Opolski NFZ ma najmniej pieniędzy w kraju. Region dostaje na zdrowie o 140 mln złotych za mało

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nadzwyczajne spotkanie starostów województwa opolskiego w Nysie.
Nadzwyczajne spotkanie starostów województwa opolskiego w Nysie. Monika Kluf
Piotr Pośpiech, 
starosta powiatu kluczborskiego.

Uczestniczył pan w Nysie w nadzwyczajnym spotkaniu starostów województwa opolskiego. Dlaczego zdecydowaliście się zebrać?
Pomysł spotkania samorządowców i dyrektorów szpitali, by w sposób jednoznaczny wyrazić nasze stanowisko w sprawie sytuacji służby zdrowia w regionie, pojawił się na Konwencie Starostów. Poziom finansowania służby zdrowia jest słaby i wciąż spada. Opolszczyznę dotyka to szczególnie mocno. Chodziło nam o to by pokazać, gdzie są prawdziwe przyczyny problemu. Spotkaliśmy się pod hasłem: „Wspólnie dla zdrowia na Opolszczyźnie. Samorządowy protest”.

Gdzie waszym zdaniem leżą przyczyny problemów ze służbą zdrowia?
Uważamy, że są dwa powody kryzysu. Pierwszym jest brak lekarzy. To wiedzą już wszyscy. Druga przyczyna to stan budżetu i finansowania służby zdrowia. Opolski NFZ ma najmniej pieniędzy w kraju. Wykazaliśmy to, bazując na danych Eurostatu i na raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Potwierdza to także dokument strategiczny Ministerstwa Zdrowia. Algorytm, według którego dzielone są pieniądze, przypisuje Opolszczyźnie 2,4 procent budżetu NFZ, bo tyle mamy ubezpieczonych. Ale uprawnionych do świadczeń, których musimy leczyć, jest 2,6 procent.

To zaledwie 0,2 procent różnicy. Jest się o co spierać?
Stanowczo tak, bo ten niewielki ułamek przekłada się na 140 mln złotych rocznie. Gdybyśmy te pieniądze otrzymywali, ochrona zdrowia w naszym regionie nie miałaby problemów. Wcześniej przekazaliśmy do ministerstwa stanowisko Konwentu Starostów w tej sprawie. A wczoraj przyjęliśmy wspólną deklarację samorządów i dyrektorów szpitali. Ma ona charakter listu otwartego. Mamy bowiem świadomość, że decyzje w sprawie algorytmu nie zapadają w Opolu. Podejmuje się je w centrali NFZ i w Ministerstwie Zdrowia. Zmiana finansowania wymaga decyzji politycznych podejmowanych przez najważniejsze osoby w państwie. Podpisaliśmy tę deklarację, by z naszym stanowiskiem do tych decydentów dotrzeć.


Zobacz też: Opolskie Info [2.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska