Opolski IPN przygotował projekt o Brygadzie Świętokrzyskiej. "To nie gloryfikacja kolaboracji" [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
"Droga do Wolności" - projekt opolskiego IPN na temat Brygady Świętokrzyskiej
"Droga do Wolności" - projekt opolskiego IPN na temat Brygady Świętokrzyskiej Piotr Guzik
Mija 75 lat od momentu, gdy Brygada Świętokrzyska maszerowała na zachód przez teren dzisiejszej Opolszczyzny. Instytut Pamięci Narodowej gloryfikuje jednostkę, choć cieniem na niej kładzie się współpraca z Niemcami.

Brygada Świętokrzyska była jednostką Narodowych Sił Zbrojnych, która nie podporządkowała się rozkazowi scalenia z Armią Krajową. Sformowano ją w drugiej połowie sierpnia 1944 roku. Od tego czasu potykała się z Niemcami, ale jej głównym oponentem była Armia Czerwona oraz polscy komuniści.

Gdy na początku 1945 roku rozpoczęła się sowiecka ofensywa, dowództwo Brygady Świętokrzyskiej postanowiło wycofać się na zachód. - Ponieważ właśnie przypada 75. rocznica przemarszu tej formacji przez Śląsk, przygotowaliśmy projekt edukacyjny „Droga do Wolności” - mówi dr Tomasz Greniuch, p.o. naczelnika opolskiej delegatury IPN.

- Są to dwie plansze, jedna ukazująca trasę przemarszu brygady, a druga prezentująca jej wysiłek zbrojny - wylicza i dodaje, że celem inicjatywy jest „zapoznanie mieszkańców regionu historią największej jednostki partyzanckiej o charakterze”.

Dr Tomasz Greniuch wskazuje, że Brygada Świętokrzyska jest jedyną formacją partyzancką, która wyzwoliła obóz koncentracyjny (obóz kobiecy w Holiszowie, w którym osadzono ponad 1000 więźniarek różnej narodowości).

Wokół Brygady Świętokrzyskiej jest jednak wiele kontrowersji. Na części jej członków ciążą zarzuty o współpracy z Gestapo. Aby móc poruszać się na zachód, dowództwo brygady porozumiewało się z Wehrmachtem, aby móc pokonywać jego linie obronne. Jednostka miała też otrzymywać wsparcie od Niemców.

Powołując się na słowa jej dowódcy, dr Tomasz Greniuch nazywa to stanem „taktycznego niewojowania z Niemcami”.

- W ten sposób brygada ściśle realizowała wytyczne gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który zalecał wycofywanie się na zachód zdolnych do tego jednostek przed sowiecką agresją - mówi.

P.o. naczelnika opolskiego IPN przekonuje, że nie jest to „gloryfikacja kolaborantów”. - Zmasowana dyskredytacja brygady rozpoczęła się tuż po wojnie. Tym projektem chcemy zamazywać niedomówienia i kłamstwa narosłe wokół żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - mówi.

- Brygada podlegała pod rząd w Londynie. Po dotarciu do jednostek amerykańskich na zachodzie, żołnierze jednostki walczyli z Niemcami – podkreśla.

Prezentacja plansz nt. Brygady Świętokrzyskiej odbędzie się w piątek w Miejskogminnej Bibliotece Filia nr 2 przy ul. Mickiewicza 1 (Otmęt). Wydarzenie odbywa się w Krapkowicach, ponieważ to właśnie tam w nocy z 20 na 21 stycznia 1945 roku członkowie brygady przekraczali Odrę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska