Opolski NFZ organizuje w sobotę dzień otwarty

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
nfz-opole.pl
Pracownicy NFZ będą w sobotę, 4 marca, od godz. 9 do 14 udzielać informacji na temat możliwości wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie można też wyrobić kartę EKUZ, uzyskać dostęp do ZIP oraz informacje dotyczące np. leczenia uzdrowiskowego, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i praw pacjenta.

W ramach akcji “Bliżej pacjenta” NFZ zaprasza również tych pacjentów, którzy kiedykolwiek mieli problemy z systemem eWUŚ i chcieliby sprawdzić swoją sytuację ubezpieczeniową.

Na stoisku ZUS będzie możliwość zarejestrowania się na Platformie Usług Elektronicznych. Założenie kont na PUE pozwala na wgląd m.in. do danych o ubezpieczeniu zdrowotnym. Chętni dowiedzą się także, w jaki sposób można za pomocą programu Interaktywny Płatnik Plus przekazać do ZUS wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Natomiast na stoisku KRUS będzie można uzyskać informacje na temat zasad kierowania rolników na rehabilitację leczniczą organizowaną przez KRUS.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych która obowiązuje od 12 stycznia 2017 r. osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniała przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale z powodu niedopełnienia formalności nią nie była i w momencie korzystania ze świadczeń złożyła pisemne oświadczenie o prawie do świadczeń nie będzie musiała zwracać poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów swojego leczenia w przypadku „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warunkiem jest dokonanie przez płatnika składek np. w przypadku pracownika przez pracodawcę, głoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

W terminie do 90 dni od wejścia ustawy w życie – nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania administracyjne (ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia.

Dotychczasowe problemy dotyczyły w szczególności studentów, którzy podejmując pracę uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, a nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy konieczne jest ponowne zgłoszenie ich do ubezpieczenia jako członków rodziny. Z powodu niedopełnienia tego obowiązku byli traktowani jako osoby, które nie mają prawa do świadczeń – mimo że spełniali przesłanki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Gdy osoba w tej sytuacji potrzebowała pomocy lekarskiej, dowiadywała się, że system eWUŚ nie potwierdza jej prawa do świadczeń. Aby otrzymać nieodpłatnie pomoc, musiała podpisać oświadczenie, że jest ubezpieczona. Jednak jeśli NFZ ustalił, że taka osoba nie była zgłoszona do ubezpieczenia, musiała potem zapłacić za leczenie. Nowelizacja ustawy powoduje, że w takich przypadkach osoba nieubezpieczona (student) może zgłosić się do ubezpieczenia wstecz, jeśli wcześniej spełniała przesłanki do objęcia ubezpieczeniem jako członek rodziny. Dzięki temu tacy pacjenci będą mogli otrzymać pomoc lekarską, której kosztami nie będą już obarczani.

- W styczniu Opolski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził indywidualną akcję informacyjną polegająca na skierowaniu pism do osób, u których pojawiły się problemy z potwierdzaniem prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na przestrzeni lat 2013-2016. Zawiadomiliśmy w ten sposób blisko 3000 pacjentów. Odzew jest ogromny, codziennie pracownicy Funduszu odbierają dziesiątki telefonów i maili od zainteresowanych pacjentów - mówi Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ.

Dlatego w szczególności z myślą o tych osobach Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza w sobotę w godzinach 9-14 w siedzibie oddziału, ul. Głogowska 37 na Dzień Otwarty - NFZ Bliżej Pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska