Osiągnięcie naukowe opolskiego nefrologa jest owocem ponad 20-letniego doświadczenia zawodowego i prowadzonych przez niego badań w zakresie wykonywania zabiegów implantacji cewników tunelowanych, utrzymaniu prawidłowej ich czynności oraz zapobieganiu i leczeniu powikłań, związanych z tym typem dostępu do naczyń do hemodializy.
- Rosnąca liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu przewlekłej choroby nerek w stadium schyłkowym, stanowi wyzwanie w wielu aspektach. Jednym z nich jest problem dostępu do naczyń, którego optymalną formą jest przetoka z naczyń własnych - podaje dr hab. n med. Tomasz Porażko z Oddziału Nefrologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego, prof. Uniwersytetu Opolskiego.
Wśród tych chorych dominują osoby w podeszłym wieku, z uszkodzonymi naczyniami, obciążone dodatkowymi schorzeniami, dlatego leczenie hemodializami rozpoczynane jest u nich, w znacznej większości, przy użyciu cewników naczyniowych.