Kandydaci powinni mieć od 18 do 55 lat i być zdrowi. O tym, czy mogą zostać wpisani do bazy DKMS, okaże się po przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Zgłoszenie wiąże się też z bezbolesnym pobraniem materiału (potarciem patyczka z wacikiem o błonę śluzową jamy ustnej) samodzielnie. Całość trwa 10 minut.
Zarejestrowana osoba trafi do bazy, ale dawcą zostanie dopiero wtedy, kiedy okaże się, że znajdzie się jej genetyczny bliźniak w potrzebie, tj. chorujący na nowotwór krwi i wymagający przeszczepu szpiku.
Artur Krzempek, właściciel klubu MRS.Sporty, mówi, że do przeprowadzenia akcji skłoniły go osobiste doświadczenia. - Kilka lat temu znajoma - moja rówieśniczka zmarła na białaczkę. Wtedy sam zarejestrowałem się do bazy DMKS, a teraz pomyślałem, że w prowadząc klub mogę namówić do tego innych. W akcję zaangażowały się nasze klientki, np. jedna z nich nakłoniła swoich uczniów z LO nr 3, żeby zostali wolontariuszami podczas wtorkowej rejestracji.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.
W ciągu 10 lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych dawców.
Jej celem statutowym jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.