz już po raz drugi z rzędu.

  Wśród lekarzy drugie miejsce zajął Jarosław Kostyła - specjalista medycyny ratunkowej, zastępca ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego WCM w Opolu.
  Trzecie - ex aequo - Bogusław Jaroszewicz, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych 116 Szpitala Wojskowego w Opolu i Jacek Kochanowski, lekarz rezydent ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

  W kategorii pielęgniarka i położna zwyciężyła Aneta Wojczyk - pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Drugie miejsce zajęła - Mariola Niesłuchowska, zastępczyni pielęgniarki oddziałowej na Oddziale Pulmonologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Była laureatką, w kategorii pielęgniarka i położna w ubiegłorocznej edycji plebiscytu. Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Kotuła, położna rodzinna w Niepublicznym Zakładzie Usług Położnictwa w Brzegu.

  Wśród stomatologów zwyciężył Michał Lizurej z Opola. Drugie miejsce zajęła Gabriela Mijas, która prowadzi Specjalistyczną Praktykę Stomatologiczną w Strzelcach Op. i Kędzierzynie-Koźlu. Trzecie - Marta Cybulska, która pracuje w NZOZ Eurodent w Zdzieszowicach.

  W kategorii ratownik medyczny zwyciężył Arkadiusz Bednarz - pracuje w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego. Drugie miejsce zajął Dariusz Osuchowski - także pracownik Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Trzecie - Robert Czochara, również z tej samej placówki. Był już w gronie laureatów piątej edycji plebiscytu - w ubiegłym roku zajął drugie miejsce.

  W tym roku Czytelnicy mogli, po raz pierwszy, wybierać swoich faworytów aż w siedmiu kategoriach. Nowością była kategoria fizjoterapeutów. W grupie tej zwyciężyła Natalia Bętkowska, która na co dzień pracuje w gabinecie fizjoterapii w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Niemodlinie. Ponadto prowadzi swój gabinet Reha - Safe. Współpracuje z sekcją Crossfit Valkyria jako klubowy fizjoterapeuta i trenerka mobility. Drugie miejsce zajęła Dominika Margos - pracuje w przychodni "Medicus" w Opolu, gdzie zajmuje się rehabilitacją dorosłych oraz dziećmi z wadami postawy. Trzecie - Krzysztof Zwierz - prowadzi Centrum Rehabilitacji Profireha w Opolu. Od 2009 r. współpracuje też z reprezentacją Polski w podnoszeniu ciężarów, gdzie opiekuje się kadrą seniorów.

  Wśród placówek medycznych wygrała Klinika Nova w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Kłosowa. To nowa, prężnie rozwijająca się placówka, jedna z najnowocześniejszych na Opolszczyźnie. Zatrudnia kilkudziesięciu najwyższej klasy specjalistów, ma nowoczesny blok operacyjny z komfortowymi salami chorych i sprzęt na miarę XXI wieku. Klinika posiada kontrakt z NFZ na wykonywanie zabiegów z zakresu urologii w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjenci są operowani głównie metodą endoskopową, bez naruszenia powłok ciała. Na drugim miejscu znalazł się Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie. Na trzecim - Centrum Medyczno-Diagnostyczne Artimex-Eurodent - w Kędzierzynie-Koźlu.

  Z kolei za najbardziej przyjazną pacjentom została uznana Apteka "Na dobre i na złe" w Opolu (przy ul.Krakowskiej). Powstała ona 15 lat temu i jako pierwsza w tym mieście wprowadziła całodobowe dyżury, które pełni do dzisiaj. Placówka ta, od początku trwania naszego plebiscytu, zajmuje zawsze pierwsze miejsce w kategorii: Apteka przyjazna pacjentom. Drugie miejsce zajęła Apteka "Na dobre i na złe" w Kluczborku. Trzecie - Apteka "Na dobre i na złe" w Oleśnie.

  Plebiscyt "Opolski Hipokrates" trwał 6 tygodni. Ogółem wpłynęło do naszej redakcji 19 365 głosów, w tym 9899 w formie SMS-ów, 5213 za pomocą serwisu www, 3153 dzięki aplikacji Facebook oraz 1100 głosów za pomocą tradycyjnych kuponów.

  Ponadto, jak co roku, kapituła plebiscytu wytypowała czterech wybitnych lekarzy, szczególnie zasłużonych dla pacjentów z Opolszczyzny, do tytułu "Opolski Hipokrates". Wśród nominowanych byli: Jerzy Jakubiszyn, otolaryngolog z Opola, Aleksander Sachanbiński z Opola, chirurg onkolog, Paweł Szkaradek, specjalista chorób oczu z Kędzierzyna-Koźla oraz Wojciech Walas, anestezjolog i neonatolog z Opola.

  Wybór kapituła plebiscytu miała więc bardzo trudny, bo jak wybrać najlepszego z najlepszych. Ostatecznie kapituła postanowiła przyznać honorową statuetkę Aleksandrowi Sachanbińskiemu.

  Doktor Sachanbiński jest specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, konsultantem wojewódzkim w tej drugiej dziedzinie. Od 1998 r. pełni funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej Opolskiego Centrum Onkologii. Wykształcił do tej pory wielu następców, ale nie powiedział jeszcze w tym zawodzie ostatniego słowa. Nadal najczęściej można go spotkać przy stole operacyjnym. Zapoczątkował też w OCO wykonywanie rekonstrukcji piersi u kobiet, które miały wcześniej mastektomię z powodu raka. Jest znany z serdecznego podejścia do pacjentów, chętnie wszystko im wyjaśnia, zawsze znajdzie słowa pocieszenia. Jest bardzo oddany pacjentom i swojej pracy.

  W gali, która odbyła się w sobotę w domEXPO w Opolu uczestniczyli przedstawiciele zawodów medycznych, władz samorządowych oraz inni zaproszeni goście. Uroczystość uświetnił występ Krzysztofa Daukszewicza, znanego satyryka, tekściarza, kompozytora i piosenkarza.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu